Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Ako Evropa nije Entropa, što se onda ljutite?!
Komentar dana

Ako Evropa nije Entropa, što se onda ljutite?!

PDF Štampa El. pošta
Nikola Malbaški   
subota, 17. januar 2009.

 Sticajem okolnosti, plastični ramovi za pakovanje sitnih delova u kineskim igračkama su svojevrsni umetnički fetiš izvesnog Davida Černog (David Černý), češkog „umetnika instalacije“ i osrednjeg skandalmajstora. Sticajem okolnosti, ovog Černog, inače proslavljenog simboličnim farbanjem sovjetskog tenka u Pragu u roze 1991. god., Češke vlasti, preuzimajući predsedavanje EU, angažovale su da primerenim umetničkim delom obeleži ovaj lepi događaj.

Ideja Davida Černog nije bila loša. Umesto „jedinstvenog kontinenta“ i „porodice ravnopravnih naroda“ on se odlučio da Evropu prikaže rasparčanu na pojedinačne zemlje, razapete i povezane međusobno samo krhkom plastičnom mrežom, pri čemu bi mapa svake države trebalo da se prikaže u duhu dominantih stereotipa o toj zemlji i narodu. Rezultat je bio ogromna, šarolika konstrukcija u zdanju Saveta Evrope u Briselu, nazvana duhovitom igrom reči „Entropa“ – zemlja rasula, nereda i haosa. Poruka je trebalo da pozove kontinent na „stvarno ujedinjenje“ i prevazilaženje međusobnih stereotipa.

 

Problem je što je Černi, u duhu svog pop-art ulizištva, namerno ili ne, pokazao da su čak i u ovoj nehijerarhizovanoj, rasutoj „Entropi“ nečiji stereotipi „stereotipniji od drugih“. Tako su zapadne zemlje poput Belgije, Francuske ili Italije prošle sa simpatičnim „packama“ (belgijske čokoladice, večni štrajkovi i fudbal), dok su istočne zemlje osetile svu okrutnost stvarnih stereotipa. Poljska je predstavljena kao zemlja koja uskraćuje prava homoseksualcima, Slovačka kao mrtvo telo (ili šta već) umotano u vrpcu sa mađarskom zastavom, Rumunija kao „Drakulalend“, a Bugarska se svela na mrežu čučavaca koji svoju sadržinu pretaču jedan u drugi. Uslovno „loše“ su prošli Nemačka (čija mreža autoputeva navodno podseća na kukasti krst, navodno), Holandija koju su pecnuli njenim problematičnim džamijama, ili Britanija koje u mreži prosto nema. Ali je očigledno da autor nije imao hrabrosti da se zameri svima, već samo onima koji su poslovično na donjoj strani evropskog lanca ishrane.

Skandal koji su u Češkoj pokrenule Bugarska i Slovačka već je doveo do javnog obećanja Černog da će „vratiti pare“ (nemalih pola miliona dolara) koje je, po svoj prilici, već potrošio. A ako izložba ostane, ostaće upravo zato što pokazuje da se određeni stereotipi u Evropi mogu otvoreno zastupati pod parolom „umetničke slobode“, ma koliko u toj „slobodi“ bilo malo „umetnosti“. Sve je dobro, dok se drži stereotipnih stereotipa o stereotipnim žrtvama stereotipa.

David Černi ostaje zaslužan makar utoliko što je skovao odlični naziv „Entropa“ o kome će, s obzirom na realnost evropskog kontinenta, biti još mnogo reči. A što se tiče skandala sa stereotipima – oni ne bi trebalo bilo koga da dodiruju, jer Evropa nije razjedinjena mreža usamljenih, sebičnih i ksenofobnih nacija. Zar ne?

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner