Početna strana > Hronika > Volhgang Išinger: Srbiju ne bi trebalo nagrađivati zbog hapšenja Mladića
Hronika

Volhgang Išinger: Srbiju ne bi trebalo nagrađivati zbog hapšenja Mladića

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. maj 2011.

Postoji još jedna velika prepreka koja mora da se pređe. To je odbijanje Srbije da se ozbiljno pozabavi pitanjem Kosova i potraži rešenje

Hapšenjem Ratka Mladića načinjen je još jedan korak ka suočavanju sa strašnim događajima koji su se odigrali na Balkanu, čak i pored činjenice da ima onih koji ga vide kao heroja, smatra Volfgang Išinger.

Prva reakcija bivšeg nemačkog diplomate i arhitekte Dejtonskog sporazuma, na vest o Mladićevom hapšenju bila je: "Ovo je velika pobeda pokušaja da se užasni događaji na Balkanu sada prevaziđu i pravnim putem i da se okončaju. Veliko olakšanje!"

Išinger ne vidi velike probleme kada je reč o mogućnosti da se zločini za koje je Mladić optužen dokažu i pred sudom, jer je Mladić imao komandu u svojim rukama, a u kritičnim danima je i sam bio u Srebrenici, i tih dana je u mnogim intervjuima i razgovorima iznosio i obrazlagao svoje političke ciljeve. No, pravosuđe to tek mora da dokaže, kaže Išinger, i dodaje da i za Mladića još mora da važi pretpostavka nevinosti.

Ispunjena stara obaveza

Kada je reč o zrelosti Srbije za Evropsku uniju Išinger ističe da je hapšenje Mladića pre svega bila stara obaveza Srbije. On ne smatra da Beograd sada treba nagraditi protivuslugom.

"Bilo bi sasvim pogrešno konstatovati da je Srbija sada konačno zaslužila da joj se otvore vrata Evrope i da tu više nema prepreka. Postoji još jedna velika prepreka koja mora da se pređe. To je odbijanje Srbije da se ozbiljno pozabavi pitanjem Kosova i potraži rešenje. Za mene je nezamislivo da Srbija uveze u Evropsku uniju nerešen kosovski problem. Taj problem sada mora da se rešava".

Spremnost ipak postoji

Volfgang Išinger smatra da među obrazovanim građanima Srbije svakako postoji spremnost da se trezveno suoče sa bliskom prošlošću.

"Poznajem mnogo Srba koji se sada sigurno raduju tome što je Srbija hapšenjem Karadžića i evo sada i Mladića dobila priliku da se na drukčiji način suoči sa sopstvenom istorijom. Samo na taj način će i biti moguće pomirenje. Evo mi Nemci smo u okviru čitave jedne generacije sami iskusili koliko je takvo suočavanje teško posle takvog jednog rata. Ta mogućnost se sada nudi Srbiji; mislim da je to šansa za Srbiju, a delovi građanstva su to odavno shvatili. Pri tome je jasno da mnogi likove poput Mladića smatraju herojima, jer je nacionalizmom još uvek zaslepljeno mnogo ljudi. Ali, sada može da se dalje radi na osvešćivanju, ovo hapšenje će mu sigurno dati novi impuls, i ja iz mnogih ličnih razgovora znam koliko je to važno i predsedniku Tadiću koga lično vrlo cenim kao modernog lidera svoje zemlje čiji je pogled uprt u budućnost".

Išinger naglašava da ni Nemcima posle Drugog svetskog rata nije bilo lako da promene način razmišljanja. Za delove Srbije, tvrdi šef Minhenske konferencije o bezbednosti, protekli rat je bio rat nacionalnog samopotvrđivanja. Ljudi su to tako videli i slavili Mladića kao heroja. Nije jednostavno promeniti mišljenje, shvatiti da ste kovali u zvezde - jednog zločinca. Sada su obezbeđeni bolji preduslovi za to osvešćenje, smatra Volfgang Išinger.

Autori Tobijas Armbrister/Saša Bojić

(dw-world.de)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner