Početna strana > Hronika > Zoran Đorđević: Srbija želi da bude deo zajedničke evropske odbrambene politike
Hronika

Zoran Đorđević: Srbija želi da bude deo zajedničke evropske odbrambene politike

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. decembar 2016.

 Ministar odbrane Srbije Zoran Đorđević rekao je da je Rusija donirala Srbiji šest vojnih aviona MiG 29, koji će u narednom periodu sa srpskim avionima tog tipa u naoružanju vojnog vazduhoplovstva činiti osnovu srpske lovačke avijacije, sposobne da izvrši misije zaštite vazdušnog prostora.

Đorđević je rekao za srpski vojni magazin "Odbrana" da Vlada Srbije u praksi pokazuje da joj je stalo do Vojske, njenog vazduhoplovstva i bezbednosti vazdušnog prostora, što nije uvek bio slučaj.

Komentarišući aktuelne bezbednosne izazove po Srbiju i ukupnu bezbednosnu situaciju, Đorđević je ukazao na trend da se vojni budžeti ne samo u Evropi, već i u regionu povećavaju.

- To je odslikavanje novih žarišta koja postoje u svetu, koja nikada nisu bila bliže Evropi, a koja potencijalno predstavljaju pretnju za našu zemlju, ali i za Evropu i EU, čiji ćemo sastavni deo svakako jednog dana biti - rekao je Đorđević.

On je dodao da Srbija želi da bude deo zajedničke evropske odbrambene politike, da se ponaša kao da je članica EU, da bude odgovorna i spremna da na sve eventualne izazove odgovori.

Što se tiče opremanja sistema odbrane, on je naveo da je jedan od prioriteta opremanje Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, kao tehnološki sofisticiranog vida, koji znatno utiče na ukupne operativne sposobnosti Vojske Srbije.

- Razmatramo više mogućnosti za poboljšanje stanja u našoj avijaciji. Nabavili smo dva višenamenska transportna helikoptera Mi-17 V-5, a u planu je nabavka još šest do deset višenamenskih helikoptera - dodao je on.

Prema njegovim riječima, do kraja ove godine u upotrebu će biti uvedeni školski avioni "lasta", a planira se i modernizacija aviona "orao" i G-4, dok se remont helikoptera "gazela" nastoji rešiti sa inostranim partnerom.

On je rekao da će sledeće godine u naoružanje će biti uveden lanser raketa samohodni višecevni modularni "Morava", čije je završno ispitivanje upravo započelo u Tehničkom opitnom centru.

On je naveo da je reč o složenom, potpuno automatizovanom borbenom sistemu, koji može lansirati sve vrste raketa koje se nalaze u naoružanju vojske.

- Do kraja 2017. godine uvešćemo i haubičku municiju 122 mm povećanog dometa. Očekuje se i verifikaciono ispitivanje samohodne top-haubice 155 mm NORA B52 M15, proizvođača "Jugoimport SDPR", kako bi se i taj artiljerijski sistem našao u operativnoj upotrebi u prvoj polovini naredne godine - kaže on.

Đorđević je rekao da će njegovim uvođenjem Vojska Srbije biti opremljena i novom artiljerijskom municijom, dometa 40 kilometara, kao i savremenim optoelektronskim uređajima.

Đorđević je rekao da se procenjuje da će izvoz srpskog naoružanja i vojne opreme u ovoj godini osam privrednih društava s većinskim državnim vlasništvom, dostići vrednost od oko 375 miliona dolara.

Što se tiče vraćanja redovnog služenja vojnog roka, on je rekao da, ako Skupština donese takvu odluku, Ministarstvo i Vojska su u mogućnosti da u najkraćem roku obezbede uslove za njeno sprovođenje.

Vojni budžet manji za četiri milijarde dinara

Ministar Đorđević objasnio je da će sledeće godine vojni budžet iznositi oko četiri milijarde dinara manji u odnosu na potrebe sistema odbrane u 2017. godini i da će se to najviše odraziti na nabavku opreme i projekte modernizaicje naoružanja.

- Sa sopstvenim prihodima, budžet će iznositi oko 61 milijardu dinara ili 1,39 odsto BDP-a. Na osnovu proračuna, potrebe sistema odbrane u 2017. godini iznose 65,2 milijarde dinara i u najvećem delu se razlika između sredstava utvrđenih limitom i onih potrebnih odnosi na nabavku opreme i projekte za razvoj i modernizaciju naoružanja i vojne opreme. Očekujemo da će taj nedostatak biti nadoknađen sledeće godine, kao što je bilo i tokom ove - rekao je ministar.

Ministarstvu odbrane određeni su limiti od Ministarstva finansija u narednoj godini i da će budžet imati socijalnu, operativnu i delimično razvojnu komponentu.

Ministar je dodao da će Vlada Srbije krajem decembra opredeliti još sredstava kako bi se prevazišli problemi nedovoljnog finansiranja opremanja u 2016. godini, iako su i ta sredstva bila veća u odnosu na 2015. godinu.

- Ta sredstva su usmerena na nabavku lovačkih aviona, helikoptera, radarskih sredstava, optoelektronskih uređaja, telekomunikacione opreme, artiljerijskog oruđa, vojno-policijske opreme, sredstava zaštite, municije i municijskih elementa, kao i kompleta i delova vojničke uniforme. Realno iskazane potrebe vojske za 2017. u oblasti investicija za osnovna sredstva iznose 11 milijardi dinara. Imajući u vidu da je to više od onoga što je budžetom projektovano, očekujemo da će Vlada i 2017, kao i u toku 2016. godine, obezbediti dodatna sredstva iz budžetske rezerve - naveo je ministar.

(Srna-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner