понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Костић: Косово више није де факто ни де јуре у нашим рукама, једина мудрост на који начин га достојанствено напустити
Хроника

Владимир Костић: Косово више није де факто ни де јуре у нашим рукама, једина мудрост на који начин га достојанствено напустити

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. октобар 2015.

БЕОГРАД - Председник Српске академије науке и уметности (САНУ) др Владимир Костић изјавио је данас да је у овом тренутку једина политичка мудрост на који начин, са елементима достојанства, напустити Косово, јер "ни дефакто ни дејуре није у рукама Србије".

"Неко овом народу мора да каже да Косово више није дефакто нити де јуре у нашим рукама. Бојим се да је, у овом тренутку, једина политичка мудрост на који начин, са елементима достојанства, напустити Косово које дефакто и де јуре више више у нашим рукама. И то неко овом народу мора да каже", рекао је Костић за Радио Београд.

"Око тога се морамо борити зубима и ноктима, јер је то покушај одузимања нечега што представља супстрат наше историје и дела психологије, али уколико један министар, премијер или представник мора да тражи дозволу да уђе на ту територију, то врло јасно говори да немамо више ни људске, ни економске, ни било какве друге капацитете да тамо наметнемо сопствену вољу", додао је Костић.

Према његовим речима, Косово подразума огроман број онога што представља српску културну основу.

"Можемо једни друге да лажемо гледајући се у очи, али алтернатива је врло јасна. С друге стране, мој став према Европској унији је цитат Бранка Миљковић - повраћаћу, ја ћу у рај ући. Друге алернативе нема", поручио је Костић.

Он сматра да је савез с Русијом "вештачка алтернатива" и упитао да ли је "неко консултовао Русију да ли уопште жели Србију".

"Србија какав год ударац да прими, мора да настави да шири своје демократске капацитете и простора слободе, иначе неће опстати...", сматра Костић.

Историјска реалност, по њему је, да су и много већи народи губили своје основе и да нико не сме да заборави Косово.

"Али, да ли неко планира да ратује тамо", упитао је он.

Председник САНУ је нагласио да га много више интересује судбина Републике Српске, јер тамо постоји један озбиљан, активан, делујући културни и научни део од милион ипо до два милиона људи.

"Чак и на историјским поразима који са собом носе горчину, ми морамо да нађемо решења за наш опстанак. Ми треба да преживимо, да имамо своју пројекцију за будућност и у том неком контексту ја бих много више од историјских мрзовољности хтео да позовем на виталност", рекао је Костић.

Србија какав год ударац да прими, додао је, мора да настави са ширењем својих пре свега демократских капацитета и ширењем простора слободе, јер иначе неће опстати.

"Историјска реалност је да су много веће нације од нас губиле своје основе. Нико од нас не сме да тражи да заборавимо Косово, јако је битно да себе пројектујемо у будућност, а жртвовање нема никаквог другог смисла сем још једног погрешног корака у српској историји", закључио је Костић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер