понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије: Гаранције за привремено пуштање на слободу Војислава Шешеља ако он поштује услове Хашког трибунала
Хроника

Влада Србије: Гаранције за привремено пуштање на слободу Војислава Шешеља ако он поштује услове Хашког трибунала

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. јул 2014.

БЕОГРАД –Влада Србије саопштила је вечерас да је спремна да Хашком трибуналу пружи гаранције за привремено пуштање на слободу оптуженог Војислава Шешеља, под условом да се лидер српских радикала у правно обавезујућој форми изјасни да ће поштовати све услове које одреди или са њим договори надлежно судско веће тог суда.

„Влада Републике Србије, сходно члану 36. Закона о сарадњи Србије и Црне Горе са Међународним трибуналом за кривично гоњење лица одговорних за тешка кршења међународног хуманитарног права почињена на територији бивше Југославије од 1991. године, давала је гаранције за све држављане Србије оптужене пред МКТЈ који су се захтевом обратили и тражили да Република Србија гарантује да ће испунити све услове који буду били одређени у одлукама судских већа МКТЈ”, наводи се у Владином саопштењу.

Додаје се да је у досадашњој пракси Влада Републике Србије успешно спровела све налоге о привременом пуштању на слободу држављана Републике Србије оптужених пред МКТЈ.

Шешељ се предао Хагу 2003. године и од тада није напуштао притворску јединицу тог суда која се налази у Шевеннгену, а недавно је одбацио могућност да Влада Србије за њега гарантује постављајући суду низ својих услова.

Он је 17. јуна обавестио Претресно веће Хашког трибунала да, уколико буде одлучено да га привремено пусте на слободу, неће прихватити никаква ограничења, осим оног да неће напуштати територију Србије.

Шешељ је у поднеску Хашком суду, који је медијима прослеђен из СРС, навео да се уколико буде привремено пуштен на слободу неће јављати полицији, нити носити електронску наруквицу или друге предмете којима се нарушава људско достојанство.

Он је навео и да ће учествовати у политичком животу Србије, на јавним скуповима, да ће давати интервјуе новинама, гостовати у телевизијским емисијама и „јавно критиковати Хашки трибунал као нелегални међународни суд”.

Шешељ је одбацио било какве гаранције Владе у Београду.

Претресно веће Међународног кривичног суда за бившу Југославију издало је 13. јуна налог којим се стране у поступку позивају да изнесу мишљење о могућности да се оптужени Шешељ привремено пусти на слободу.

Судско веће у случају Војислава Шешеља позвало је Холандију (као земљу домаћина суда) и Владу Србије да се изјасне о гаранцијама у вези са евентуалним привременим пуштањем на слободу Војислава Шешеља.

Како је раније саопштио Хашки трибунал, веће тражи од Владе Србије да потврди да ли може да осигура прецизно наведене мере.

Као прво, да одреди једног или више званичника који ће пратити Шешеља од аеродрома у Холандији до места где ће боравити привремено на слободи и да то исто обезбеди приликом његовог повратка у Холандију.

Затим да на захтев већа или страна, олакша све видове сарадње и комуникације између страна и осигура њихову поверљивост.

Поред осталог Влада Србије треба да осигура да Шешељ буде у кућном притвору на адреси коју ће српске власти пријавити Трибуналу, као и да свако његово кретање из здравствених разлога буде у пратњи полицијских власти Србије.

(Танјуг)

Тома Фила: Србија мора да гарантује само да не напусти земљу

Адвокат Тома Фила овај случај оцењује као специфичан. Увек до сада захтев за пуштање на привремену слободу ишао је од одбране и оптуженог, а Влада Србије давала је гаранцију јер, по Закону о сарадњи, држава мора дати гаранције за свакога ко се добровољно предао, каже Фила за Радио Б92:

"То што Трибунал тражи, посебен услове - да буде затворен у кућни притвор, да му се стави наногица и слично - то је нешто што Влада Србије не мора и не треба да прихвати. По Закону о сарадњи држава Србија може да гарантује и мора да гарантује да Шешељ неће да напусти земљу, и то је све што треба Република Србија да уради. Посебни захтеви - да буде у кућном притвору, да буде овамо-онамо - морају наићи на оштро противљење наше земље. Зато што је апсолутно јасно да је ово један трик, једна превара... Суд покушава да свој проблем реши тако што ће га пребацити на Србију. Они знају добро да Шешељ никада неће прихватити услове, да их он не прихвата... То значи, ако дође у Србију, скинуће ту наруквицу, изаћи ће кроз прозор, ако треба и кроз врата, направиће инцидент, онда би Србија морала да га хапси, и да га враћа, на силу, назад...“

Фила каже да би на тај начин Трибунал желео да "покрије себе за оно што је невиђени, незапамћени, историјски скандал да неко седи оволико године без пресуде“.

"Пошто се Шешељ довољно оправдао, они могу једноставно да га пусте, да дође за Београд и чека наставак суђења и пресуду под условима које је Шешељ рекао. Значи да само гарантују да неће побећи из Србије и да ће се појавити пред Трибуналом када буде то Трибунал тражио. То је једина ствар коју Србија може да уради“, закључио је Фила.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер