среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Билчик после усвајања извештаја о Србији за 2022: ЕП шаље кључне политичке поруке Србији – дијалог са Приштином мора да се настави, очекује се да Србија уведе санкције Русији и настави са реформама
Хроника

Владимир Билчик после усвајања извештаја о Србији за 2022: ЕП шаље кључне политичке поруке Србији – дијалог са Приштином мора да се настави, очекује се да Србија уведе санкције Русији и настави са реформама

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. април 2023.

Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик изјавио је данас, после усвајања његовог извештаја о Србији за 2022. годину, да Европски парламент шаље три кључне политичке поруке Србији усвајањем извештаја.

Пре свега, једна од битних тема, рекао је он, јесте и питање дијалога Београда и Приштине.

„Дијалог мора да се настави и охрабрујемо партнере из Србије да заиста раде на нормализацији односа с Приштином. Дијалог је направио важне кораке последњих недеља и месеци, које смо веома пратили блиско и наравно постоје неки охрабрујући знаци“, рекао је Билчик и додао да ће имплементација, веома пажљиво да се прати јер то може да буде велико достигнуће, не само за европски пут Србије већ и за европску будућност Западног Балкана.

Поручио је да су било какви напади на Србе на Косову и Метохији неприхватљиви.

"Јасно истичемо у извештају да мора да постоји добра воља свих страна да се ради на кључним питањима, укључујући кључно питање за Београд, а то је пуна имплементација посвећености формирању Заједнице српских општина на Косову. Ово су кључне области у извештају", закључио је Билчик.

Поручио је да ако Србија жели да напредује на свом путу ка ЕУ, очекују да се усклади са спољном безбедносном политиком ЕУ, да уведе санкције Русији и да настави са домаћим реформама, посебно у области владавине права.

"Главна порука је да пре свега поздрављамо чињеницу да је Србија спровела парламентарне изборе 2022. године и да су сви учествовали на овим изборима. Ми смо поздравили повратак српске опозиције у Народну скупштину", рекао је Билчик.

У исто време, рекао је он, извештај је критичан у вези са низом тачака, укључујући кампању која је одржана 2022. године, а има још много тога да се уради када је у питању квалитет демократских процеса у Србији и демократије као такве.

Како је рекао радује што постоји снажна подршка не само у ЕП већ и у српској политици о процесу дијалога заједно са Европским парламентом и најавио да ће у наредним недељама да се покрене прва права рунда овог дијалога.

"Ако Србија жели да напредује на свом путу ка ЕУ, очекујемо да Србија ради са нама и ускладиће се са нама када су у питању наши спољни односи", рекао је Билчик.

Објаснио је да је стопа усклађености са спољним односима ЕУ била веома ниска 2022. године, испод 50 одсто и додао да се нада да то може да се промени.

Позвао је Србију да се усклади са рестриктивним мерама ЕУ када су у питању санкције Русији.

"Желимо да Србија буде уз нас јер је једина земља на Западном Балкану која се није усагласила са ставовима ЕУ када је у питању руска агресија, то би могла да буде велика промена у игри када је у питању напредак у процесу придруживања", поручио је Билчик.

Позвао је Србију да настави домаће реформе, посебно у области владавине права и рекао да извештај јасно поздравља уставне промене у којима се ради о реформи правосудног система, и да је кључно да се то спроведе у потпуности и у складу с препорукама Венецијанске комисије.

"Шаљемо снажну поруку институцијама, посебно новом министру за европске интеграције да се ојачају и да заиста марљиво раде на свим политичким и техничким питањима која се тичу усвајања важних реформи у Србији на путу ка ЕУ", рекао је он и додао да демократија, владавина права и слобода медија остају кључна питања.

Оценио је да су напади на новинаре неприхватљиви и да је квалитетан медијски плурализам кључан. Рекао је да су преговори о извештају били веома интензивни, али да се нада да је то добар сигнал да извештај може да добије снажну подршку у пленарној седници Европског парламента која је заказана за мај у Стразбуру, пренео је Танјуг.

Одбор за спољне послове Европског парламента (АФЕТ) усвојио је данас извештај и компромисне амандмане на извештај о Србији известиоца Европског парламента за Србију Владимира Билчика са 43 гласа "за", шест "против" и пет "уздржаних".

Извештај није правно обавезујући.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер