Početna strana > Hronika > Vladimir Bilčik posle usvajanja izveštaja o Srbiji za 2022: EP šalje ključne političke poruke Srbiji – dijalog sa Prištinom mora da se nastavi, očekuje se da Srbija uvede sankcije Rusiji i nastavi sa reformama
Hronika

Vladimir Bilčik posle usvajanja izveštaja o Srbiji za 2022: EP šalje ključne političke poruke Srbiji – dijalog sa Prištinom mora da se nastavi, očekuje se da Srbija uvede sankcije Rusiji i nastavi sa reformama

PDF Štampa El. pošta
sreda, 26. april 2023.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik izjavio je danas, posle usvajanja njegovog izveštaja o Srbiji za 2022. godinu, da Evropski parlament šalje tri ključne političke poruke Srbiji usvajanjem izveštaja.

Pre svega, jedna od bitnih tema, rekao je on, jeste i pitanje dijaloga Beograda i Prištine.

„Dijalog mora da se nastavi i ohrabrujemo partnere iz Srbije da zaista rade na normalizaciji odnosa s Prištinom. Dijalog je napravio važne korake poslednjih nedelja i meseci, koje smo veoma pratili blisko i naravno postoje neki ohrabrujući znaci“, rekao je Bilčik i dodao da će implementacija, veoma pažljivo da se prati jer to može da bude veliko dostignuće, ne samo za evropski put Srbije već i za evropsku budućnost Zapadnog Balkana.

Poručio je da su bilo kakvi napadi na Srbe na Kosovu i Metohiji neprihvatljivi.

"Jasno ističemo u izveštaju da mora da postoji dobra volja svih strana da se radi na ključnim pitanjima, uključujući ključno pitanje za Beograd, a to je puna implementacija posvećenosti formiranju Zajednice srpskih opština na Kosovu. Ovo su ključne oblasti u izveštaju", zaključio je Bilčik.

Poručio je da ako Srbija želi da napreduje na svom putu ka EU, očekuju da se uskladi sa spoljnom bezbednosnom politikom EU, da uvede sankcije Rusiji i da nastavi sa domaćim reformama, posebno u oblasti vladavine prava.

"Glavna poruka je da pre svega pozdravljamo činjenicu da je Srbija sprovela parlamentarne izbore 2022. godine i da su svi učestvovali na ovim izborima. Mi smo pozdravili povratak srpske opozicije u Narodnu skupštinu", rekao je Bilčik.

U isto vreme, rekao je on, izveštaj je kritičan u vezi sa nizom tačaka, uključujući kampanju koja je održana 2022. godine, a ima još mnogo toga da se uradi kada je u pitanju kvalitet demokratskih procesa u Srbiji i demokratije kao takve.

Kako je rekao raduje što postoji snažna podrška ne samo u EP već i u srpskoj politici o procesu dijaloga zajedno sa Evropskim parlamentom i najavio da će u narednim nedeljama da se pokrene prva prava runda ovog dijaloga.

"Ako Srbija želi da napreduje na svom putu ka EU, očekujemo da Srbija radi sa nama i uskladiće se sa nama kada su u pitanju naši spoljni odnosi", rekao je Bilčik.

Objasnio je da je stopa usklađenosti sa spoljnim odnosima EU bila veoma niska 2022. godine, ispod 50 odsto i dodao da se nada da to može da se promeni.

Pozvao je Srbiju da se uskladi sa restriktivnim merama EU kada su u pitanju sankcije Rusiji.

"Želimo da Srbija bude uz nas jer je jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja se nije usaglasila sa stavovima EU kada je u pitanju ruska agresija, to bi mogla da bude velika promena u igri kada je u pitanju napredak u procesu pridruživanja", poručio je Bilčik.

Pozvao je Srbiju da nastavi domaće reforme, posebno u oblasti vladavine prava i rekao da izveštaj jasno pozdravlja ustavne promene u kojima se radi o reformi pravosudnog sistema, i da je ključno da se to sprovede u potpunosti i u skladu s preporukama Venecijanske komisije.

"Šaljemo snažnu poruku institucijama, posebno novom ministru za evropske integracije da se ojačaju i da zaista marljivo rade na svim političkim i tehničkim pitanjima koja se tiču usvajanja važnih reformi u Srbiji na putu ka EU", rekao je on i dodao da demokratija, vladavina prava i sloboda medija ostaju ključna pitanja.

Ocenio je da su napadi na novinare neprihvatljivi i da je kvalitetan medijski pluralizam ključan. Rekao je da su pregovori o izveštaju bili veoma intenzivni, ali da se nada da je to dobar signal da izveštaj može da dobije snažnu podršku u plenarnoj sednici Evropskog parlamenta koja je zakazana za maj u Strazburu, preneo je Tanjug.

Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) usvojio je danas izveštaj i kompromisne amandmane na izveštaj o Srbiji izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimira Bilčika sa 43 glasa "za", šest "protiv" i pet "uzdržanih".

Izveštaj nije pravno obavezujući.

(Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner