понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Швајцарски шамар Европској унији

Kоментари (30) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 14 фебруар 2014 01:18
Albanopolis
eh, ali srbija nije Švajcarska, ha, ha, ha
Препоруке:
3
42
2 петак, 14 фебруар 2014 01:30
фристајло
Само ви чачкајте Швајцарце.
Све сумњиве паре света су код њих, а највише ваших....
И нешто наших...
Препоруке:
59
1
3 петак, 14 фебруар 2014 01:59
perkins
Brisel je ranije upozorio Bern da ne može da tek tako da bira stav koji mu se sviđa.

brisel misli da mu je to golo..... tipa litve,estonije,rumunije,bugarske i ostale bede,a brisel izgleda ''zaboravlja''da je narod u Svici DEMOKRATSKIM putem stavio rampu na njegovu diktaturu,vidi vraga i na njemu zvono,sta svicarci mudruju,brisel zna bolje sta je korisno za njih, u Svici vuka mozes videti samo u zoloskom vrtu,znaju oni da je vuk cudna zverka,kada je u kavezu nema problema,na slobodi veliku stetu pravi,bolje spreciti nego leciti!
Препоруке:
50
2
4 петак, 14 фебруар 2014 03:38
Teoreticar zavere i blagi paranoik
Pa, iskustvo bivse Yuge koja je davala besplatno skolovanje na maternjem jeziku cak do nivoa univerziteta, na sluzbenim zgradama drzala natpise na sedam jezika, zaposljavala u drzavnim, ali i u drugim, institucijama i fabrikama po nacionalnom kljucu (a ne po potrebi i sposobnosti), izmislila neke nacije, mira u kuci radi, podilazila, pomagala, financirala, govori svajcarcima kako (ne)treba.
Iskustvo Francuske sa pobunom muslimana, ali i Nemacke sa zahtevom da se Mocart zabrani, govori svajcarsima sta (ne)treba.
Bogato iskustvo nordijaca sa problemom odbijanja imigranata da se inkorporiraju u njihovo drustvo, svajcarce vodi na (ne)pravi put.
Secesije, bombe, rokanje ko koga stigne, svajcarcima daje jasnu sliku sta (ne)zele.
Kada su neke izbeglice u Osijeku zapatile zivinu i koze na balkonima srpskih stanova u koje su provalile po Osijeku su osvanuli grafiti - Vratite nem nase srbe.
Препоруке:
46
3
5 петак, 14 фебруар 2014 03:47
МР
У потпуности се слажем са Швајцарцима. Да би се одржао стандард живота, друштвени мир као и непотребни издатци, свака земља мора имати контролу који људи долазе да живе у њој. У Америку долазе само људи који се не либе посла а не лезилебојевићи, например. Све што имам зарадио сам са својих десет прстију и својом главом, нико ми није ништа дао џабе и срећан сам.
Препоруке:
39
6
6 петак, 14 фебруар 2014 04:03
Ружичасти пантер
“коси се са начелом слободног кретања лица између ЕУ и Швајцарске” али је у складу са начелом самоодржања.
Препоруке:
45
0
7 петак, 14 фебруар 2014 04:22
Zemunac
Korektno je da sve granice budu otvorene,no sa druge strane bogata Svajcarska ne mora,da kao Srbija,zavisi od odluka Brisela,Ovi nasi prihvataju sve sto Uniji i Americi odgovara ZBOG KREDITA.AKO KOMUNISTICKA KINA,privlaci strane investitore,jer radnik zaradjuje samo 50 dolara mesecno,nije tacno da Srbija mora da menja ZAKON O RADU zbog kredita MMF.Radnik u Srbiji je i dalje 300evra mesecno.Izlaz je u poljoprivredi i izvozu u Rusiju i Kinu,sto BRISELU ne odgovara,ali Srbiji je jedini spas.Treba gledati interese Srbije,a ne Unije!
Препоруке:
39
1
8 петак, 14 фебруар 2014 06:27
Marko Gay
Gde su sada srpski bojkotasi da kazu:

"Zar bi Imperija dozvolila glasanje koje joj ne ide na ruku?"

Svako glasanje je naime rizik.

Cak i kad procenjujemo da nema rizika, VI mozete to da promenite.
Препоруке:
19
8
9 петак, 14 фебруар 2014 09:47
Сир
Поздрављам одлуку Швајцараца да суверено одлучују кога ће и у ком броју пустити у своју кућу и тако заштитити интересе својих радника.
Препоруке:
47
1
10 петак, 14 фебруар 2014 10:08
Dijapazon
Zemunac, radnik u Kini prosecno zaradjuje mesecno izmedju 4,672 yuana ($730) u Pekingu i 1,510 yuana($236) u Chonqingu i to su podatci iz 2011. Otada je rast primanja povecan izmedju 7,6 i 12,97% posto godisnje.
Препоруке:
28
1
11 петак, 14 фебруар 2014 10:14
cisto onako
A pretnje suspenzije bezviznog rezima zbog prevelikog broja emigranata iz Srbije je demokratski? Licemerna, fasisticka EU.
Препоруке:
41
1
12 петак, 14 фебруар 2014 10:31
Stanic Milan
Drzava,koja nastaje kao relikt Zapadnog rimskog carstva uspela je racionalnom i mudrom politikom ocuvati svoju samostalnost koz vekove.Vododelnicu cini 1291.kada se tri prakantona ujedinjuju na osnovu nastali vojni potreba(nesto slicno kao Ahajska liga u staroj Grckoj)da bi se mogli odbraniti od Austrije i Nemacke - zemlje koje imaju permanentne teritorijalne pretenzije.
Visok nivo materijalne proizvodnje i jak bankarski sistem u ovoj multikonfesionalnoj i multinacionalnoj sredini obezbedio je komoditet neposredne narodne demokratije koja pociva na konfederalno -federalnom ustavu; visokim stepenom drzavne kohezije u inace vrlo komplikovanom sistemu vodjenja drzave.Aktivna neutralnost omogucila je,da postane srediste medjunarodne politike sa najznacajnijim ustanovama UN.Na njenom primeru moze se mnogo toga nauciti - izmedju ostalog,da se retrogradni oblici drustvene svesti ne javljaju nuzno kao antagonizam izmedju klasa i naroda,vec i radi neresenih
prilika unutar jedne drzave.
Препоруке:
23
6
13 петак, 14 фебруар 2014 11:07
гаврило
Брисел је раније упозорио Берн да не може да тек тако да бира став који му се свиђа. ..чак иако је најдемократскији,значи џаба демократија и све ако се то ЕУ и банкарима не свиђа! мада Швајцерска није Србија којој се све намећа а она прихвата!
Препоруке:
25
1
14 петак, 14 фебруар 2014 12:34
Треба им послати Дачића и Вучића
Да им објасне да без ЕУ нема живота
Препоруке:
30
0
15 петак, 14 фебруар 2014 12:47
Панта
Брисел је настао на брљузи и ту карактеристику је одржао до данас. Назив му потиче од "село у блату", а основали су га Венди (Келти). Онда су дошли способни западњаци и побили Венде (Келте). То је њихова традиција до данашњих дана, уништавање оних који су им све створили (зато свет иде ка пропасти).

А Берн је остао Вер(а)н својим рашанским традицијама, јер је он некад био у саставу Рашије (Реције) која је настала потискивањем Етрураца (Рашана) на север. Рашију (Рецију) је провинцијом прогласио Србин (Рашанин) император Клаудије који је написао историју старих Срба (Рашана) у 20 књига које су нетрагом нестале. Главни град те римске провинције је била Аугуста Винделикорум.

Касније је данашња Швацарска била Хелветија (леп германски назив), а разматрање овог назива неком другом приликом. Чак је и Наполеон, који је волео старине, тако називао ШвајСарску (која је ваљда касније добила назив од аушвајса).
Препоруке:
14
7
16 петак, 14 фебруар 2014 13:03
dijaspora
BRISELSKI KOMITET nije zadovoljan rezultatom, ha,ha,ha!
Препоруке:
23
0
17 петак, 14 фебруар 2014 13:36
Радгост
no sa druge strane bogata Svajcarska ne mora,

Нема ни њиве,ни воћњаке;на простору мањем од половине умањене Србије богааато живи око осам милиона људи.Како?Од злата које су темплари напљачкали,пљачка и даље траје, по целој планети последњих 1000 година?
Од лекова?које уваљују скоро свим народима на планети?

Па злато и лекови нису храна.У чему је квака?
Мпжда зато што обезбеђују папин Пандемонијум у Риму?
Препоруке:
8
12
18 петак, 14 фебруар 2014 13:52
Г.С
Политика Швајцарске се одвија у оквиру федералне парламентарне демократске републике, по чему је Швајцарско савезно веће на челу владе и вишепартијског система. Извршну власт спроводи влада. Федералну правосудну моћ има и влада и два дома Бундесхауса. Судство је независно од извршне власти и законодавства. Швајцарска је од свих држава на свету најближа директној демократији. За било коју промену у уставу референдум је обавезан; за било коју промену у закону, може се тражити референдум. Кроз референдуме, грађани могу да мењају било који закон који је изгласао Бундесхаус и кроз иницијативе могу да уводе амандмане у федерални устав, што Швајцарску чини државом директне демократије.
Парламент (Бундесхаус) се састоји од два дома: Савета кантона Швајцарске, који има 46 представника (два из сваког кантона и по један из сваког полу-кантона) који се бирају по систему који одређује сваки кантон, и Државног савета, који се састоји од 200 чланова који се бирају по систему сразмерних представника.
Препоруке:
16
1
19 петак, 14 фебруар 2014 13:52
Г.С
Чланови оба дома служе четири године. Када оба дома заседају заједно, познати су као Савезни скуп (Bundesversammlung)[9]. Они су законодавна власт Швајцарске и заједно бирају, у случају рата, генерала војске или бирају сваке четврте године нове чланове Савезног већа, који Швајцарску представљају у иностранству. Такође они разматрају молбе за помиловање, које му могу предати осуђеници које је осудио врховни суд. Швајцарска има вишепартијски систем, са бројним политичким странкама од којих ниједна нема често прилику да самостално стекне власт, и политичке странке морају међусобно сарађивати да створе коалиционе владе[10].
Главно извршно тело и шефа државе чини Швајцарско савезно веће, које се састоји од седам чланова (извршна власт). Иако устав захтева да парламент бира и надгледа чланове већа током четворогодишњег мандата, шеф државе и његова администрација су постепено преузели
Препоруке:
12
1
20 петак, 14 фебруар 2014 13:53
Г.С
улогу у одређивању законодавног процеса као и у извршавању федералних закона. Председник Конфедерације се бира међу њих седморо да би преузео посебне представничке функције на једну годину, али такође задржава своју улогу у кабинету[11].
Судска власт обухвата Савезни врховни суд (са седиштем у Лозани), Савезни кривични суд (са седиштем у Белинцони), Савезни административни суд (са седиштем у Берну) и неколико других савезних судова, одговорних за контролисање нижих судова. Сви нижи судови припадају кантонима. Сваки кантон има своју судску власт и свој устав.

http://beleznica.wordpress.com

http://beleznica.wordpress.com/2014/02/08/james-guillaume-ideje-o-drustvenom-uredjenju/
Препоруке:
11
1
21 петак, 14 фебруар 2014 14:11
Мирослав Ђукић
МР је написао оно што сам и ја хтео.

Швајцарци нису забранили комшијама да долазе, само желе да контролишу прилив.Сваки добар домаћин скренуће пажњу непажљивим гостима да, приликом посете његовом дому, морају долазити у прихватљивом броју, у време за посету, да на уласку морају обрисати ципеле о отирач и да не смеју узнемиравати домаћу чељад.
Препоруке:
24
1
22 петак, 14 фебруар 2014 14:18
mila w.
"Als Demut weint und Hochmut lacht, da ward der Schweizerbund gemacht" -

"Kad ponizenje place, a gordost se smeje, tako je stvoren Svajcarski savez".
Препоруке:
6
1
23 петак, 14 фебруар 2014 16:34
zoki
sasvim ispravna odluka svajcarske.kad bi tako smeli ostale drzave,ali evropska komisija koja je stvarni gospodar u eu i diktira evropskim narodima da prihvataju diktature koji im pune drzave izbeglica koji vecinom nista ne doprinose nego samo kostaju i koriste sve beneficije za koje nisu nista pridoneli,bi htela da diktira isto i svajcarskoj.slobodan protok ljudi izmegu svajcarske i eu je jednosmerna ulica..eu je diktatura ,najmodernija u istoriji i ko god tamo ide on propada i nestaje.lazne su price da srbija mora u eu,ne to su samo lazi prodatih medija,i kuplenih i ucenenjih politicara..na kraju kakva je greska da se svaki narod u evropi na referendumu slobdno izjavi dali hoce izbeglice,pederske parade,i druge stvari..zar to nije demokratija? jer odluke evro komisije nisu diktatura??
Препоруке:
8
1
24 петак, 14 фебруар 2014 16:41
Zoran
Kada je Evropa umela da se slozi? Nikada.
Препоруке:
7
1
25 петак, 14 фебруар 2014 21:21
Peter RV
Svajcarci poceli da se osjecaju kao da zive u nekom 'multikulturnom' kupleraju.
Pa- rekli 'dosta'.
Препоруке:
11
3
26 недеља, 16 фебруар 2014 02:16
Боб
Брисел је настао на брљузи и ту карактеристику је одржао до данас. Назив му потиче од "село у блату"


Средио си Брисел ко Панта питу!
Препоруке:
7
1
27 недеља, 16 фебруар 2014 11:10
Стојко
@радгост

када сам хтео да се осврнем на коментар г. Милана Станића, видим да сте ствари већ назвали правим именом.

Швајцарска није богата јер су људи паметни и вредни већ зато што је једна таква земља потребна светским моћницима да на сигурно склоне свој новац; па и да га оперу ако треба.

Да није било Швајцарске, не би било ни Хитлера. јер - шта мислите, где су нацисти чували и чувају свој новац?
Препоруке:
5
3
28 уторак, 18 фебруар 2014 01:57
Турас
Куда иде Бриселска диктатура ?Када се не уважава воља народа на референдуму онда је концепт политике Брисела под великом сумњом ЕУ је побркала Швајцарску са Србијом ? Сад може Вучкови поклоници да виде за кога навијају .Ко данас говори да Србија ТРЕБА да уђе у ЕУ, не жели Србима добро. А ко каже да ово није истина ...можете га назвати како хоћете .
Препоруке:
1
0
29 среда, 19 фебруар 2014 15:01
dule
Cenim da će vrlo brzo, za ne kasnije od 2 godine biti organizovan još jedan referendum sa mnogo realnijim pitanjem: Da li ste za to da se svi ugovori sa EU o protoku ljudi, robe i kapitala otkažu ili ne?

Koji će biti odgovor mislim da nije teško dokučiti.
Препоруке:
2
1
30 субота, 22 фебруар 2014 21:23
Анонимус
Брисел је раније упозорио Берн да не може да тек тако да бира став који му се свиђа.


Само Брисел може да бира који се став коме свиђа.
Препоруке:
4
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер