среда, 09. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Вучићева реакција на хапшење епископа Јоаникија
Коментар дана

Вучићева реакција на хапшење епископа Јоаникија

PDF Штампа Ел. пошта
Дејан Мировић   
среда, 20. мај 2020.

 Подгорички режим је искористио увођење ванредних мера поводом избијања вируса Корона за обрачун са СПЦ у Црној Гори . СПЦ није давала повода за такво понашање режима Ђукановић-Марковић. Напротив,  ректор Цетињске богословије Гојко Перовић је већ 19. марта 2020. понудио властима  црквене објекте  ради формирања стационара и позвао вернике да ''слушају надлежне и Институт за јавно здравље''.  Власти су само два дана касније одговориле тако што су блокирале прилазе цркви у Никшићу. Митрополит Амфилохије који има 82 године и неколико свештеника су приведени  12. априла . Држани су у Центру безбедности у Подгорици неколико сати. Најугледнији  свештеник у Боки которској 76-годишњи ставрофор Момчило Кривокапић је са сином позван на информативни разговор у станицу полиције у Котору 20. априла. Ноћ пре тога је на информативни разговор позван јеромонах Саво Вукајловићу у Бијелом Пољу.

Митрополит је поново позван на информативни разговор 23. априла само зато што је служио опело угледном историчару Владимиру Јовићевићу на Цетињу у складу са прописима (пред најужом родбином и пријатељима). Ставрофор Момчило Кривокапић умире само девет дана након информативног разговора. Режимски медији нападају митрополита Амфилохија јер се појавио на сахрани. Окружно државно тужилаштво у Котору на захтев Управе полиције тражи ''информације о особама које су присуствале сахрани'' и подноси  кривичне пријаве.

Тринаестог маја са жаром Исусовог прогонитеља Кајафе, власти хапсе епископа Јоаникија (и осам свештеника) и одређују му притвор од 72 сата. Долази до великих протеста народа  у Никшићу, Беранама, Андријевици, Будви, Бијелом Пољу и  Пљевљима. МУП користи сузавац,  брутално туче народ , чак и децу . Војска излази из касарни ради борбе против цркве.  Против Јоаникија ОДТ у Никшићу подиже оптужни предлог и тражи казну затвора од једне године.

Председник Србије Александар Вучић се тек 16. маја (или скоро два месеца након почетка терора над народ и црквом) благо, огласио . Рекао је да је ''забринут''. Изјавио је и да '' мисли'' да се са Ђукановићем ''не слаже'' око свега.  Приметно је било да је  мање емоционалан него 24. априла када је говорио о ''браћи и сестрама из Италије'' којима треба помоћ поводом Короне.(Никада није у таквом контексту поменуо заточену српску држављанку Бранку Милић). Такође, поводом прогона цркве у Црној Гори и иродовског понашања Ђукановића, није контактирао ниједног од бројних западних државника  са којима је разговарао у време Короне. Није позвао Џонсона, Меркелову, Макрона. Није позвао  чак ни  високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Бореља иако је то било прикалдно и логично јер је Црна Гора као и Србија кандидат за чланство у ЕУ. Вучић није позвао ни америчког државног секретара Помпеа и директора свих обавештајних служби Гренела са којима се састао у Вашингтону почетком марта . Нису позвани амбасадори ЕУ и Црне Горе у Министарство спољних послова иако је то урадио црногорски министар у Подгорици 9 . и 12. маја .

Све што је српски председник урадио је организовање видео састанка од 16 . маја са представницима Срба из Црне Горе. Тада је углавном говорио о ћирилици, Српској кући, неуспелој куповини Луке Бар и попису становништва.

Истог дана је веома оштро и недипломатски, напао председника Северне Македоније Пендаровског назвавши га ''полторном Немачке'' иако у тој  држави полиција није пребијала Србе као у Црној Гори нити бацала сузавац као Ђукановићева власт.

Ова правне и диппломатске чињеница указују да Ђукановић има већи утицај у Београду чак и од ЕУ. Оне нас наводе на закључак да су тачне тврдње о Беби Поповићу као неформалном министру информисања Србије и Црне Горе

Такође, неколико дана раније, српска власт је упутила протесну ноту ЕУ јер је на интернет презентацији представила Теслу као Хрвата . Протесна нота Подгорици је  изостала када је ухапшен владика Јоаникије и када су пребијана деца и српски народ .

Ова правне и диппломатске чињеница указују да Ђукановић има већи утицај у Београду чак и од ЕУ. Оне нас наводе на закључак да су тачне тврдње о Беби Поповићу као неформалном министру информисања Србије и Црне Горе. На сличан закључак нас наводи и изостављање протесне ноте Подгорици због емитовања усташког певача Томсона на јавном сервису РТЦГ 9. и 10 маја . Ову  србофобну провокцију на државној телевизији је осудио чак и грађански покрет УРА у Црној Гори,  који сигурно није просрпска странка.  Међутим,  српски председник је прећутао тај скандал . Чудно, ако се зна да је коментарисао чак и Томсоново појављивање на дочеку хрватских фудбалера 2018. Чудно, јер без његовог одобрења  карикатурални министар спољних послова (познат и по сликама са извесним Родољубом Мишом Радуловићем из Котора ) није могао да упути Хрватској 2016. протесну ноту поводом Томсоновог предавања у основној школи у Шибенику.

Носилац ордена Светога Саве већ 6 месеци упадљиво ћути о атентату који је у центру Београду у хотелу Crownе Plaza извршен на ктитора СПЦ Миодрага Давидовића Даку . Тада је поред њега у смртној опасности био и најомиљенији епископ СПЦ Јоаникије

Коначно,упркос чињеници да је носилац ордена Светога Саве, који је добио на прослави 800 година аутокефалности СПЦ, српски председник је благо реаговао и поводом иродовског поклича Ђукановића изреченог на Цетињу 18. маја . Тада се се црногорски председник, и у слободно време надритеолог, заложио за формирање некакве ''цркве православних Црногораца'' и отимање имовине канонске СПЦ.  Вучић је одговорио тако што је 20. маја након састанка са патријахом поручио да морамо да будемо ''обазриви'' и да ''не разуме'' изјаве које долазе из Црне Горе од ''неког ''и неких ''политичара''.  

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер