Početna strana > Hronika > Velika Britanija: Pobuna u Vestminsteru
Hronika

Velika Britanija: Pobuna u Vestminsteru

PDF Štampa El. pošta
utorak, 25. oktobar 2011.

London - Parlament u Londonu raspravljao je o statusu Velike Britanije u Evropskoj uniji. Torijevci masovno odbili poslušnost premijeru. Nema referenduma o statusu UK u EU.

Premijer Dejvid Kameron je doživeo težak poraz u Parlamentu, jer su se njegove partijske kolege oštro suprotstavile nalogu da glasaju za referendum o izmenama statusa Ujedinjenog Kraljevstva (UK). Čak 81 član parlamenta torijevac je glasao protiv, a njih 17 bilo je uzdržano.

Predlog referenduma je odbačen uz pomoć glasova laburista i liberal-demokrata, i to sa odnosom 483 za i 111 protiv.

Cilj referenduma je bio da omogući ostrvskoj kraljevini da u svoje ruke vrati deo ovlašćenja tokom vremena predat EU. Premijer Dejvid Kameron (David Cameron) je objašnjavao da će biti potrebne godine da se taj rezultat konačno i postigne.

Donji dom Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva 24. oktobra je izgledao više kao svađa braće na jednoj strani nego kao sukob politike konzervativnih torijevaca (Tory) i njihovih koalicionih kolega iz Liberalnodemokratske partije (LibDem) s protivnicima iz Laburističke partije (Labor Party).

Analitičari već tvrde da je reč o najvećoj pobuni torijevaca, kakvu nisu doživljavali ni premijeri Ted Hit, Margaret Tačer i DŽon Mejdžor.

Dejvid Kameron je iz Doma naroda izašao „krvavog nosa“, i sada ga u sedištu Vlade, u Dauning stritu br. 10 čeka ozbiljno preispitivanje toga kako je uspeo da u Parlamentu sam sebi nanese „tešku ranu“.

Zašto je izbila pobuna?

Torijevci se sada pitaju zato se premijer Kameron ubacio u centar arene i sukoba s poslanicima koji ne podržavaju vladu, a nisu samo u opoziciji. Osim toga, glasanje o mogućem referendumu je imalo više simboličnu poruku, nego li nameru da zaista pokreće spor u Briselu. Zašto je onda premijer sebi dopustio da bude poražen na glasanju kojem nije ni morao da prisustvuje?

Dejvid Kameron je ranije nagovestio da nema nameru da sada, kada je Zona evra u krizi, pokreće pregovore i zahteva temeljne promene koje bi stvorile opuštenije veze s Evropskom unijom.

Njegovi pomoćnici tvrde da se premijer „ne kaje“ zbog pokretanja spektakularne rasprave sa „disidentima“ u redovima Torijevaca, uz napomenu da je njegov prioritet ostao taj da uvede sigurnosne mehanizme da 17 država članica Zone evra ne nameću svoja rešenja i UK.

Premijer je eklatantno objasnio da „žudi za fundamentalnim reformama“ i da ostaje „čvrsto posvećen“ tzv. „repatrijaciji“ nekih moći koje su sada u rukama EU.

Ipak, premijer je izneo sumnje da li će vraćanje dela suvereniteta biti moguće dok postoji koalicija Torijevaca i proevropski orijentisanih Liberal-demokrata. Reforma bi morala da čeka vreme posle sledećih izbora maja 2015. godine.

Tokom rasprave u Parlamentu, premijer Kameron je rekao da nije vreme da se traže promene, jer ima važnijih obaveza: „Kada je susedna kuća u plamenu, vaš prvi impuls je da susedu pomognete da izađe iz plamena, ne da samo sprečavate da požar ne pređe na vašu kuću.“

Razbesneli evroskeptični članovi Parlamenta su premijera upozorili da je podsticanjem svađe s protivnicima EU podstakao ono šte će postati višegodišnja pobuna.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner