четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волхганг Ишингер: Србију не би требало награђивати због хапшења Младића
Хроника

Волхганг Ишингер: Србију не би требало награђивати због хапшења Младића

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. мај 2011.

Постоји још једна велика препрека која мора да се пређе. То је одбијање Србије да се озбиљно позабави питањем Косова и потражи решење

Хапшењем Ратка Младића начињен је још један корак ка суочавању са страшним догађајима који су се одиграли на Балкану, чак и поред чињенице да има оних који га виде као хероја, сматра Волфганг Ишингер.

Прва реакција бившег немачког дипломате и архитекте Дејтонског споразума, на вест о Младићевом хапшењу била је: "Ово је велика победа покушаја да се ужасни догађаји на Балкану сада превазиђу и правним путем и да се окончају. Велико олакшање!"

Ишингер не види велике проблеме када је реч о могућности да се злочини за које је Младић оптужен докажу и пред судом, јер је Младић имао команду у својим рукама, а у критичним данима је и сам био у Сребреници, и тих дана је у многим интервјуима и разговорима износио и образлагао своје политичке циљеве. Но, правосуђе то тек мора да докаже, каже Ишингер, и додаје да и за Младића још мора да важи претпоставка невиности.

Испуњена стара обавеза

Када је реч о зрелости Србије за Европску унију Ишингер истиче да је хапшење Младића пре свега била стара обавеза Србије. Он не сматра да Београд сада треба наградити противуслугом.

"Било би сасвим погрешно констатовати да је Србија сада коначно заслужила да јој се отворе врата Европе и да ту више нема препрека. Постоји још једна велика препрека која мора да се пређе. То је одбијање Србије да се озбиљно позабави питањем Косова и потражи решење. За мене је незамисливо да Србија увезе у Европску унију нерешен косовски проблем. Тај проблем сада мора да се решава".

Спремност ипак постоји

Волфганг Ишингер сматра да међу образованим грађанима Србије свакако постоји спремност да се трезвено суоче са блиском прошлошћу.

"Познајем много Срба који се сада сигурно радују томе што је Србија хапшењем Караџића и ево сада и Младића добила прилику да се на друкчији начин суочи са сопственом историјом. Само на тај начин ће и бити могуће помирење. Ево ми Немци смо у оквиру читаве једне генерације сами искусили колико је такво суочавање тешко после таквог једног рата. Та могућност се сада нуди Србији; мислим да је то шанса за Србију, а делови грађанства су то одавно схватили. При томе је јасно да многи ликове попут Младића сматрају херојима, јер је национализмом још увек заслепљено много људи. Али, сада може да се даље ради на освешћивању, ово хапшење ће му сигурно дати нови импулс, и ја из многих личних разговора знам колико је то важно и председнику Тадићу кога лично врло ценим као модерног лидера своје земље чији је поглед упрт у будућност".

Ишингер наглашава да ни Немцима после Другог светског рата није било лако да промене начин размишљања. За делове Србије, тврди шеф Минхенске конференције о безбедности, протекли рат је био рат националног самопотврђивања. Људи су то тако видели и славили Младића као хероја. Није једноставно променити мишљење, схватити да сте ковали у звезде - једног злочинца. Сада су обезбеђени бољи предуслови за то освешћење, сматра Волфганг Ишингер.

Аутори Тобијас Армбристер/Саша Бојић

(dw-world.de)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер