недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Затвореник у Падинској Скели преминуо након злостављања: Више јавно тужилаштво покренуло унутрашњу контролу. Странка СРЦЕ тражи оставке министарке правде и директора Управе за извршење затворских санкција
Хроника

Затвореник у Падинској Скели преминуо након злостављања: Више јавно тужилаштво покренуло унутрашњу контролу. Странка СРЦЕ тражи оставке министарке правде и директора Управе за извршење затворских санкција

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. март 2024.

Затвореник С. Б. стар 74 године убијен је у Падинској Скели. Трпео је свакодневно злостављање од стране својих ћелијских цимера. Тројица младића осумњичена су за тешко убиство и они су ухапшени.

Сумња се да су младићи у соби, у којој су заједно боравили, С. Б. свакодневно психички, физички и сексуално злостављали. Суспендовано је седам затворских чувара, како је саопштено из Управе за извршење кривичних санкција.

С. Б. служио је казну затвора од 30 дана, а осуђен је због бацања петарди. Никада није кривично осуђиван, а ово му је била прва осуђујућа пресуда за прекршај.

Правник Београдског центра за људска права Владица Илић рекао је за Н1 да је важно утврдити када је Тужилаштво било обавештено о случају, којим је информацијама у то време располагало и шта је потом предузело.

„То је нешто што је врло важно за јавност, да буде упозната са тим шта се у затворима догађа и шта тужилаштва тим поводом раде. Да ли је Тужилаштво хитно предузело оно што је морало да буде предузето, а то је не само да се наложи обдукција, већ и да се одмах саслушају осумњичени за извршење тешког убиства. Али не само они који су непосредни извршиоци, већ и они који би могли да дају важне податке за кривични поступак. Пре свега су то цимери покојног, а онда и затворски службеници, затворски лекар“, наводи Илић.

Како каже, Тужилаштво треба да испита и потенцијалну одговорност запослених у затвору за нереаговање, можда чак и прикривање неких индикација и сумњи да се према том осуђенику вршило насиље.

„Насиље међу осуђеницима присутно је у свим системима, није неуобичајено за такве средине, али држава мора да га спречава и да се против њега бори. Истрага треба да буде усмерена и на то да ли су службеници својим нереаговањем прикрили сумње да се над њим вршило насиље“, додаје он.

Држава у хитном року мора да предузме све радње“

Осумњичене особе саслушане су тек 14. марта, односно месец дана од трагичног догађаја.

„Чувари су морали да буду испитани у што краћем року. Када су у питању сумњиве смрти, држава мора у хитном року да предузме све радње да утврди шта се десило. Једна од тих је испитивање сведока, односно осумњичених. Испитивање и саслушавање након два месеца може се сматрати неблаговременим уколико је Тужилаштво и пре тога располагало информацијама. За тих месец дана неке ствари можете да заташкате. Зато је важно утврдити којим је информацијама Тужилаштво располагало почетком фебруара, када је наступила смрт човека“, истиче саговорник Н1.

Питање кривичне одговорности запослених

Суспензија је, додаје, једна мера привременог удаљења државног службеника док траје неки поступак, али то је једна страна приче.

„Друга је да се утврди да ли постоје елементи њихове кривичне одговорности. Нажалост, прошло је месец дана. Добро је што су ти људи суспендовани, али то није све. Ако су заиста неке знаке пропустили, да реагују, или имали информације да је био изложен насиљу, а нису реаговали, то је питање њихове кривичне одговорности, али и грађанско-правне“, истиче он.

И даље је, како додаје Илић, у Србији распрострањено међуосуђеничко насиље, али држава мора да направи стратегију борбе против тога.

„Ово је драстичан случај, и од највећег је значаја да Тужилаштво спроведе потпуну истрагу. Не само на извршиоце тешког убиства, већ и на преиспитивање тога да ли је насиље могло да буде спречено. То је важно да би се одржало поверење у рад државних институција и затвора. Ово је јако лоша порука, да се овакви случајеви насиља догађају у затвору где се служе благе казне, а да затворске службе за њих не сазнају пре него што дође до смрти. То је нешто што у овој истрази мора да се провери“, поручује Владица Илић.

Странка СРЦЕ тражи оставке министарке правде и директора Управе због смрти затвореника

Странка Србија центар (СРЦЕ) позвала је данас министарку праве Мају Поповић и директора Управе за извршење затворских санкција Дејана Царевића да поднесу оставке, због смрти човека од 74 године у затвору од последица мучења и злостављања док је служио казну затвора од 30 дана због петарде која је бачена са терасе његовог стана.

У саопштењу се наводи да догађај сам по себи изазива узнемиреност, имајући у виду да су несрећног човека данима мучили младићи у раним двадесетим годинама.

Оно што изазива шок је чињеница да се то десило пре месец и по дана, а по опробаном рецепту вест је сакривана од јавности, иако је против седам службеника Управе за извршење кривичних санкција покренут дисциплински поступак, а управник затвора у Падинској скели је премештен на радно место заменика управника, указује СРЦЕ.

Министарство правде о смрти осуђеника у Падинској Скели: Покренут је поступак унутрашње контроле

Осуђеник С. Б. стар 74 године преминуо је у затвору у Падинској Скели након што су га цимери из ћелије злостављали психички и физички. Министарство правде наводи да је Управа за извршење кривичних санкција одмах, по сазнању за смрт С. Б, обавестила Министарство унутрашњих послова и надлежно јавно тужилаштво.

„Више јавно тужилаштво у Београду је после добијања обдукционог налаза покренуло истрагу против три прекршајно кажњена лица која издржавају казну у Казнено-поправном заводу у Београду ‒ Падинска Скела, због постојања основа сумње да су извршила кривично дело Тешко убиство из члана 114. Кривичног законика“, наводи се.

Како додају, против одговорних лица у Казнено-поправном заводу у Београду ‒ Падинска Скела, Министарство правде је преко Управе за извршење кривичних санкција, као органа у њеном саставу, покренуло поступак унутрашње контроле и поступке за утврђивање дисциплинске одговорности.

„Управник Завода је због наведеног догађаја смењен. Апелујемо на надлежне органе да у што краћем року спроведу поступак против учинилаца овог свирепог убиства и исте што строжије санкционишу“, истиче се у саопштењу Министарства правде.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер