петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светски медији: У Зимбабвеу извршен војни удар; Војска: Елиминисали смо криминалце у окружењу Мугабеа; Емерсон Мнангагва постављен за привременог председника; Мугабе у кућном притвору и спрема се да поднесе оставку
Хроника

Светски медији: У Зимбабвеу извршен војни удар; Војска: Елиминисали смо криминалце у окружењу Мугабеа; Емерсон Мнангагва постављен за привременог председника; Мугабе у кућном притвору и спрема се да поднесе оставку

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. новембар 2017.

Председник Зимбабвеа Роберт Мугабе и његова супруга Грејс налазе се у притвору. Војска Зимбабвеа обезбеђује владине зграде и патролира улицама престонице Харареа, преноси АП. Владајућа странка Зану-ПФ тврди да није било војног удара, већ "преноса власти без проливања крви". Постављен привремени шеф државе.

16.15 - Британија не би желела да види да један тиранин мења другог у Зимбабвеу, рекао је шеф дипломатије Уједињеног Краљевства Борис Џонсон, обраћајући се посланицима у тамошњем парламенту.

12.55 - Европска унија позвала на дијалог и мирно решење кризе у Зимбабвеу. Британски шеф дипломатије Велике Британије оценио ситуацију у земљи "веома нејасном" и апеловао на све да се уздрже од насиља.

12.40 - Мугабеова супруга Грејс налази се у раније договореној посети Намибији, кажу за британски Гардијан неименовани извори из опозиције.

11.35 - Јужноафрички председник Џејкоб Зума пренео је да му је у телефонском разговору Мугабе рекао да је "затворен у свом дому и да се добро осећа", наводи Би-Би-Си.

10.40 – Роберт Мугабе се спрема да поднесе оставку, јављају јужноафрички медији.

09.15 – Није било војног удара, Емерсон Мнангагва привремени шеф државе, саопштила владајућа партија.

Владајућа странка Зимбабвеа Зану-ПФ објавила је на Твитеру да је бивши потпредседник Емерсон Мнангагва постављен за привременог председника држава, уместо 93-годишњег Роберта Мугабеа.

Мугабе се спрема да поднесе оставку?

Јужноафрички медији тврде да се председник Роберт Мугабе, којег војска држи у притвору, спрема да поднесе оставку само неколико сати након што је војска објавила да је преузела власт у Зимбабвеу.

"Мугабе се 'спрема да се повуче'", рекао је један високи званичник као извор, а објавио је јужноафрички сајт Њуз24 без навођења детаља.

Би-Би-Си преноси и да је зимбабвеански државни лист Хералд путем Твитера најавио да ће се "ускоро на улицама наћи ванредно издање" тог листа.

Би-Би-Си наводи да је 75-годишњи Мнангагва био потпредседник Зимбабвеа док га влада није сменила због "исказивања нелојалности", а та смена је била виђена као припремање Мугабеове жене да преузме власт од мужа, пошто је она сама претходно од Мугабеа тражила смену Мнангагве.

Наводи се да је странка Зану-ПФ објавила серију твитова у којима негира да се у Зимбабвеу десио војни удар, већ да су ноћашња дешавања у престоници Харареу била "пренос власти без проливања крви". 

Војни званичници Зимбабвеа саопштили да су преузели власт над "циљаним" тачкама - криминалцима који окружују председника те земље Роберта Мугабеа.

Они уверавају јавност да је 93-годишњи лидер Зимбабвеа "жив и здрав", пренео је Ројтерс. Он је, међутим, у кућном притвору, заједно са супругом Грејс, изјавили су војни званичници. Они тврде и да сада војска обезбеђује све државне инститтуције и да патролира улицама главног града Харареа, преноси АП.

Према наводима Ројтерса, војска је у наоружаним возилима блокирала улице Харареа, у којима се налазе главне полуге власти- влада, парламент и судови. За све то време грађани Харареа ишли су на посао, наводи Ројтерс позивајући се на изјаве сведока.

Војска Зимбабвеа демантовала светске медије: Није војни удар, само смо елиминисали криминалце у окружењу Роберта Мугабеа

Официри војске Зимбавеа саопштили су да су током ноћи интервенисали да би елиминисали "криминалце" у окружењу председника Роберта Мугабеа, али су демантовали да су покушали да изврше војни удар против шефа државе који влада земљом од 1980. године.

Интервенција војске долазу усред отворених несугласица између Мугабеа и начелника Генералштаба војске Констатиноа Чивенге после смењивања потпредседника Зимбабвеа Емерсона Мнангагве, који је важио као могући наследник Мугабеа.  

Генерал Сибусисо Мојо саопштио је током ноћи да војска није извршила војни удар против владе.  

"Само смо се усмерили на криминалце који га (Мугабеа) окружују. Очекујемо да се ситуација врати у нормалу чим се наша мисија заврши", рекао је Мојо.  

"Уверавамо народ да су његова екселенција председник и његова породица живи и здрави и да је њихова безбедност загарантована", додао је генерал.  

Током ноћи се чула пуцњава у близини Мугабеове приватне резиденције у Харареу, рекао је Франс пресу један очевидац који живи у близини.  

Начелник Генералштаба војске Константино Чивенга изјавио је после недавног смењивања потпредседника да би војска "могла да интервенише уколико се настави чистка" у странци председника.  

Мугабеова странка Зану-ПФ потом је критиковала Чивенгу да се таква изјава може протумачити као "издаја" осуђујући његову "жељу да узурпира мир и охрабри побуну".  

Смењени потпредседник Мангагва (75), чији је надимак "крокодил", већ више недеља је био под оштрим критикама блиских сарадника председника, међу којима је и прва дама Грејс Мугабе.

Они му замерају да је наводно измислио да је у августу био жртва покушаја тровања.  

У светлу те кризе, америчка амбасада у Зимабабвеу касно синоћ је препоручила својим држављанима који бораве у тој земљи да не излазе на улице због "политичке неизвесности".  

Мугабе - светски рекордер по дужини останка на власти

Роберт Мугабе је на власти у Зимбабвеу већ 37 година и може се рећи да је светски рекордер по дужини владавине.

Прво је од 1980. био премијер, потом председник државе са најдужим стажом у Африци, а вероватно и у свету, али су га због начина владавине многи оптуживали за насилно гушење опозиције и уништавање земље.

Мугабе је рођен 21. фебруара 1924. године, а на власти у Зимбабвеу је од 1980. године - био је председник владе од 1980. до 1987, а од 1987. године постао је председник државе.

Пре две године, изабран је за председника Афричке уније, што је изазвало негодовање у афричким земљама.

Био је вођа организације Афрички национални савез Зимбабвеа, који се борио за слободу црног домородачког становништва у тадашњој Родезији.

Осим по чврстој руци у Зимбабвеу, познат је и по негативним ставовима на рачун западних земаља.

Свој политички успон Мугабе је започео 1960. године, када се придружио Националној демократској партији која је убрзо забрањена јер се супротстављала администрацији премијера Јана Смита.

Три године касније, напушта ту странку и придружује се Афричкој националној унији Зимбамбвеа (ЗАПУ), покрету који је настао на темељу марксистичког учења.

У периоду од 1964. до 1974. године био је у затвору.

Завршио је студије права и економије на Лондонском универзитету.

Када је Зимбабве стекао независност 1980. године Мугабе је постао премијер те земље, а након седам година и председник.

Упркос нарушеном здрављу, Мугабе је недавно изјавио да ће размишљати о повлачењу са места председника тек када напуни 100 година.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер