петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада “Косова” усвојила предлог Закона о "Трепчи"; Скупштина “Косова” ће о закону разматрати по убрзаној процедури
Хроника

Влада “Косова” усвојила предлог Закона о "Трепчи"; Скупштина “Косова” ће о закону разматрати по убрзаној процедури

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. октобар 2016.

Влада Косова је данас усвојила предлог Закона о комбинату "Трепча" и упутила га Скупштини Косова, која ће га размотрити у петак, 7. октобра.

Образлажући предлог закона, министар економског развоја Блеранд Ставиљеци је рекао да су циљ закона нове инвестиције, повећање вредности имовине и унапређење техничко-технолошког развоја који ће омогућити одржив економски развој и ревитализацију овог "за Косово изузетно значајног предузећа".

- Одредбе овог предлога закона одређују трансформацију неколико пословних јединица друштвеног предузећа "Трепча" у акционарско друштво, с тиме да ће Влада Косова бити власник 80 посто тих акција, а радници и власници располагаће са 20 посто акција - рекао је Ставиљеци.

Он је додао и да закон дефинише и питања минералних ресурса, преноса имовинских права и људских ресурса, статуса, регистрације, управљања акционарским друштвом.

Агенција за приватизацију, под чијом је ингеренцијом сада "Трепча", тренутно ради на изради студије изводљивости, а закон предвиђа у року од шест месеци од његовог усвајања израду развојне стратегије "Трепче", што ће потврдити Скупштина.

Српски министри против закона

Чланови владе из редова српске заједнице су гласали против овог закона. Заменик премијера Косова Бранимир Стојановић казао је да је предлог закона више политички него што је економски и да српског учешћа у његовој изради скоро није ни било.

- Ми ћемо у складу са ставовима радника које знамо и који тамо раде, ради се о више хиљада људи, имати потпуно негативан став према овом закону. Апсолутно је јасно да ћемо и у Скупштини покушати да или амандманима који ће суштински требати да промене закон, да пробамо да ово доведемо на ниво да то може бити прихватљиво за нас. Уколико то не може бити прихваћено, онда ћемо сигурно бити против и у Скупштини - казао је Стојановић.

Текст закона стигао пред сам почетак седнице

Такав став је имао и министар за администрацију локалне самоуправе Љубомир Марић који је рекао да је Закон о "Трепчи" стигао непосредно пред седницу Владе, а с обзиром да се ради о виталном и значајном питању за српску заједницу, требало је бити више усаглашености.

- Овим законом српска заједница је апсолутно искључена из свих будућих дешавања по питању "Трепче", и ми због тога морамо да гласамо против - казао је он.

Председник Скупштине Косова Кадри Весељи је у понедељак после седнице Председништва Скупштине казао да ће се овај закон у скупштини размотрити по убрзаној процедури и да ће пред крај месеца бити усвојен.

Представници Срба у косовској влади напустили седницу

Представници Срба у косовској влади напустили су данас седницу владе у знак протеста због нацрта закона о руднику Трепча, истичући да је српска заједница искључена из одлучивања и да је читав процес исполитизован.

Министар за локалну самоуправу Љубомир Марић оценио је нерегуларним да нацрт закона министрима буде достављен непосредно пред седницу владе.

Министар за економски развој Бљеранд Ставиљеци је, представљајући предлог закона, рекао да ће њиме влада бити власник 80 одсто комбината Трепча, а да ће осталих 20 одсто бити дато на управљање заједницама, преноси Радио Контакт плус.

Указавши да је тренутна ситуација у Трепчи таква да половином на северу управљају Срби, а другом половином на југу Албанци, Марић је изразио страховање шта це српска заједнице добити овим законом, подсетивши да је на северу Трепче ангажовано више од 3.000 радника.

"Предлогом закона српска заједница је искључена из свих дешавања по питању Трепче и ми ћемо због тога гласати против", рекао је Марић на седници владе.

Он је оценио је да се на овакав начин са економских улази у нека друга питања и да косовска влада крши споразум о ЦЕФТИ и Споразум о асоцијацији и придруживању са ЕУ.

Запитао је како је могуће да предлог закона буде урађен без студије изводљивости, за коју је уговор са међународном организацијом потписан пре 15 дана.

Рок за израду студије је четири месеца.

Потпредседник владе Бранимир Стојановић је на седници рекао да је израда нацрта закона о Трепчи политичка, а не економска одлука.

"Овај предлог закона је више политички него економски, а у процесу израде предлога закона нашег учешћа није ни било. Ми ћемо у складу са ставовима радника имати негативан став према овом предлогу", рекао је Стојановић на седници косовске владе.

Он је најавио да ће српски посланици бити против предлога закона и на седници скупштине, заказаној за петак.

Према његовим речима, за Србе тема економске одрживости Трепче је најважнија.

Министар за повратак и заједнице Далибор Јевтић је рекао да је и на северу и југу Косова битно да постоји потреба да се сви процеси одвијају у смеру стабилизације заједница, те да се овим предлогом закона то не постиже.

"Необично је да се на дневни ред седнице скупштине уврсти у дневни ред питање које претходно није прошло седницу владе", рекао је Јевтић на седници владе.

Јевтић каже да је од свих рокова битније да се пронаде квалитетно решење да би се изашло из овакве ситуације и да је то оно чиме треба да се руководи.

Пошто су исказали своје противљење предлогу закона о Трепци, српски представници су напустили седницу владе.

Ђурић: Бранићемо Трепчу на сваки начин

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да приштинску власти кроз нацрт Закона о Трепчи желе да национализују тај комбинат, али да им то неће проћи и да ће Београд бранити и заштити Трепчу на сваки начин.

"Црни облаци су поново над Трепчом. На делу је отимање комбината, приштинске власти покушавају да национализацију Трепчу", рекао је Ђурић за РТС.

Он је додао да је потпуно реактивиран покушај од прошле године када су приштинске власти кроз специјални закон о Трепчи покушали да национализују Трепчу, да је одузму законитим власницима, Фонду за развој Србије и другим повериоцима.

Подсећа да је Београд више пута тражио да се о Трепчи, али и имовини уопште разговара у Бриселу, али да су наишли на "глуве уши приштинских институција".

"Они оваквим потезима покушавају да отимачином ставе све учеснике пред свршен чин. Наравно то неће проћи, бранићемо Трепчу, заштитићемо Трепчу на сваки начин", рекао је директор Канцеларије за КиМ.

Он каже да се нацрт закона о Трепчи ниоткуда појавио и да се није разговарало ни са српским представницима, ни са руководством Трепче.

Њиме се, казао је Ђурић, предвиођа национализација Трепче, потпуно одузимање Србији, лишавање Срба својинских права, управљачких права и што је важно то је грубо кршење CEFTA споразума, Споразума о стабилизацији и придруживању, те да је то незапамћено безакоње у најави.

"Ми ћемо већ данас покренути процедуре. Обевестити представнике ЕУ, покренути арбитражне поступаке, али предузети и друге правне, али и политичке мере. Разговарамо са највишим представницима међународне заједнице", рекао је Ђурић.

Он додаје да српска страна покушава да подстакнемо разговоре, јер се питање имовине мора решавати кроз разговоре, јер је реч о имовини Фонда за развој Србије, али и неких страних компанија које су деоничари.

"Највећи проблем и највећи изазов није само у стотинама милиона, можда и милијардама евра, проблем је више од 3.000 запослених чија би права била угрожена. Влада Србије заштитиће њихове интересе и неће дозволити да неко остане без зарада и на улици", казао је Ђурић.

Подсећа да је Трепча за привреду на КиМ витал, али и да се више рудних лежишта налази у централној Србији, а да су улази само на КиМ.

Упитан да ли ће ићи на КиМ пошто му је две недеље забрањен улазак он је рекао да ће ићи и да му то нико не може забранити.

 

"Неће ме нико ућуткати, КиМ је саставни део Србије. Неће ми нико завранити да идем доле", закључио је Ђурић.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер