Početna strana > Hronika > Svetski mediji: U Zimbabveu izvršen vojni udar; Vojska: Eliminisali smo kriminalce u okruženju Mugabea; Emerson Mnangagva postavljen za privremenog predsednika; Mugabe u kućnom pritvoru i sprema se da podnese ostavku
Hronika

Svetski mediji: U Zimbabveu izvršen vojni udar; Vojska: Eliminisali smo kriminalce u okruženju Mugabea; Emerson Mnangagva postavljen za privremenog predsednika; Mugabe u kućnom pritvoru i sprema se da podnese ostavku

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. novembar 2017.

Predsednik Zimbabvea Robert Mugabe i njegova supruga Grejs nalaze se u pritvoru. Vojska Zimbabvea obezbeđuje vladine zgrade i patrolira ulicama prestonice Hararea, prenosi AP. Vladajuća stranka Zanu-PF tvrdi da nije bilo vojnog udara, već "prenosa vlasti bez prolivanja krvi". Postavljen privremeni šef države.

16.15 - Britanija ne bi želela da vidi da jedan tiranin menja drugog u Zimbabveu, rekao je šef diplomatije Ujedinjenog Kraljevstva Boris DŽonson, obraćajući se poslanicima u tamošnjem parlamentu.

12.55 - Evropska unija pozvala na dijalog i mirno rešenje krize u Zimbabveu. Britanski šef diplomatije Velike Britanije ocenio situaciju u zemlji "veoma nejasnom" i apelovao na sve da se uzdrže od nasilja.

12.40 - Mugabeova supruga Grejs nalazi se u ranije dogovorenoj poseti Namibiji, kažu za britanski Gardijan neimenovani izvori iz opozicije.

11.35 - Južnoafrički predsednik DŽejkob Zuma preneo je da mu je u telefonskom razgovoru Mugabe rekao da je "zatvoren u svom domu i da se dobro oseća", navodi Bi-Bi-Si.

10.40 – Robert Mugabe se sprema da podnese ostavku, javljaju južnoafrički mediji.

09.15 – Nije bilo vojnog udara, Emerson Mnangagva privremeni šef države, saopštila vladajuća partija.

Vladajuća stranka Zimbabvea Zanu-PF objavila je na Tviteru da je bivši potpredsednik Emerson Mnangagva postavljen za privremenog predsednika država, umesto 93-godišnjeg Roberta Mugabea.

Mugabe se sprema da podnese ostavku?

Južnoafrički mediji tvrde da se predsednik Robert Mugabe, kojeg vojska drži u pritvoru, sprema da podnese ostavku samo nekoliko sati nakon što je vojska objavila da je preuzela vlast u Zimbabveu.

"Mugabe se 'sprema da se povuče'", rekao je jedan visoki zvaničnik kao izvor, a objavio je južnoafrički sajt Njuz24 bez navođenja detalja.

Bi-Bi-Si prenosi i da je zimbabveanski državni list Herald putem Tvitera najavio da će se "uskoro na ulicama naći vanredno izdanje" tog lista.

Bi-Bi-Si navodi da je 75-godišnji Mnangagva bio potpredsednik Zimbabvea dok ga vlada nije smenila zbog "iskazivanja nelojalnosti", a ta smena je bila viđena kao pripremanje Mugabeove žene da preuzme vlast od muža, pošto je ona sama prethodno od Mugabea tražila smenu Mnangagve.

Navodi se da je stranka Zanu-PF objavila seriju tvitova u kojima negira da se u Zimbabveu desio vojni udar, već da su noćašnja dešavanja u prestonici Harareu bila "prenos vlasti bez prolivanja krvi". 

Vojni zvaničnici Zimbabvea saopštili da su preuzeli vlast nad "ciljanim" tačkama - kriminalcima koji okružuju predsednika te zemlje Roberta Mugabea.

Oni uveravaju javnost da je 93-godišnji lider Zimbabvea "živ i zdrav", preneo je Rojters. On je, međutim, u kućnom pritvoru, zajedno sa suprugom Grejs, izjavili su vojni zvaničnici. Oni tvrde i da sada vojska obezbeđuje sve državne instittucije i da patrolira ulicama glavnog grada Hararea, prenosi AP.

Prema navodima Rojtersa, vojska je u naoružanim vozilima blokirala ulice Hararea, u kojima se nalaze glavne poluge vlasti- vlada, parlament i sudovi. Za sve to vreme građani Hararea išli su na posao, navodi Rojters pozivajući se na izjave svedoka.

Vojska Zimbabvea demantovala svetske medije: Nije vojni udar, samo smo eliminisali kriminalce u okruženju Roberta Mugabea

Oficiri vojske Zimbavea saopštili su da su tokom noći intervenisali da bi eliminisali "kriminalce" u okruženju predsednika Roberta Mugabea, ali su demantovali da su pokušali da izvrše vojni udar protiv šefa države koji vlada zemljom od 1980. godine.

Intervencija vojske dolazu usred otvorenih nesuglasica između Mugabea i načelnika Generalštaba vojske Konstatinoa Čivenge posle smenjivanja potpredsednika Zimbabvea Emersona Mnangagve, koji je važio kao mogući naslednik Mugabea.  

General Sibusiso Mojo saopštio je tokom noći da vojska nije izvršila vojni udar protiv vlade.  

"Samo smo se usmerili na kriminalce koji ga (Mugabea) okružuju. Očekujemo da se situacija vrati u normalu čim se naša misija završi", rekao je Mojo.  

"Uveravamo narod da su njegova ekselencija predsednik i njegova porodica živi i zdravi i da je njihova bezbednost zagarantovana", dodao je general.  

Tokom noći se čula pucnjava u blizini Mugabeove privatne rezidencije u Harareu, rekao je Frans presu jedan očevidac koji živi u blizini.  

Načelnik Generalštaba vojske Konstantino Čivenga izjavio je posle nedavnog smenjivanja potpredsednika da bi vojska "mogla da interveniše ukoliko se nastavi čistka" u stranci predsednika.  

Mugabeova stranka Zanu-PF potom je kritikovala Čivengu da se takva izjava može protumačiti kao "izdaja" osuđujući njegovu "želju da uzurpira mir i ohrabri pobunu".  

Smenjeni potpredsednik Mangagva (75), čiji je nadimak "krokodil", već više nedelja je bio pod oštrim kritikama bliskih saradnika predsednika, među kojima je i prva dama Grejs Mugabe.

Oni mu zameraju da je navodno izmislio da je u avgustu bio žrtva pokušaja trovanja.  

U svetlu te krize, američka ambasada u Zimababveu kasno sinoć je preporučila svojim državljanima koji borave u toj zemlji da ne izlaze na ulice zbog "političke neizvesnosti".  

Mugabe - svetski rekorder po dužini ostanka na vlasti

Robert Mugabe je na vlasti u Zimbabveu već 37 godina i može se reći da je svetski rekorder po dužini vladavine.

Prvo je od 1980. bio premijer, potom predsednik države sa najdužim stažom u Africi, a verovatno i u svetu, ali su ga zbog načina vladavine mnogi optuživali za nasilno gušenje opozicije i uništavanje zemlje.

Mugabe je rođen 21. februara 1924. godine, a na vlasti u Zimbabveu je od 1980. godine - bio je predsednik vlade od 1980. do 1987, a od 1987. godine postao je predsednik države.

Pre dve godine, izabran je za predsednika Afričke unije, što je izazvalo negodovanje u afričkim zemljama.

Bio je vođa organizacije Afrički nacionalni savez Zimbabvea, koji se borio za slobodu crnog domorodačkog stanovništva u tadašnjoj Rodeziji.

Osim po čvrstoj ruci u Zimbabveu, poznat je i po negativnim stavovima na račun zapadnih zemalja.

Svoj politički uspon Mugabe je započeo 1960. godine, kada se pridružio Nacionalnoj demokratskoj partiji koja je ubrzo zabranjena jer se suprotstavljala administraciji premijera Jana Smita.

Tri godine kasnije, napušta tu stranku i pridružuje se Afričkoj nacionalnoj uniji Zimbambvea (ZAPU), pokretu koji je nastao na temelju marksističkog učenja.

U periodu od 1964. do 1974. godine bio je u zatvoru.

Završio je studije prava i ekonomije na Londonskom univerzitetu.

Kada je Zimbabve stekao nezavisnost 1980. godine Mugabe je postao premijer te zemlje, a nakon sedam godina i predsednik.

Uprkos narušenom zdravlju, Mugabe je nedavno izjavio da će razmišljati o povlačenju sa mesta predsednika tek kada napuni 100 godina.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner