петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Велика Британија: Побуна у Вестминстеру
Хроника

Велика Британија: Побуна у Вестминстеру

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

Лондон - Парламент у Лондону расправљао је о статусу Велике Британије у Европској унији. Торијевци масовно одбили послушност премијеру. Нема референдума о статусу УК у ЕУ.

Премијер Дејвид Камерон је доживео тежак пораз у Парламенту, јер су се његове партијске колеге оштро супротставиле налогу да гласају за референдум о изменама статуса Уједињеног Краљевства (УК). Чак 81 члан парламента торијевац је гласао против, а њих 17 било је уздржано.

Предлог референдума је одбачен уз помоћ гласова лабуриста и либерал-демократа, и то са односом 483 за и 111 против.

Циљ референдума је био да омогући острвској краљевини да у своје руке врати део овлашћења током времена предат ЕУ. Премијер Дејвид Камерон (David Cameron) је објашњавао да ће бити потребне године да се тај резултат коначно и постигне.

Доњи дом Парламента Уједињеног Краљевства 24. октобра је изгледао више као свађа браће на једној страни него као сукоб политике конзервативних торијеваца (Tory) и њихових коалиционих колега из Либералнодемократске партије (LibDem) с противницима из Лабуристичке партије (Labor Party).

Аналитичари већ тврде да је реч о највећој побуни торијеваца, какву нису доживљавали ни премијери Тед Хит, Маргарет Тачер и Џон Мејџор.

Дејвид Камерон је из Дома народа изашао „крвавог носа“, и сада га у седишту Владе, у Даунинг стриту бр. 10 чека озбиљно преиспитивање тога како је успео да у Парламенту сам себи нанесе „тешку рану“.

Зашто је избила побуна?

Торијевци се сада питају зато се премијер Камерон убацио у центар арене и сукоба с посланицима који не подржавају владу, а нису само у опозицији. Осим тога, гласање о могућем референдуму је имало више симболичну поруку, него ли намеру да заиста покреће спор у Бриселу. Зашто је онда премијер себи допустио да буде поражен на гласању којем није ни морао да присуствује?

Дејвид Камерон је раније наговестио да нема намеру да сада, када је Зона евра у кризи, покреће преговоре и захтева темељне промене које би створиле опуштеније везе с Европском унијом.

Његови помоћници тврде да се премијер „не каје“ због покретања спектакуларне расправе са „дисидентима“ у редовима Торијеваца, уз напомену да је његов приоритет остао тај да уведе сигурносне механизме да 17 држава чланица Зоне евра не намећу своја решења и УК.

Премијер је еклатантно објаснио да „жуди за фундаменталним реформама“ и да остаје „чврсто посвећен“ тзв. „репатријацији“ неких моћи које су сада у рукама ЕУ.

Ипак, премијер је изнео сумње да ли ће враћање дела суверенитета бити могуће док постоји коалиција Торијеваца и проевропски оријентисаних Либерал-демократа. Реформа би морала да чека време после следећих избора маја 2015. године.

Током расправе у Парламенту, премијер Камерон је рекао да није време да се траже промене, јер има важнијих обавеза: „Када је суседна кућа у пламену, ваш први импулс је да суседу помогнете да изађе из пламена, не да само спречавате да пожар не пређе на вашу кућу.“

Разбеснели евроскептични чланови Парламента су премијера упозорили да је подстицањем свађе с противницима ЕУ подстакао оно ште ће постати вишегодишња побуна.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер