недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Западни Балкан ускоро да достави ЕУ реформске агенде како би добио средства за раст региона. За Србију и Косово предуслов мерљив напредак у нормализацији односа и преговори о Свеобухватном споразуму
Хроника

Н1: Западни Балкан ускоро да достави ЕУ реформске агенде како би добио средства за раст региона. За Србију и Косово предуслов мерљив напредак у нормализацији односа и преговори о Свеобухватном споразуму

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. мај 2024.

Партнери ЕУ са Западног Балкана ускоро ће бити позвани да Европској комисији доставе реформске агенде на основу којих ће моћи да добију средства из новог фонда за раст региона.

Савет ЕУ 7. маја је дао коначно зелено светло за регулативу о успостављању Фонда за реформе и раст за Западни Балкан која ће, након потписивања, бити објављена у службеном листу ЕУ и ступити на снагу наредних дана.

Реформске агенде треба да садрже социо-економске и фундаменталне реформе које партнери са Западног Балкана планирају да спроведу у периоду 2024-2027, саопштио је Савет.

Очекује се да Фонд у наредним годинама обезбеди две милијарде евра грантова и четири милијарде евра зајмова за шест партнера Уније са Западног Балкана.

Тај механизам треба да подржи усклађивање Западног Балкана са вредностима, законима, правилима, стандардима, политикама и праксама ЕУ, са циљем будућег чланства, као и њихову прогресивну интеграцију у јединствено тржиште ЕУ и социо-економску конвергенцију са Унијом.

Такође ће бити подржан низ социо-економских и фундаменталних реформи, укључујући реформе повезане са владавином права и основним правима.

Савет ЕУ навео је и да ће партнери са Западног Балкана морати да образложе како очекују да мере из Реформске агенде допринесу прогресивном и континуираном усклађивању са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ.

Чланице ЕУ имаће кључну улогу у одобравању реформских агенди корисника Фонда и, ако буде потребе, њихове измене и допуне.

Исплате из Фонда планиране су два пута годишње а услов је да партнери из региона испуне планирано у реформским агендама.

У случају да предуслови за подршку из Фонда нису испуњени, ЕУ може да одлучи да обустави исплату.

Општи предуслови за подршку ЕУ из Фонда су поштовање демократских механизама, укључујући вишепартијски парламентарни систем, слободне и поштене изборе, плуралистичке медије, независно правосуђе и владавину права, и гарантовање поштовања људских права, укључујући мањина.

За Србију и Косово предуслов је и конструктиван ангажман са мерљивим напретком и опипљивим резултатима у нормализацији односа у циљу спровођења свих обавеза из Споразума о путу нормализације и његовог Анекса за имплементацију, као и претходних споразума о дијалогу, али и ангажовање у преговорима о Свеобухватном споразуму о нормализацији односа.

Савет ЕУ је навео и да ће се са циљем повећања транспарентности од партнера ЕУ са Западног Балкана тражити да отворе портале на којима ће се ажурно објављивати подаци о крајњим корисницима који су током четири године трајања програма добили више од 50.000 евра укупно.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер