Početna strana > Hronika > Večeras počinje jevrejski praznik Hanuka
Hronika

Večeras počinje jevrejski praznik Hanuka

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 28. novembar 2013.

Jevrejski praznik svetlosti Hanuka, koji se u jevrejskim hramovima i domovima širom sveta obeležava službama, okupljanjem porodica i paljenjem sveća na posebnom svećnjaku poznatom kao Menora za Hanuku ili Hanukija, počinje danas, po zalasku sunca, i trajaće nedelju dana.

Hanuka predstavlja proslavu pobede Jevreja Makabejaca nad paganskom helensko-asirijskom vojskom predvođenom Antiohijem IV, kao i posvećenja Drugog Hrama koji je oskrnavljen tokom helensko-asirijske okupacije Jerusalima.

U znak sećanja na čuda koja su se desila, za Hanuku se koristi poseban osmokraki svećnjak, sa dopunskim devetim krakom, a paljenje svećica u svećnjaku predstavlja centralni čin celokupne proslave praznika.

Prve noći pali se prva svećica, a svake naredne noći još po jedna. Predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Ruben Fuks rekao je Tanjugu da se Hanuka smatra praznikom svetlosti, koja predstavlja svetlost slobode.

"Hanuka je istorijski praznik kojim se obeležava događaj iz onog dela istorije kada je posle Aleksandra Makedonskog njegovo carstvo izdeljeno među njegovim vojskovođama", rekao je Fuks.

On je objasnio da je tadašnja Izraelska država, na istom terenu na kojem se nalazi i danas, došla pod upravu vladara Seleuka od koga je nastala cela dinastija Seleukida. Prema njegovim rečima, jedan iz te dinastije Epimanes, koga su pogrdno zvali Epimanes ludi, hteo je da svojim likom obeleži kompletno kraljevstvo i da nametne Jevrejima da njegove skulpture stavljaju u hramove i da se klanjaju kao božanstvu.

Navodeći da je Jevrejima generalno zabranjeno da se klanjaju idolima, on je istakao da je na osnovu toga izbila pobuna koju su poveli jedan sveštenik i njegovi sinovi Makabejci.

"Pobuna je uspešno završena i po njenom završetku hram koji je bio oskrvljen od strane naslednika Grka trebalo je da bude osveštan.

Legenda kaže da je ono malo ulja za paljenje svetiljki, koliko je bilo, gorelo sedam dana. Stoga se praznik obeležava paljenjem svećica ili svetala u ovom periodu tokom nedelju dana, kada se svakog dana pali po jedna svećica, odnosno svetlo više", objasnio je Fuks.

On je istakao i da se tako praznik u kućama obeležava paljenjem Hanukija - svećnjaka ili lampe sa osam krakova i jednim dodatim centralnim, a ostavlja se u prozoru svake kuće.

"Ove godine, takođe, u sinagogi će se paliti sveće. Tradicionalno je da u jednom danu, a to će biti ove godine biti 2. decembar, visoki državni i verski poglavari drugih religije učestvuju u paljenju hanuka sveća", rekao je Fuks.

Hanuka je veseo praznik kada se članovi porodice i pozvani gosti okupljaju oko trpeze pune jela. Okupljene porodice često razmenjuju sitne poklone svake noći i jedu prženu hranu, u znak sećanja na značaj ulja. Tih dana nema postova, jer je čitav praznik posvećen radosti.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner