уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Запад претворио Украјину у колонију, подстицао геноцид у Донбасу, а сада цинично користи украјински народ као топовско месо. Уколико се деси нуклеарни напад на Русију – од противника неће остати ништа
Хроника

Владимир Путин: Запад претворио Украјину у колонију, подстицао геноцид у Донбасу, а сада цинично користи украјински народ као топовско месо. Уколико се деси нуклеарни напад на Русију – од противника неће остати ништа

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. децембар 2022.

Запад свим средствима покушава да одржи своју доминацију, украјински народ је постао жртва ових тежњи, рекао је Владимир Путин у видео обраћању учесницима састанка министара одбрана земаља чланица Шангајске организације за сарадњу (ШОС) и Заједнице независних држава (ЗНД).

„Тешке последице таквих акција видимо данас у Украјини. Запад је дуги низ година бесрамно црпио и експлоатисао њене ресурсе, подстицао геноцид и терор у Донбасу, заправо претворио ову земљу у колонију, а сада цинично користи Украјински народ као топовско месо, као овна против Русије, настављајући да снабдева Украјину оружјем и муницијом, шаље плаћенике, гура је на самоубилачки пут.“

Председник Русије је говорио у видео поруци упућеној министрима одбране земаља чланица Шангајске организације за сарадњу и групе бивших совјетских земаља.

Запад је дуги низ година бесрамно црпио и експлоатисао њене ресурсе, подстицао геноцид и терор у Донбасу, заправо претворио ову земљу у колонију, а сада цинично користи Украјински народ као топовско месо, као овна против Русије

Сједињене Државе су агресивним ширењем НАТО-а, заправо, уништиле архитектуру стратешке стабилности која је стварана деценијама, рекао је Путин.

Да би обуздао алтернативне моделе развоја, Запад уводи незаконите санкције, користи технологије „револуција у боји“ и подстиче војне сукобе, навео је руски лидер.

"Природа и размере савремених претњи постављају повећане захтеве за нашу интеракцију у ресорима одбране. Неопходно је заједнички радити на формирању флексибилнијег и одрживијег система безбедности и сарадње који је адекватан актуелним изазовима и који се може заснивати, не на неким митским неписаним правилима која нико није видео, не на нечијој доминацији и монополу, већ само на међународном праву и поштовању интереса једних других“.

Путин је указао на значај сталне размене информација и изградње војно-техничке сарадње у оквиру ШОС-а и ЗНД-а. Он је указао и на изузетан значај заједничких мировних мисија.

Уколико се деси нуклеарни напад на Русију – од противника неће остати ништа

Руски председник Владимир Путин изјавио је да могућност одбране земље с помоћу нуклеарног оружја представља фактор обуздавања, али је истовремено упозорио и да уколико се напад нуклеарним оружјем на Русију и догоди, од противника неће остати ништа.

Он је рекао да руска доктрина, за разлику од америчке, не подразумева превентивни напад, већ само узвратни.

„То значи да би те ракете неизбежно пале на територију Руске Федерације, међутим, од противника неће остати ништа јер је немогуће пресрести стотине ракета. И то је тај обуздавајући фактор, озбиљан обуздавајући фактор“, истакао је Путин.

Руски лидер све осврнуо и на војне вежбе које изводе руске нуклеарне снаге рекавши да Русија све ради транспарентно и да ништа не крије.

„Редовно изводимо вежбе наших нуклеарних снага, видите све, ми то не кријемо. Обавештавамо, како је то неопходно по нашим споразумима са САД. Обавештавамо наше партнере да такве вежбе изводимо. Они такође раде исто“, додао је Путин.

Ограничења цене нафте не дотичу економију Русије

Руски председник је такође изјавио да Москва разматра смањење производње нафте. 

Одговарајући на питање о уведеном ограничењу цене нафте са Запада, лидер Русије истакао је да нико не треба да се брине за буџет земље, јер уведена ограничења не дотичу економију Русије.

Како је објаснио, цене нафте коју Москва продаје свакако улазе у оквире, које су на Западу одлучили да наведу као некакав лимит. "Неће бити никаквих губитака", рекао је. Међутим, овакво понашање је врло лоше за глобално енергетско тржиште. "Ово је непромишљена одлука", истакао је. Биће проблема уколико корисници буду одређивали цене, ово ће довести до колапса, закључио је Путин.

Москва неће наставити да испоручује своје енергенте земљама које су донеле ову одлуку, а разматра се и још једна мера - смањење производње нафте, поручио је лидер.

На конференцији за штампу која је уследила након данашњег састанка земаља чланица Евроазијске економске уније, Путин је поновио да земље партнери добијају гас по цени која је и до десет пута мања од оне која је сада у Европској унији. Ово је, како је рекао, урађено како би пријатељске земље могле да планирају своју економију и воде рачуна о привреди. У наредне две године очекује се и формирање јединственог тржишта гаса у Евроазијског економској унији, нагласио је.

Земље чланице ЕАЕУ и Русија раде на формирању јединственог енергетског тржишта, рекао је руски лидер, поновивши оно што је већ било речено раније током дана. "Не постоје никакве препреке и неспоразуми о томе како би требало постићи ове резултате", изјавио је. 

Осим тога, у плану је и формирање јединственог тржишта електроенергије, додао је Путин.

Председник Русије додао је и да Русија и Индија планирају да појачају сарадњу у сфери трговине нафтом, нафтним дериватима, угљем и ђубривима.

Што се тиче тројног гасног савеза Русије, Казахстана и Узбекистана, додао је да мисли да овај савез "има добру перспективу за будућност".

Навео је и да Евроазијска економска организација има у плану и низ пројеката који се тичу транспорта и инфраструктуре у овој области. "Ово има веома добру перспективу за развој, као и пројекти који се тичу логистичких ланаца, а многе земље света заинтересоване су за стварање нових коридора на северу, југу, западу, истоку". За ове пројекте, како је рекао, интересовање показују и земље које нису чланице организације. 

О ситуацији у Украјини

Сви ће морати да се помире са новом ситуацијом на терену, нагласио је председник Русије, коментаришући тренутну ситуацију и перспективе регулисања конфликта.

Ипак, за ово ће, по његовој процени, бити потребно време. Ово неће бити једноставно, закључио је лидер, додајући да специјална војна операција иде по плану.

Одговарајући на питање о томе шта би могло довести до тога да Кремљ одлучи да почне са новом мобилизацијом, руски председник је рекао да не постоје такви фактори, да се о томе тренутно не размишља и да се, као што је већ једном рекао, половина новомобилисаних појединаца налази у резерви, односно, да нису на фронту. 

Путин је додао и да, по ономе што чује из Министарства одбране, има све мање и мање проблема који се тичу снабдевања у војсци, а они који и постоје - нису озбиљни.  

У случају да системи Руске Федерације забележе кретање ракете у правцу Москве, "у ваздуху ће се појавити стотине наших ракета", а пресрести стотину ракета није могуће, упозорио је. 

О економској ситуацији у земљи

"Тренутна економска ситуација у Русији није идеална, јесмо се суочили са рецесијом, али је ипак све боље него у другим земљама", поручио је Путин.

Ипак, како је додао, Русија се не суочава ни са каквим проблемима у вези са основним потрепштинама и наставља да извози храну по повољним цена. 

Стабилност руске националне валуте позитивно утиче и на све земље који су партнери Москве, истакао је лидер. 

Председник је о ситуацији детаљно говорио раније током дана током седнице Евроазијске економске организације.

О контактима између ФСБ-а и америчких служби

Америчке службе прве су контактирале нашу Федералну службу безбедности, изјавио је руски председник. Москва се одазвала на овај позив. Разговори су протекли регуларно. 

"Председник САД-а Џозеф Бајден је предложио ову иницијативу, као што видите, ми смо се сложили. Генерално, што се тиче преговора - нисмо очекивали ништа натприродно од њих. Све се одвијало регуларно. Партнери су се договорили да ће ти контакти бити настављени", рекао је Путин, одговарајући на питање о сарадњи безбедносних служби две земље. 

О размени заробљеника

Разговори Москве и Вашингтона који се тичу размене заробљеника не укључују и разговоре на друге теме, рекао је председник. Овим је поновио тврдње из Москве да последња размена Бута и Грајнер не указује да је дошло до побољшања односа. 

Путин је потврдио и да је могуће да ће некад у будућности опет доћи до сличних размени. 

О Кримском мосту

Поправка Кримског моста тече по плану, све би требало да буде завршено у року: аутомобилски део Кримског моста биће завршен у марту, а железнички средином лета. 

"Све се ради веома добро и квалитетно. Сигуран сам да ће све бити урађено на време, не сумњам у то", додао је Путин. 

Напади на Кримски мост били су једна од прекретница за Москву, након чега је било одлучено да се промени војна тактика и отпочне са прецизним нападима на кључну инфраструктуру Украјине. 

(Восток, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер