четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница: Власт никад није добила парницу са народом
Хроника

Војислав Коштуница: Власт никад није добила парницу са народом

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. мај 2011.

ВАЉЕВО - Председник Демократске странке Србије (ДСС) Војислав Коштуница изјавио је вечерас у Ваљеву, цитирајући "једног српског политичара", да "власт никада није добила парницу са народом".

На вечерашној трибини Ваљеву говорили су и функционери ДСС-а Ненад Поповић и Петар Петковић, а у пратњи Војислава Коштунице био је и Раде Булатовић, бивши начелник ДБ Србије. Сви говорници су своје обраћање члановима и симпатизерима завршавали поруком "Живела Србија“

"Није добро да власт води парницу са својим народом, парницу увек добије народ", рекао је Коштуница на страначкој трибини у Ваљеву пред препуном салом градског парламента.

Он је казао да никада у новијој историји Србије није било такве подвојености народа и власти - док народ тврди да се никада није лошије живело, а да Србија никада није била овако понижавана, власт сматра да је дефетизам највећи проблем.

Критику власти Коштуница је засновао на показатељима о презадужености земље, паду привредне активности, лошој спољној политици и погубној тврдњи да "Европска унија нема алтернативу".

Он сматра да се у Србији ни једна одлука не доноси без сагласности Брисела и Вашингтона, да се на цепању Србије ради "корак по корак", а да Србија, по налогу ЕУ и САД, притиска Републику Српску (РС) да пристане на централизацију Босне и Херцеговине.

Према његовим речима, све је почело са прихватањем Споразума о придруживању и стабилизацији и доласка Еулекса на Косово, а следећи корак би могао бити чланство Србије у НАТО-у.

"Народ и ДСС немају ништа против Европе у којој је Србија била у 19. веку, али да она (Србија) мора бити равноправан партнер у тим преговорима", додао је Коштуница, прецизирајући да је кандидатура за чланство само "уговор две стране" при чему се Србија мора трудити да избори што повољнији статус.

При том је подсетио како су са ЕУ преговарали Шпанија и Португал, али и Ирска и Пољска, и оценио да ће "Хрватска бити последња земља која ће постатаи чланица Европске уније".

Одговарајући на питања присутних, Коштуница је рекао да су, према "добро обавештним изворима из странака на власти", могући одвојени локални парламентарни избори у Србији, што било "скупље него да су заједно".

"То је само доказ да у Скупштини Србије нема консензуса ни о најважнијим питањима, а да се одлуке најчешће доносе бедном и јадном већином од 126 или нешто више посланика", додао је лидер ДСС-а.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер