Početna strana > Hronika > Vlada Srbije: Garancije za privremeno puštanje na slobodu Vojislava Šešelja ako on poštuje uslove Haškog tribunala
Hronika

Vlada Srbije: Garancije za privremeno puštanje na slobodu Vojislava Šešelja ako on poštuje uslove Haškog tribunala

PDF Štampa El. pošta
sreda, 02. jul 2014.

BEOGRAD –Vlada Srbije saopštila je večeras da je spremna da Haškom tribunalu pruži garancije za privremeno puštanje na slobodu optuženog Vojislava Šešelja, pod uslovom da se lider srpskih radikala u pravno obavezujućoj formi izjasni da će poštovati sve uslove koje odredi ili sa njim dogovori nadležno sudsko veće tog suda.

„Vlada Republike Srbije, shodno članu 36. Zakona o saradnji Srbije i Crne Gore sa Međunarodnim tribunalom za krivično gonjenje lica odgovornih za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjena na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991. godine, davala je garancije za sve državljane Srbije optužene pred MKTJ koji su se zahtevom obratili i tražili da Republika Srbija garantuje da će ispuniti sve uslove koji budu bili određeni u odlukama sudskih veća MKTJ”, navodi se u Vladinom saopštenju.

Dodaje se da je u dosadašnjoj praksi Vlada Republike Srbije uspešno sprovela sve naloge o privremenom puštanju na slobodu državljana Republike Srbije optuženih pred MKTJ.

Šešelj se predao Hagu 2003. godine i od tada nije napuštao pritvorsku jedinicu tog suda koja se nalazi u Ševenngenu, a nedavno je odbacio mogućnost da Vlada Srbije za njega garantuje postavljajući sudu niz svojih uslova.

On je 17. juna obavestio Pretresno veće Haškog tribunala da, ukoliko bude odlučeno da ga privremeno puste na slobodu, neće prihvatiti nikakva ograničenja, osim onog da neće napuštati teritoriju Srbije.

Šešelj je u podnesku Haškom sudu, koji je medijima prosleđen iz SRS, naveo da se ukoliko bude privremeno pušten na slobodu neće javljati policiji, niti nositi elektronsku narukvicu ili druge predmete kojima se narušava ljudsko dostojanstvo.

On je naveo i da će učestvovati u političkom životu Srbije, na javnim skupovima, da će davati intervjue novinama, gostovati u televizijskim emisijama i „javno kritikovati Haški tribunal kao nelegalni međunarodni sud”.

Šešelj je odbacio bilo kakve garancije Vlade u Beogradu.

Pretresno veće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju izdalo je 13. juna nalog kojim se strane u postupku pozivaju da iznesu mišljenje o mogućnosti da se optuženi Šešelj privremeno pusti na slobodu.

Sudsko veće u slučaju Vojislava Šešelja pozvalo je Holandiju (kao zemlju domaćina suda) i Vladu Srbije da se izjasne o garancijama u vezi sa eventualnim privremenim puštanjem na slobodu Vojislava Šešelja.

Kako je ranije saopštio Haški tribunal, veće traži od Vlade Srbije da potvrdi da li može da osigura precizno navedene mere.

Kao prvo, da odredi jednog ili više zvaničnika koji će pratiti Šešelja od aerodroma u Holandiji do mesta gde će boraviti privremeno na slobodi i da to isto obezbedi prilikom njegovog povratka u Holandiju.

Zatim da na zahtev veća ili strana, olakša sve vidove saradnje i komunikacije između strana i osigura njihovu poverljivost.

Pored ostalog Vlada Srbije treba da osigura da Šešelj bude u kućnom pritvoru na adresi koju će srpske vlasti prijaviti Tribunalu, kao i da svako njegovo kretanje iz zdravstvenih razloga bude u pratnji policijskih vlasti Srbije.

(Tanjug)

Toma Fila: Srbija mora da garantuje samo da ne napusti zemlju

Advokat Toma Fila ovaj slučaj ocenjuje kao specifičan. Uvek do sada zahtev za puštanje na privremenu slobodu išao je od odbrane i optuženog, a Vlada Srbije davala je garanciju jer, po Zakonu o saradnji, država mora dati garancije za svakoga ko se dobrovoljno predao, kaže Fila za Radio B92:

"To što Tribunal traži, poseben uslove - da bude zatvoren u kućni pritvor, da mu se stavi nanogica i slično - to je nešto što Vlada Srbije ne mora i ne treba da prihvati. Po Zakonu o saradnji država Srbija može da garantuje i mora da garantuje da Šešelj neće da napusti zemlju, i to je sve što treba Republika Srbija da uradi. Posebni zahtevi - da bude u kućnom pritvoru, da bude ovamo-onamo - moraju naići na oštro protivljenje naše zemlje. Zato što je apsolutno jasno da je ovo jedan trik, jedna prevara... Sud pokušava da svoj problem reši tako što će ga prebaciti na Srbiju. Oni znaju dobro da Šešelj nikada neće prihvatiti uslove, da ih on ne prihvata... To znači, ako dođe u Srbiju, skinuće tu narukvicu, izaći će kroz prozor, ako treba i kroz vrata, napraviće incident, onda bi Srbija morala da ga hapsi, i da ga vraća, na silu, nazad...“

Fila kaže da bi na taj način Tribunal želeo da "pokrije sebe za ono što je neviđeni, nezapamćeni, istorijski skandal da neko sedi ovoliko godine bez presude“.

"Pošto se Šešelj dovoljno opravdao, oni mogu jednostavno da ga puste, da dođe za Beograd i čeka nastavak suđenja i presudu pod uslovima koje je Šešelj rekao. Znači da samo garantuju da neće pobeći iz Srbije i da će se pojaviti pred Tribunalom kada bude to Tribunal tražio. To je jedina stvar koju Srbija može da uradi“, zaključio je Fila.

(B92)