петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Швајцарски шамар Европској унији
Коментар дана

Швајцарски шамар Европској унији

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Милетић   
петак, 14. фебруар 2014.

Швајцарска ће морати да ограничи број имиграната и обнови преговоре са ЕУ о слободном кретању грађана. То је одлука бирачког тела које је на рефендуму 9. фебруара 2014. јасно подржало иницијативу “против масовне имиграције” покренуте од конзервативне Народне партије Швајцарске. Иницијатива је наишла на противљење свих осталих странака заступљених у савезном парламенту, са изузетком Лиге Тићинеза (Lega dei Ticinesi) и Покрета грађана Женеве (Mouvement Citoyens Genevois).

Излазност од 55,8% је једна од највећих у последњих пет година, када сумирамо излазност бирача на сличне референдуме. Бирачко тело је било подељено на два дела: 50,3% бирача рекао је “да”, и са друге стране 49,7% “не”. Што је у бројкама разлика од мања од 20 хиљада гласова. Гледајући по броју кантона, 17 је прихватило, док су 7 одбацили иницијативу.

Интересантна је чињеница да су кантони који су директно “погођени” слободним кретањем грађана - кантони са највећим бројем пограничних радника који сваког јутра прелазе границу како би дошли до свог радног места - Тићино са 60 хиљада Италијана и Женева са 65.000 Француза, гласали видно другачије један од другог, тако да имамо једно јасно и убедљиво “да”у Тићину (68,2%) и убедљиво “не” у Женеви (60,9%).

Иницијатива “против масовне имиграције” наводи да у року од три године федерална влада мора да лимитира број радних и боравишних дозвола, као и годишњих квота за све странце, обрачунате на основу потреба привреде, захтевајући да на тржишту рада предност треба дати Швајцарцима. Идеја покретача иницијативе је сузбијање раста броја становника, који је у 2012. премашио осам милиона, од којих су скоро четвртина странци. Пораст становништва, захваљујући континуираном расту имиграције, Швајцарска није у стању да издржи. Прилив становника углавном долази из ЕУ, са којом од 2002. постоји уговор о слободном кретању грађана. Од 80 хиљада страних миграната у Швајцарској у 2013. око 75% је из земаља Европске уније.

На ту бројку треба додати и преко 150 хиљада “пограничних” радника, који сваког дана улазе на територију Швајцарске, као што је већ наведено у највећем броју у кантону Тићино и Женева. “Садашња неконтролисана имиграција је претња за нашу слободу и безбедност, пуну запосленост, за наше пејзаже, и за нашу добробит”, истицао је иницијативни одбор.

Насупрот томе, друге странке, организације послодаваца, синдикати и влада тврдили су да имиграција и билатерални споразуми са ЕУ значајно доприносе добробити Швајцарске. Такође, наводи се да би забрана слободног кретања грађана могла срушити друге билатералне споразуме са Бриселом, и на тај начин изоловати Конфедерацију.

Сада када је иницијатива постала обавезујућа за федералну владу, победничка Народна партија је одмах захтевала да се формира радна група која би кренула са применом иницијативе. Поражени, странке које су се удружиле против иницијативе, забринути су због последица у односима са ЕУ, јер ће бити јако тешко пронаћи решење и опцију која ће ограничити слободно кретање грађана, али без угрожавања билатералног пута.

Европски званичници истичу да ово гласање и одлука грађана Швајцарске прете да подрију преговоре о новим споразумима и додатно компликују односе Берна и Брисела. “Ми свакако поштујемо вољу грађана Швајцарске, међутим нисмо задовољни овим резултатом”, реакција је италијанског амбасадора у Берну Козима Рисиа (Cosimo Risi), који такође наводи да не мисли да ће бити "санкција од стране ЕУ, али је извесно да ће Брисел отворити дебату о будућности односа са Швајцарском”.

Званична реакција Брисела дошла је исте вечери. За Европску комисују исход овог гласања “коси се са начелом слободног кретања лица између ЕУ и Швајцарске” и Унија ће испитати импликације ове иницијативе на следећем састанку између ЕУ и Конфедерације. У том контексту ће такође узети у обзир став швајцарске владе по овом питању. Брисел је раније упозорио Берн да не може да тек тако да бира став који му се свиђа. 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер