Početna strana > Hronika > Vlada Slovenije protiv referenduma o već prihvaćenom Zakonu kojim se "izjednačavaju prava istopolnih i heteroseksualnih zajednica"
Hronika

Vlada Slovenije protiv referenduma o već prihvaćenom Zakonu kojim se "izjednačavaju prava istopolnih i heteroseksualnih zajednica"

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 26. mart 2015.

LjUBLjANA - Slovenačka vlada je protiv referenduma o već prihvaćenom Zakonu kojim se izjednačavaju prava istopolnih i heteroseksualnih zajednica.

To bi, piše ljubljansko Delo, bilo u suprotnosti sa Ustavom i podsticalo na neravnopravnost po polnoj orijentaciji.

Vlada je, naime, danas odlučila da ne podrži održavanje referenduma, a kao obrazloženje navedeno je više dosadašnjih odluka Ustavnog suda koje su sugerisale izjednačavanje prava istopolnih zajednica sa pravima heteroseksualnih zajednica, te da jednak tretman osoba istopolne orijentacije nalažu Ustav i evropska konvencija o ljudskim pravima.

O tome da li će biti referenduma trebalo bi danas da se izjasni i parlament.

Protiv referenduma su se izjasnile i stranke koje su nedavno glasale za Zakon o istopolnim zajednicama - vladajuća koalicija premijera Mira Cerara, opoziciona Stranka Alenke Bratušek i Udružena levica (ZL), koja je i inicirala donošenje spornog zakona.

Za održavanje referenduma zalažu se opoziciona Slovenačka demokratska stranka (SDS) i demohrišćanska Nova Slovenija (NSI).

Inicijator održavanja referenduma, za koji je već prikupljeno više desetina hiljada potpisa su aktivisti katoličkog udruženja "Za decu" a podržale su ih o Srpska pravoslavna crkva i Islamska zajednica Slovenije.

Oni koji osporavaju zakon o "gej- brakovima" kao glavni argument navode da on redefiniše klasičan pojam porodice, a takođe ističu da se nije vodilo računa o pravima dece.

Inicijatori referenduma se pozivaju na neka istraživanja prema kojima odgajanje dece u istopolnim zajednicama nije dobro za razvoj dece, dok protivnici referenduma tvrde kako empirijska istraživanja ne pružaju nikakav dokaz da je razvoj dece u istopolnim zajednicama na bilo koji način ugrožen.

(Tanjug)