Početna strana > Hronika > Vlada “Kosova” usvojila predlog Zakona o "Trepči"; Skupština “Kosova” će o zakonu razmatrati po ubrzanoj proceduri
Hronika

Vlada “Kosova” usvojila predlog Zakona o "Trepči"; Skupština “Kosova” će o zakonu razmatrati po ubrzanoj proceduri

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. oktobar 2016.

Vlada Kosova je danas usvojila predlog Zakona o kombinatu "Trepča" i uputila ga Skupštini Kosova, koja će ga razmotriti u petak, 7. oktobra.

Obrazlažući predlog zakona, ministar ekonomskog razvoja Blerand Staviljeci je rekao da su cilj zakona nove investicije, povećanje vrednosti imovine i unapređenje tehničko-tehnološkog razvoja koji će omogućiti održiv ekonomski razvoj i revitalizaciju ovog "za Kosovo izuzetno značajnog preduzeća".

- Odredbe ovog predloga zakona određuju transformaciju nekoliko poslovnih jedinica društvenog preduzeća "Trepča" u akcionarsko društvo, s time da će Vlada Kosova biti vlasnik 80 posto tih akcija, a radnici i vlasnici raspolagaće sa 20 posto akcija - rekao je Staviljeci.

On je dodao i da zakon definiše i pitanja mineralnih resursa, prenosa imovinskih prava i ljudskih resursa, statusa, registracije, upravljanja akcionarskim društvom.

Agencija za privatizaciju, pod čijom je ingerencijom sada "Trepča", trenutno radi na izradi studije izvodljivosti, a zakon predviđa u roku od šest meseci od njegovog usvajanja izradu razvojne strategije "Trepče", što će potvrditi Skupština.

Srpski ministri protiv zakona

Članovi vlade iz redova srpske zajednice su glasali protiv ovog zakona. Zamenik premijera Kosova Branimir Stojanović kazao je da je predlog zakona više politički nego što je ekonomski i da srpskog učešća u njegovoj izradi skoro nije ni bilo.

- Mi ćemo u skladu sa stavovima radnika koje znamo i koji tamo rade, radi se o više hiljada ljudi, imati potpuno negativan stav prema ovom zakonu. Apsolutno je jasno da ćemo i u Skupštini pokušati da ili amandmanima koji će suštinski trebati da promene zakon, da probamo da ovo dovedemo na nivo da to može biti prihvatljivo za nas. Ukoliko to ne može biti prihvaćeno, onda ćemo sigurno biti protiv i u Skupštini - kazao je Stojanović.

Tekst zakona stigao pred sam početak sednice

Takav stav je imao i ministar za administraciju lokalne samouprave Ljubomir Marić koji je rekao da je Zakon o "Trepči" stigao neposredno pred sednicu Vlade, a s obzirom da se radi o vitalnom i značajnom pitanju za srpsku zajednicu, trebalo je biti više usaglašenosti.

- Ovim zakonom srpska zajednica je apsolutno isključena iz svih budućih dešavanja po pitanju "Trepče", i mi zbog toga moramo da glasamo protiv - kazao je on.

Predsednik Skupštine Kosova Kadri Veselji je u ponedeljak posle sednice Predsedništva Skupštine kazao da će se ovaj zakon u skupštini razmotriti po ubrzanoj proceduri i da će pred kraj meseca biti usvojen.

Predstavnici Srba u kosovskoj vladi napustili sednicu

Predstavnici Srba u kosovskoj vladi napustili su danas sednicu vlade u znak protesta zbog nacrta zakona o rudniku Trepča, ističući da je srpska zajednica isključena iz odlučivanja i da je čitav proces ispolitizovan.

Ministar za lokalnu samoupravu Ljubomir Marić ocenio je neregularnim da nacrt zakona ministrima bude dostavljen neposredno pred sednicu vlade.

Ministar za ekonomski razvoj Bljerand Staviljeci je, predstavljajući predlog zakona, rekao da će njime vlada biti vlasnik 80 odsto kombinata Trepča, a da će ostalih 20 odsto biti dato na upravljanje zajednicama, prenosi Radio Kontakt plus.

Ukazavši da je trenutna situacija u Trepči takva da polovinom na severu upravljaju Srbi, a drugom polovinom na jugu Albanci, Marić je izrazio strahovanje šta ce srpska zajednice dobiti ovim zakonom, podsetivši da je na severu Trepče angažovano više od 3.000 radnika.

"Predlogom zakona srpska zajednica je isključena iz svih dešavanja po pitanju Trepče i mi ćemo zbog toga glasati protiv", rekao je Marić na sednici vlade.

On je ocenio je da se na ovakav način sa ekonomskih ulazi u neka druga pitanja i da kosovska vlada krši sporazum o CEFTI i Sporazum o asocijaciji i pridruživanju sa EU.

Zapitao je kako je moguće da predlog zakona bude urađen bez studije izvodljivosti, za koju je ugovor sa međunarodnom organizacijom potpisan pre 15 dana.

Rok za izradu studije je četiri meseca.

Potpredsednik vlade Branimir Stojanović je na sednici rekao da je izrada nacrta zakona o Trepči politička, a ne ekonomska odluka.

"Ovaj predlog zakona je više politički nego ekonomski, a u procesu izrade predloga zakona našeg učešća nije ni bilo. Mi ćemo u skladu sa stavovima radnika imati negativan stav prema ovom predlogu", rekao je Stojanović na sednici kosovske vlade.

On je najavio da će srpski poslanici biti protiv predloga zakona i na sednici skupštine, zakazanoj za petak.

Prema njegovim rečima, za Srbe tema ekonomske održivosti Trepče je najvažnija.

Ministar za povratak i zajednice Dalibor Jevtić je rekao da je i na severu i jugu Kosova bitno da postoji potreba da se svi procesi odvijaju u smeru stabilizacije zajednica, te da se ovim predlogom zakona to ne postiže.

"Neobično je da se na dnevni red sednice skupštine uvrsti u dnevni red pitanje koje prethodno nije prošlo sednicu vlade", rekao je Jevtić na sednici vlade.

Jevtić kaže da je od svih rokova bitnije da se pronade kvalitetno rešenje da bi se izašlo iz ovakve situacije i da je to ono čime treba da se rukovodi.

Pošto su iskazali svoje protivljenje predlogu zakona o Trepci, srpski predstavnici su napustili sednicu vlade.

Đurić: Branićemo Trepču na svaki način

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da prištinsku vlasti kroz nacrt Zakona o Trepči žele da nacionalizuju taj kombinat, ali da im to neće proći i da će Beograd braniti i zaštiti Trepču na svaki način.

"Crni oblaci su ponovo nad Trepčom. Na delu je otimanje kombinata, prištinske vlasti pokušavaju da nacionalizaciju Trepču", rekao je Đurić za RTS.

On je dodao da je potpuno reaktiviran pokušaj od prošle godine kada su prištinske vlasti kroz specijalni zakon o Trepči pokušali da nacionalizuju Trepču, da je oduzmu zakonitim vlasnicima, Fondu za razvoj Srbije i drugim poveriocima.

Podseća da je Beograd više puta tražio da se o Trepči, ali i imovini uopšte razgovara u Briselu, ali da su naišli na "gluve uši prištinskih institucija".

"Oni ovakvim potezima pokušavaju da otimačinom stave sve učesnike pred svršen čin. Naravno to neće proći, branićemo Trepču, zaštitićemo Trepču na svaki način", rekao je direktor Kancelarije za KiM.

On kaže da se nacrt zakona o Trepči niotkuda pojavio i da se nije razgovaralo ni sa srpskim predstavnicima, ni sa rukovodstvom Trepče.

Njime se, kazao je Đurić, predviođa nacionalizacija Trepče, potpuno oduzimanje Srbiji, lišavanje Srba svojinskih prava, upravljačkih prava i što je važno to je grubo kršenje CEFTA sporazuma, Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te da je to nezapamćeno bezakonje u najavi.

"Mi ćemo već danas pokrenuti procedure. Obevestiti predstavnike EU, pokrenuti arbitražne postupake, ali preduzeti i druge pravne, ali i političke mere. Razgovaramo sa najvišim predstavnicima međunarodne zajednice", rekao je Đurić.

On dodaje da srpska strana pokušava da podstaknemo razgovore, jer se pitanje imovine mora rešavati kroz razgovore, jer je reč o imovini Fonda za razvoj Srbije, ali i nekih stranih kompanija koje su deoničari.

"Najveći problem i najveći izazov nije samo u stotinama miliona, možda i milijardama evra, problem je više od 3.000 zaposlenih čija bi prava bila ugrožena. Vlada Srbije zaštitiće njihove interese i neće dozvoliti da neko ostane bez zarada i na ulici", kazao je Đurić.

Podseća da je Trepča za privredu na KiM vital, ali i da se više rudnih ležišta nalazi u centralnoj Srbiji, a da su ulazi samo na KiM.

Upitan da li će ići na KiM pošto mu je dve nedelje zabranjen ulazak on je rekao da će ići i da mu to niko ne može zabraniti.

 

"Neće me niko ućutkati, KiM je sastavni deo Srbije. Neće mi niko zavraniti da idem dole", zaključio je Đurić.

(Tanjug) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner