петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин са Мајком Помпеом: Упркос бројним тачкама неслагања, желим поново да успоставим потпуне односе са САД
Хроника

Владимир Путин са Мајком Помпеом: Упркос бројним тачкама неслагања, желим поново да успоставим потпуне односе са САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2019.

Руски председник Владимир Путин рекао је када је примио шефа америчке дипломатије Мајка Помпеа да жели поново да успостави "потпуне односе са САД" упркос бројним тачкама неслагања између две земље.

"Имам утисак да је председник САД за обнављање контаката између Русије и Сједињених Држава. Са наше стране ми смо више пута рекли да би желели поново да успоставимо пуне односе", рекао је Путин на почетку састанка са државним секретаром САД Маком Помпеом у Сочију.

Председник Русије Владимир Путин и државни секретар САД Мајк Помпео имали су солидан, конкретан разговор, у којем су потврдили почетак поправљања руско-америчких односа, изјавио је помоћник руског председника Јуриј Ушаков након састанка у Сочију, који је трајао нешто више од сат и по.

„Потврђена је, што је веома важно, заинтересованост двеју страна да би се почело исправљање односа и постепено обнављање канала комуникације“, рекао је Ушаков.

Према његовим речима, главна тема састанка били су међународни проблеми, ситуација у Сирији, Северној Кореји, Авганистану, Либији и Ирану. Важна тема разговора били су и стратешка стабилност и неширење наоружања, као и могућност продужавања Споразума о стратешком офанзивном наоружању, чији рок истиче у фебруару наредне године.

Током састанка било је речи о могућем састанку Путина и америчког председника Доналда Трампа на јунском самиту Г20 у јапанској Осаки. Помпео је пренео Путину да је председник САД заинтересован за сусрет с њим у Осаки. Руски лидер је пренео америчком државном секретару да је Русија отворена за такав контакт, навео је Ушаков и додао да се нада да ће почети конкретни, практични кораци за припрему састанка двојице шефова држава.

„Свима би користило да састанак Путина и Трампа у Осаки буде одржан у пуном формату“, рекао је Ушаков.

Помоћник руског председника је оценио да, за сада, нема видног напретка у односима САД и Русије, али да је америчка страна испољила радно расположење.

Састанку одржаном у председничкој резиденцији „Бочаров извор“ у Сочију с руске стране су присуствовали директор Службе за спољни обавештајни рад Сергеј Наришкин, министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров, помоћник руског председника Јуриј Ушаков и директор Одељења за Северну Америку Министарства иностраних послова Русије Георгиј Борисенко.

С америчке стране на састанку је био амбсадор САД у Русији Џон Хантсман, специјални представник САД за решавање сиријске кризе Џејмс Џефри, вршилац дужности заменика државног секретара САД Филип Рикер.

Председник Русије је уочи почетка састанка изјавио да је током недавног телефонског разговора с председником САД Доналдом Трампом стекао утисак да је амерички лидер заинтересован за обнављање руско-америчких односа.

„Као што знате, пре неколико дана имао сам задовољство да разговарам с председником САД телефоном. Стекао сам утисак да је председник расположен за обнављање руско-америчких веза, контаката, за заједничко решавање питања која представљају наш узајамни интерес“, рекао је Путин.

Руски председник је рекао да са америчким државним секретаром планира да разговара о питањима стабилности светског енергетског тржишта, имајући у виду чињеницу да су САД највећи произвођач нафте.

„Знамо да САД постају, да су већ постале, највећи произвођач нафте, у том смислу такође имамо о чему да разговарамо из аспекта стабилности светског енергетског тржишта. Постоје и други правци могуће сарадње у сфери економије. Надам се да ће све то бити предмет разговора“, рекао је Путин.

Он је додао да, без обзира на то што је трговинска размена двеју земаља увек била ниска, а да последњих година тежи нули, Русија и САД ипак имају о чему да разговарају у сфери економије.

Председник Русије је рекао да се нада да ће Помпеова посета допринети развоју односа Вашингтона и Москве.

„Сада је наш министар иностраних послова веома кратко испричао о вашем разговору. Веома бих волео да Ваша посета Русији, а дошли сте први пут у својству државног секретара у нашу земљу, буде корисна за наше билатералне везе и да допринесе њиховом развијању. Веома нам је драго што Вас видимо, добродошли“, рекао је Путин.

Говорећи о извештају специјалног америчког тужиоца Роберта Милера о наводном мешању Русије у председничке изборе у САД 2016. године, Путин је истакао да је тај документ потврдио да не постоје докази о завери Трампове администрације с Русијом.

Путин је нагласио да је Русија заинтересована за обнављање односа са САД у пуном формату.

„Надам се да се сада стварају услови неопходни за то, јер је без обзира на сву егзотичност рада комисије господина Милера, ипак потребно одати му признање — у целини је спровео објективну истрагу и потврдио одсуство свакојаких трагова и којекаквих завера актуелне администрације, што смо ми од почетка карактерисали као потпуну бесмислицу: никаквог мешања наше земље у изборе у САД није било на државном нивоу и није ни могло да их буде“, рекао је руски председник.

Он је додао да је то једна од ствари која је утицала на погоршавање међудржавних односа: „Надам се да се данас ситуација мења“, нагласио је Путин.

Помпео: Русија и САД могу да сарађују у питањима у вези са Северном Корејом

Амерички државни секретар је рекао да Русија и САД имају заједничке интересе и питања у вези с којима две земље могу продуктивно да сарађују.

„Имамо заједничке интересе, као и питања у вези којих можемо да сарађујемо, продуктивно да радимо. Можемо заједно да радимо да би наши народи и цео свет у општем смислу били успешни. Због тога ме је председник Трамп замолио да допутујем управо с тим саопштењем, да бих још разговарао о неким идејама и пројектима“, рекао је Помпео.

Он је нагласио да је имао веома продуктиван разговор са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом, током којег су разговарали и о питањима у којима се две земље не слажу.

„Русија и САД могу да сарађују у питањима у вези са Северном Корејом, као и у области одржавања стратешке стабилности“, рекао је Помпео на почетку састанка с руским председником.

Помпео: Одговорићемо Ирану ако интереси САД буду угрожени

Сједињене Америчке Државе фундаментално не желе рат са Ираном, али ако амерички национални интереси буду у опасности узвратиће на одговарајући начин, рекао је амерички државни секретар Мајк Помпео.

„Поводом Заједничког свеобухватног плана дејстава изразили смо своје мишљење у мају прошле године. Учинићемо све да Иран постане нормална земља, управо због тога вршимо притисак на иранско руководство да би то било учињено.

Ми фундаментално не желимо рат са Ираном, покушавамо да учинимо све и желимо да иранска администрација престане да подржава Хезболах и терористе по целом свету“, рекао је Помпео након састанка са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом.

Састанак председника Русије с америчким државним секретаром и министром иностраних послова Русије Сергејом Лавровом почео је у резиденцији шефа државе „Бочаров извор“ у Сочију. Очекује се да ће током састанка шефови спољнополитичких ресора двеју земаља информисати председника Русије о резултатима раније одржаног разговора.

У разговору учествују и помоћник руског председника за међународне односе Јуриј Ушаков и директор Службе за спољни обавештајни рад Сергеј Наришкин.

Портпарол руског председника Дмитриј Песков рекао је раније да би састанак могао да траје од 30 минута до три сата.

(Спутњик, Бета, АФП)

Видети још: Мајк Помпео на састанку са Сергејом Лавровим: Вашингтон и Москва могу побољшати односе, Русија више да не подржава Мадура; Лавров: Демократија у Венецуели се не може успостављати на силу

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер