петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вести: Отети Срби били заточени на ранчу бившег председника Албаније Салија Берише
Хроника

Вести: Отети Срби били заточени на ранчу бившег председника Албаније Салија Берише

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. децембар 2010.

Највише Срба било је заточено недалеко од Тиране, на ранчу некадашњег председника Албаније Салија Берише. Међу затвореницима су били и Роми, Бошњаци, као и девојке из Украјине, Румуније, Бугарске... Открила сам, одлазећи у Албанију, да је у затворима држана 821 особа, као и да су већини били извађени органи. Тихо, готово шапатом, за "Новости" говори педесетогодишња Љ.К, први пут откривајући шокантне резултате сопствене истраге. И данас живи у страху. Под сталним је претњама. Зато и не жели да јој се открије идентитет.

- Стицајем многобројних околности, укључила сам се у потрагу за киднапованим Србима - наставља причу наша саговорница. - Зато сам 17 пута одлазила у Албанију, што потврђују и печати у мом пасошу.

Трагајући за судбинама несталих, она је открила целокупну шему рада крвника из ОВК на челу са Хашимом Тачијем. Све је рађено уходаним каналима о којима су били обавештени поједини политичари из Албаније.

- Србе и неалбанце, пре одвођења у Албанију, терористи су држали у затворима и логорима на Космету - наводи Љ. К. - Свакодневно су их мучили, искоришћавали као радну снагу за изградњу објеката, путева..., радили су на струговима. За постојање ових мучилишта за Србе знали су представници међународне заједнице и пред тим затварали и очи и уши.

Она подсећа да су породицама киднапованих Срба, "мировњаци" на Космету само понављали: "Претражили смо све, нема логора и затвора".

- Ми смо, ипак, трагали и прикупљали податке уз помоћ дојучерашњих пријатеља Албанаца, али и државних органа Србије - објашњава наша саговорница.

Истрага је споро одмицала. Сакупљале су се информације. Јављали су се сведоци. И истина је, полако, налазила пут.

- На Косову и Метохију било је 145 затвора и логора где су били киднаповани Срби - додаје педесетогодишња жена. - Заточеници су често мењали затворе. Један број отетих је још 1999. године пребачен је у Албанију.

Свака од пет команди ОВК имала је на Космету свој нелегални затвор. Највећи, са 170 заточених Срба, формиран је надомак Приштине, у месту Матичане. Други по величини био је у Косову Пољу, поред некадашњег објекта кланице, а трећи затвор у Основној школи "Зајнел Ајдини", у приштинском насељу Врањевац.

- Од пријатеља сам 10. децембра 1999. сазнала да се један од затвора налази у Урошевцу, преко пута базе америчког Кфора. Ту је било двадесетак Срба - каже Љ. К.

Наша саговорница је дошла до података да су некима од 400 отетих Срба органи извађени већ на Космету. Наводно, две "операционе сале" биле су у Гњилану и Урошевцу, у којима је радило по неколико лекара.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер