четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајк Помпео са Сергејом Лавровим: Вашингтон и Москва могу побољшати односе, Русија више да не подржава Мадура; Лавров: Демократија у Венецуели се не може успостављати на силу
Хроника

Мајк Помпео са Сергејом Лавровим: Вашингтон и Москва могу побољшати односе, Русија више да не подржава Мадура; Лавров: Демократија у Венецуели се не може успостављати на силу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. мај 2019.

Амерички државни секретар Мајк Помпео изразио је наду на састанку са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровим, да Вашингтон и Москва могу побољшати односе и пронаћи подручја заједничке сарадње.

Помпео је у Сочију изјавио да је у Русију дошао јер је председник САД Доналд Трамп "посвећен побољшању односа".

Обе земље желе да заштите своје интересе, али постоје подручја где се може остварити обострано корисна сарадња, као што је борба против тероризма, рекао је Помпео.

Он је изјавио да би побољшани односи, нарушени прикључењем Русији украјинског полуострва Крим, мешањем Москве у америчке председничке изборе и санкцијама САД против Русије, "били добри не само за две земље, већ и за цео свет".

Лавров је на почетку састанка са Помпеом рекао да је време да Русија и САД формирају "одговорније" односе да би се изашло из садашње ситуације.

"Време је да почнемо да градимо нови модел како Русија и САД виде једни друге. Ми смо спремни за то", рекао је Лавров, преноси Франс прес.

После састанка с Лавровом очекује се сусрет Помпеа и са руским председником Владимиром Путином, јавља АП.

Помпео затражио од Русије да више не подржава Мадура

Шеф америчке дипломатије Мајк Помпео позвао је Русију да више не подржава председника Венецуеле Николаса Мадура, што је Москва одбацила.

"Дошло је време да Мадуро оде. Народу Венецуеле је донео само беду. Надамо се да престати подршка Русије председнику Венецуеле", рекао је Помпео после састанка са руским колегом Сергејем Лавровом.

Помпео је на заједничкој конференцији са Лавровом рекао да је на Русији да покаже да је мешање у изборе прошлост. 

"Ако би се Русија мешала у председничке изборе у САД 2020. године, то би погоршало наше односе", упозорио је Помпео и да додао да Русија треба да докаже "да та врста активности припада прошлости".

Амерички министар је такође рекао да његова земља не жели рат са Ираном.

 

Лавров: Русија ће доприносити томе да ситуација с Ираном не крене ка војном сценарију

Русија је заинтересована за обнављање дијалога са САД о свим аспектима контроле наоружања, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров након састанка с америчким државним секретаром Мајклом Помпеом у Сочију.

Лавров је рекао да је дијалог с америчким колегом, који је трајао три сата, био „отворен и користан“, а да је једна од тема састанка било питање Споразума о ракетама средњег и кратког домета, као и могућност продужавања Споразума о стратешком офанзивном наоружању.

„Наравно, посебну пажњу смо посветили питањима стратешке стабилности. Размотрили смо ситуацију у вези са Споразумом о ракетама средњег и кратког домета. Говорили смо о перспективама Споразума о стратешком офанзивном наоружању који истиче у фебруару 2021. године. Заинтересовани смо за то да се обнови конкретни и професионални дијалог о свим аспектима контроле наоружања“, рекао је Лавров на конференцији за новинаре.

Руски министар је нагласио да напетост у односима Русије и САД негативно утиче на ситуацију у целом свету, због чега је неопходно потрудити се да се она ублажи.

Поред билатералних односа САД и Русије, двојица дипломата су размотрила и најактуелније међународне проблеме, односно ситуацију у Венецуели, Северној Кореји, Сирији, Украјини, Авганистану, као и напетост у вези с иранским нуклеарним програмом.

Говорећи о руско-америчким односима, Сергеј Лавров је рекао да се нада да ће се након објављивања извештаја америчког специјалног тужиоца Роберта Милера о резултатима истраге о наводном мешању Русије у председничке изборе у САД 2016. године и наводној завери председника САД Доналда Трампа с Русијом — „страсти смирити“, као и да ће Вашингтон и Москва коначно успети да успоставе дијалог.

„Инсинуације о завери Русије с Трампом су потпуна фикција“, рекао је Лавров.

Руски министар је, такође, предложио формирање невладине експертске групе САД и Русије и пословног савета двеју земаља. Он је додао да се с америчким колегом договорио да се обнови рад канала комуникације Москве и Вашингтона.

Помпео: И даље не признајемо Крим, надамо се иницијативи Русије

Амерички државни секретар Мајк Помпео рекао је да се нада да ће Русија преузети на себе иницијативу за излазак из ћорсокака када је реч о решавању ситуације у Украјини.

„Ми, као што је речено, не признајемо руску анексију Крима. Наше санкције и даље остају на снази. Желимо да Русија пружи руку новом украјинском руководству како би се нашао излаз из те ситуације“, рекао је Помпео након састанка са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом у Сочију.

Он је, такође, позвао руске власти да ослободе чланове посаде украјинских војних бродова који су крајем новембра прошле године ухапшени због нарушавања руске државне границе у Керчком мореузу.

Сергеј Лавров је рекао да се нада да ће ново руководство Украјине формулисати нови однос према минском процесу решавања кризе на југоистоку те земље.

„Што се тиче ситуације у Украјини, ту постоји и резолуција Савета безбедности Уједињених нација која је одобрила Мински споразум и ми очекујемо да ће ново украјинско руководство успети да одреди свој став о том споразуму, ослањајући се на то да политичко решавање украјинске кризе нема алтернативу“, рекао је Лавров.

Избегавање војних сценарија

Осврћући се на ситуацију на Корејском полуострву, Лавров је истакао да се Москва залаже за то да се даље развија дијалог САД и Северне Кореје, као и да је спремна да га подржи.

Према његовим речима, Русија и САД су се договориле да наставе консултације о Сирији, укључујући борбу против тероризма, политички процес у тој земљи и враћање избеглица на своја огњишта.

Што се тиче иранског нуклеарног програма, дијалог Русије и САД даје наду у могућност да се постигне договор о том проблему, рекао је Лавров и оценио да су САД заинтересоване за политичко решавање кризе у односима с Ираном.

„Русија ће доприносити томе да ситуација с Ираном не крене ка војном сценарију“, рекао је Лавров и додао да се нада да ће у несугласицама у вези с иранским нуклеарним проблемом „превладати здрав разум“.

Разговор с Помпеом је, како је рекао, био отворен и када је реч о Венецуели, а Москва је пренела став да се залаже за решавање кризе унутрашњим дијалогом у тој латиноамеричкој земљи.

„Демократија се не може постављати на силу. Претње које се чују на рачун Владе Николаса Мадура, претње које се чују из уста и званичника администрације САД и из уста (опозиционог лидера Хуана) Гваида, који стално спомиње своје право да тражи оружану интервенцију споља, ништа заједничко с демократијом немају“, нагласио је Лавров.

Лавров и Помпео ће се након обраћања медија упутити у летњу резиденцију председника Русије у Сочију, где ће се састати с Владимиром Путином и пренети му резултате разговора. Помпео је први пут у посети Русији као амерички државни секретар.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер