четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вечерас почиње јеврејски празник Ханука
Хроника

Вечерас почиње јеврејски празник Ханука

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. новембар 2013.

Јеврејски празник светлости Ханука, који се у јеврејским храмовима и домовима широм света обележава службама, окупљањем породица и паљењем свећа на посебном свећњаку познатом као Менора за Хануку или Ханукија, почиње данас, по заласку сунца, и трајаће недељу дана.

Ханука представља прославу победе Јевреја Макабејаца над паганском хеленско-асиријском војском предвођеном Антиохијем IV, као и посвећења Другог Храма који је оскрнављен током хеленско-асиријске окупације Јерусалима.

У знак сећања на чуда која су се десила, за Хануку се користи посебан осмокраки свећњак, са допунским деветим краком, а паљење свећица у свећњаку представља централни чин целокупне прославе празника.

Прве ноћи пали се прва свећица, а сваке наредне ноћи још по једна. Председник Савеза јеврејских општина Србије Рубен Фукс рекао је Танјугу да се Ханука сматра празником светлости, која представља светлост слободе.

"Ханука је историјски празник којим се обележава догађај из оног дела историје када је после Александра Македонског његово царство издељено међу његовим војсковођама", рекао је Фукс.

Он је објаснио да је тадашња Израелска држава, на истом терену на којем се налази и данас, дошла под управу владара Селеука од кога је настала цела династија Селеукида. Према његовим речима, један из те династије Епиманес, кога су погрдно звали Епиманес луди, хтео је да својим ликом обележи комплетно краљевство и да наметне Јеврејима да његове скулптуре стављају у храмове и да се клањају као божанству.

Наводећи да је Јеврејима генерално забрањено да се клањају идолима, он је истакао да је на основу тога избила побуна коју су повели један свештеник и његови синови Макабејци.

"Побуна је успешно завршена и по њеном завршетку храм који је био оскрвљен од стране наследника Грка требало је да буде освештан.

Легенда каже да је оно мало уља за паљење светиљки, колико је било, горело седам дана. Стога се празник обележава паљењем свећица или светала у овом периоду током недељу дана, када се сваког дана пали по једна свећица, односно светло више", објаснио је Фукс.

Он је истакао и да се тако празник у кућама обележава паљењем Ханукија - свећњака или лампе са осам кракова и једним додатим централним, а оставља се у прозору сваке куће.

"Ове године, такође, у синагоги ће се палити свеће. Традиционално је да у једном дану, а то ће бити ове године бити 2. децембар, високи државни и верски поглавари других религије учествују у паљењу ханука свећа", рекао је Фукс.

Ханука је весео празник када се чланови породице и позвани гости окупљају око трпезе пуне јела. Окупљене породице често размењују ситне поклоне сваке ноћи и једу пржену храну, у знак сећања на значај уља. Тих дана нема постова, јер је читав празник посвећен радости.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер