Početna strana > Hronika > Zatvorenik u Padinskoj Skeli preminuo nakon zlostavljanja: Više javno tužilaštvo pokrenulo unutrašnju kontrolu. Stranka SRCE traži ostavke ministarke pravde i direktora Uprave za izvršenje zatvorskih sankcija
Hronika

Zatvorenik u Padinskoj Skeli preminuo nakon zlostavljanja: Više javno tužilaštvo pokrenulo unutrašnju kontrolu. Stranka SRCE traži ostavke ministarke pravde i direktora Uprave za izvršenje zatvorskih sankcija

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. mart 2024.

Zatvorenik S. B. star 74 godine ubijen je u Padinskoj Skeli. Trpeo je svakodnevno zlostavljanje od strane svojih ćelijskih cimera. Trojica mladića osumnjičena su za teško ubistvo i oni su uhapšeni.

Sumnja se da su mladići u sobi, u kojoj su zajedno boravili, S. B. svakodnevno psihički, fizički i seksualno zlostavljali. Suspendovano je sedam zatvorskih čuvara, kako je saopšteno iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

S. B. služio je kaznu zatvora od 30 dana, a osuđen je zbog bacanja petardi. Nikada nije krivično osuđivan, a ovo mu je bila prva osuđujuća presuda za prekršaj.

Pravnik Beogradskog centra za ljudska prava Vladica Ilić rekao je za N1 da je važno utvrditi kada je Tužilaštvo bilo obavešteno o slučaju, kojim je informacijama u to vreme raspolagalo i šta je potom preduzelo.

„To je nešto što je vrlo važno za javnost, da bude upoznata sa tim šta se u zatvorima događa i šta tužilaštva tim povodom rade. Da li je Tužilaštvo hitno preduzelo ono što je moralo da bude preduzeto, a to je ne samo da se naloži obdukcija, već i da se odmah saslušaju osumnjičeni za izvršenje teškog ubistva. Ali ne samo oni koji su neposredni izvršioci, već i oni koji bi mogli da daju važne podatke za krivični postupak. Pre svega su to cimeri pokojnog, a onda i zatvorski službenici, zatvorski lekar“, navodi Ilić.

Kako kaže, Tužilaštvo treba da ispita i potencijalnu odgovornost zaposlenih u zatvoru za nereagovanje, možda čak i prikrivanje nekih indikacija i sumnji da se prema tom osuđeniku vršilo nasilje.

„Nasilje među osuđenicima prisutno je u svim sistemima, nije neuobičajeno za takve sredine, ali država mora da ga sprečava i da se protiv njega bori. Istraga treba da bude usmerena i na to da li su službenici svojim nereagovanjem prikrili sumnje da se nad njim vršilo nasilje“, dodaje on.

Država u hitnom roku mora da preduzme sve radnje“

Osumnjičene osobe saslušane su tek 14. marta, odnosno mesec dana od tragičnog događaja.

„Čuvari su morali da budu ispitani u što kraćem roku. Kada su u pitanju sumnjive smrti, država mora u hitnom roku da preduzme sve radnje da utvrdi šta se desilo. Jedna od tih je ispitivanje svedoka, odnosno osumnjičenih. Ispitivanje i saslušavanje nakon dva meseca može se smatrati neblagovremenim ukoliko je Tužilaštvo i pre toga raspolagalo informacijama. Za tih mesec dana neke stvari možete da zataškate. Zato je važno utvrditi kojim je informacijama Tužilaštvo raspolagalo početkom februara, kada je nastupila smrt čoveka“, ističe sagovornik N1.

Pitanje krivične odgovornosti zaposlenih

Suspenzija je, dodaje, jedna mera privremenog udaljenja državnog službenika dok traje neki postupak, ali to je jedna strana priče.

„Druga je da se utvrdi da li postoje elementi njihove krivične odgovornosti. Nažalost, prošlo je mesec dana. Dobro je što su ti ljudi suspendovani, ali to nije sve. Ako su zaista neke znake propustili, da reaguju, ili imali informacije da je bio izložen nasilju, a nisu reagovali, to je pitanje njihove krivične odgovornosti, ali i građansko-pravne“, ističe on.

I dalje je, kako dodaje Ilić, u Srbiji rasprostranjeno međuosuđeničko nasilje, ali država mora da napravi strategiju borbe protiv toga.

„Ovo je drastičan slučaj, i od najvećeg je značaja da Tužilaštvo sprovede potpunu istragu. Ne samo na izvršioce teškog ubistva, već i na preispitivanje toga da li je nasilje moglo da bude sprečeno. To je važno da bi se održalo poverenje u rad državnih institucija i zatvora. Ovo je jako loša poruka, da se ovakvi slučajevi nasilja događaju u zatvoru gde se služe blage kazne, a da zatvorske službe za njih ne saznaju pre nego što dođe do smrti. To je nešto što u ovoj istrazi mora da se proveri“, poručuje Vladica Ilić.

Stranka SRCE traži ostavke ministarke pravde i direktora Uprave zbog smrti zatvorenika

Stranka Srbija centar (SRCE) pozvala je danas ministarku prave Maju Popović i direktora Uprave za izvršenje zatvorskih sankcija Dejana Carevića da podnesu ostavke, zbog smrti čoveka od 74 godine u zatvoru od posledica mučenja i zlostavljanja dok je služio kaznu zatvora od 30 dana zbog petarde koja je bačena sa terase njegovog stana.

U saopštenju se navodi da događaj sam po sebi izaziva uznemirenost, imajući u vidu da su nesrećnog čoveka danima mučili mladići u ranim dvadesetim godinama.

Ono što izaziva šok je činjenica da se to desilo pre mesec i po dana, a po oprobanom receptu vest je sakrivana od javnosti, iako je protiv sedam službenika Uprave za izvršenje krivičnih sankcija pokrenut disciplinski postupak, a upravnik zatvora u Padinskoj skeli je premešten na radno mesto zamenika upravnika, ukazuje SRCE.

Ministarstvo pravde o smrti osuđenika u Padinskoj Skeli: Pokrenut je postupak unutrašnje kontrole

Osuđenik S. B. star 74 godine preminuo je u zatvoru u Padinskoj Skeli nakon što su ga cimeri iz ćelije zlostavljali psihički i fizički. Ministarstvo pravde navodi da je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija odmah, po saznanju za smrt S. B, obavestila Ministarstvo unutrašnjih poslova i nadležno javno tužilaštvo.

„Više javno tužilaštvo u Beogradu je posle dobijanja obdukcionog nalaza pokrenulo istragu protiv tri prekršajno kažnjena lica koja izdržavaju kaznu u Kazneno-popravnom zavodu u Beogradu ‒ Padinska Skela, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršila krivično delo Teško ubistvo iz člana 114. Krivičnog zakonika“, navodi se.

Kako dodaju, protiv odgovornih lica u Kazneno-popravnom zavodu u Beogradu ‒ Padinska Skela, Ministarstvo pravde je preko Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, kao organa u njenom sastavu, pokrenulo postupak unutrašnje kontrole i postupke za utvrđivanje disciplinske odgovornosti.

„Upravnik Zavoda je zbog navedenog događaja smenjen. Apelujemo na nadležne organe da u što kraćem roku sprovedu postupak protiv učinilaca ovog svirepog ubistva i iste što strožije sankcionišu“, ističe se u saopštenju Ministarstva pravde.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner