петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Словеније против референдума о већ прихваћеном Закону којим се "изједначавају права истополних и хетеросексуалних заједница"
Хроника

Влада Словеније против референдума о већ прихваћеном Закону којим се "изједначавају права истополних и хетеросексуалних заједница"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2015.

ЉУБЉАНА - Словеначка влада је против референдума о већ прихваћеном Закону којим се изједначавају права истополних и хетеросексуалних заједница.

То би, пише љубљанско Дело, било у супротности са Уставом и подстицало на неравноправност по полној оријентацији.

Влада је, наиме, данас одлучила да не подржи одржавање референдума, а као образложење наведено је више досадашњих одлука Уставног суда које су сугерисале изједначавање права истополних заједница са правима хетеросексуалних заједница, те да једнак третман особа истополне оријентације налажу Устав и европска конвенција о људским правима.

О томе да ли ће бити референдума требало би данас да се изјасни и парламент.

Против референдума су се изјасниле и странке које су недавно гласале за Закон о истополним заједницама - владајућа коалиција премијера Мира Церара, опозициона Странка Аленке Братушек и Удружена левица (ЗЛ), која је и иницирала доношење спорног закона.

За одржавање референдума залажу се опозициона Словеначка демократска странка (СДС) и демохришћанска Нова Словенија (НСИ).

Иницијатор одржавања референдума, за који је већ прикупљено више десетина хиљада потписа су активисти католичког удружења "За децу" а подржале су их о Српска православна црква и Исламска заједница Словеније.

Они који оспоравају закон о "геј- браковима" као главни аргумент наводе да он редефинише класичан појам породице, а такође истичу да се није водило рачуна о правима деце.

Иницијатори референдума се позивају на нека истраживања према којима одгајање деце у истополним заједницама није добро за развој деце, док противници референдума тврде како емпиријска истраживања не пружају никакав доказ да је развој деце у истополним заједницама на било који начин угрожен.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер