петак, 02. јун 2023.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија
Косово и Метохија
Косово и Метохија

Косово Поље - сваки камен историја

Драгиша Спремо   
понедељак, 27. јун 2011.

На централном делу Косова поља је монументални Споменик косовским јунацима. Нешто северније, али у непосредној близини, Муратово и Газиместан турбе, а непосредно уз реку Ситницу налази се велико рударско насеље Обилић.

 
Косово и Метохија

Како смо делили Косово

Милан Динић   
среда, 08. јун 2011.

Ђинђић се у погледу поделе углавном ослањао на предлоге Добрице Ћосића, који тврди да се Ђинђић са њим, око тога, у потпуности слагао. Ђинђић га је обавештавао и о писмима која је послао међународним званичницима апелујући да се приступи правичном решавању питања Косова.

 
Косово и Метохија

Да ли је могућа подела Косова и Метохије

Радоман Јовић   
недеља, 08. мај 2011.

И лаицима је сада јасно у каквим условима се приступило преговорима. Издиктирано је шта не сме бити предмет разговора, дакле све оно што би могло на било који начин да задире у независност, суверенитет и територијалну целовитост тзв. државе Косова.

 
Косово и Метохија

Косово је наш Јерусалим

Вук Јеремић   
четвртак, 17. март 2011.

 Косово је наш Вели Форџ и Јорктаун, наш Аламо и Гетисбург, наш Перл Харбур и Иво Џима - све у једном. О њему ноћу сањамо, и за њега се молимо у цркви. Оно је зеница нашег ока, и наш Јерусалим.

 
Косово и Метохија

Горанци – људи племенитог соја

Драгиша Спремо   
субота, 05. март 2011.

Натурализовани Горанци вредан су, мирољубив и доброћудан народ. Увек су настојали да имају добре односе са сусдима других вера и нација. На добре комшијске односе и сарадњу упућивали су их тешки услови живота у овом крају, а такође и заједнички интереси.

 
Косово и Метохија

Не бих био председник...

Александар Б. Ђикић   
четвртак, 24. фебруар 2011.

Без политизације случаја "Жуте куће", он ће се свести на обичан криминални чин, каквих вероватно има још у свету, а он то није. Он је крајње политички случај, са јасним политичким циљем, са актерима из политичког естаблишмента и део је политичке турбуленције деведесетих.

 
Косово и Метохија

Косово ипак није држава

Горан Цветић   
четвртак, 10. фебруар 2011.

МСП наводи да је резолуција 1244 и даље на снази, али да су наведена лица делала мимо правног режима установљеног том резолуцијом. МСП наводи да се не бави питањем да ли Косово испуњава услове за постојање као држава, нити да ли су признања легална и да ли прозводе правно дејство.

 
Косово и Метохија

Шта мисле Срби на Косову о Мартијевом извештају, изборима, Тачију и Београду

Ана Радмиловић   
четвртак, 03. фебруар 2011.

На Косову не постоји јавност. Србија се, из својих разлога, није потрудила да на Косову има своје новине, новинаре, телевизију која се заиста бави целим Косовом а не само севером. Последица тога је непостојање јавне мисли.

 
Косово и Метохија

Косметске недоумице уочи дијалога са привременим институцијама

Милисав Станковић   
недеља, 30. јануар 2011.

Након усвајања Резолуције 1244 СБ УН, ниједна влада Србије није понудила план „суштинске аутономије“. Уместо тога, лансиране су пароле попут „највећа могућа аутономија“, „аутономија какву свет не познаје“.

 
Косово и Метохија

Тако близу, а тако далеко - Косово и Метохија у 2010.

Марио Брудар   
среда, 19. јануар 2011.

Властима у Београду је после овакве резолуције, коју је лондонски Гардијан назвао примером „конструктивне двосмислености“, и неповољне одлуке МСП остављено колико-толико маневарског простора пошто је одлучено да дијалога ипак буде.

 
Косово и Метохија

Газиместан у зачараном „кругу двојке“

Александар Б. Ђикић   
петак, 10. јун 2011.

Велики је раскорак између здраворазумских погледа на политичка решења (да за сад изоставимо економска) народа који мора да трпи, и погледа његове елите која му судбину одређује. Наравно да је највећи изазов решавање косовског политичког чвора.

 
Косово и Метохија

Подела Косова, или дај шта даш

Младен Ђорђевић   
петак, 20. мај 2011.

У политици ништа не треба да буде табу, па ни идеја о подели Косова, али је питање је на који би се начин она данас одразила на Србију. Према многим мишљењима, имала би катастрофалне последице, не само по Србе јужно од Ибра.

 
Косово и Метохија

Саветодавно мишљење о Косову: Пропуштена могућност или пехар пун отрова?

Хурст Ханум   
субота, 30. април 2011.

Највеће силе као што су Кина, Русија, Индија и већина држава Латинске Америке, Африке и Азије, одбиле су да се укрцају на тај воз који предводе САД и УН. Све док Србија не призна косовску независност, те државе неће променити мишљење.

 
Косово и Метохија

Преговори као мека капитулација?

Радоман Јовић   
уторак, 08. март 2011.

Током преговора, ако не и на самом почетку, српска страна ће се суочити са многим проблемима, почев од избора места преговарања, преко статуса приштинске делегације, затим посредничке улоге ЕУ па све до тема на дневном реду и очекиваног тврдог става Приштине.

 
Косово и Метохија

Чудна вест с Косова, која скоро да објашњава срж српске политике према њему

Ана Радмиловић   
петак, 25. фебруар 2011.

Саговорница, као доказ, открива невероватну конструкцију према којој се „Трајковићевој неће ништа десити, јер она свима прича да је болесна“.

 
Косово и Метохија

Вучитрн – град који памти Млечане и Кнеза Лазара

Драгиша Спремо   
среда, 23. фебруар 2011.

Урбаном развоју и економском снажењу ове старе косовске вароши доприносило је највише то што је смештен у самом средишту богате рударске области.

 
Косово и Метохија

Српско Неродимље нестаје са географских карата

Драгиша Спремо   
недеља, 06. фебруар 2011.

У време последњих великих сукоба на Косову и Метохији уништени су и преостали трагови средњевековног Неродимља, који су пуних пет векова одолевали османској окупацији.

 
Косово и Метохија

Строго контролисана принципијелност

Маринко Лолић   
четвртак, 03. фебруар 2011.

Без обзира како ко политизирао, коректно или некоректно, сасвим је јасно да се политички аспект и ефекат овог проблема тешко може пренебрегнути, не само кад је реч о извршиоцима овог злочина, већ и о њиховим заштитницима на Западу.

 
Косово и Метохија

Српске светиње у Метохији - анђели поломљених крила

Драгиша Спремо   
среда, 19. јануар 2011.

На југу Метохије запаљено је, порушено и опустошено десетине православних храмова, углавном из XIV бека, из времена краља Милутина, Стефана Дечанског, цара Душана и њихових савременика.

 
Косово и Метохија

Душанова царска лавра

Драгиша Спремо   
петак, 07. јануар 2011.

Сачувани фрагменти фресака у храму Светих Арханђела сведоче о монументалности, снази и лепоти живописа. Фреске овог манастира представљале су несумњиво капитална дела српске средњовековне уметности и са жаљењем се мора рећи да она нису могла да одоле ,,зубу времена".

 
<< Прва < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа > Последња >>

Страна 13 од 26
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер