субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон: САД предложиле закон за борбу против корупције на Западном Балкану због „евидентне намере Владимира Путина да шири злоћудни утицај широм Источне Европе“
Хроника

Вашингтон: САД предложиле закон за борбу против корупције на Западном Балкану због „евидентне намере Владимира Путина да шири злоћудни утицај широм Источне Европе“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. август 2022.

ВАШИНГТОН — Група америчких сенатора из Демократске и Републиканске странке представила је нацрт закона који има за циљ подршку економском развоју, трговини и борби против корупције, укључујући израду нацрта закона о посебним санкцијама за сузбијање дестабилизирајућих активности на Западном Балкану.

Нацрт закона, иначе познат као Закон о демократији и просперитету Западног Балкана, представили су демократска сенаторица Џејн Шехин (Јеанне Схахеен), предсједница Подкомитета за Еуропу и регионалну сигурносну сурадњу, и републикански сенатор Роџер Викер (Рогер Wицкер).

Иницијатива долази усред повећане забринутости у региону због рата у Украјини.

Сенаторица Шехин каже да је однос Сједињених Држава са Западним Балканом кључан у овом тренутку, гдје су евидентне намјере предсједника Русије Владимира Путина да шири злоћудни утјецај широм Источне Еуропе.

"Нови двостраначки закон јача трговину и инвестиције између САД-а и Западног Балкана, док се бори против корупције, кроз усвајање посебног закона за санкције против дестабилизирајућих актера. Све то отвара пут ширим еуроатлантским интеграцијама", рекла је Шехин у представљању иницијативе на својој wеб-страници.

Нацрт закона налаже државном секретару да пружи техничку помоћ свакој земљи Западног Балкана у изради националне стратегије за борбу против корупције.

Такођер предвиђа враћање у закон двије извршне наредбе, које би гарантирале овласти за санкције против оних који угрожавају мир и стабилност на Западном Балкану и који су умијешани у коруптивна дјела.

Такођер има за циљ промоцију универзитетских партнерстава, потицање ангажирања Мировног корпуса (Пеаце Цорпса) у региону, стварање иницијативе за лидерство младих на Балкану, те према захтјеву Дивелопмнет фајнанс корпорејшен (Девелопмент Финанце Цорпоратион) отварање раније најављеног уреда у регији.

Сенаторица Шехин предводила је скупину америчких сенатора који су у априлу посјетили Косово, Србију и Босну и Херцеговину због забринутости о утјецају сукоба у Украјини на Западни Балкан.

Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски, премијер Албаније Еди Рама и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рукују се на рају конференције за новинаре у седишту ЕУ у Бриселу, 19. јула 2022.

Њихов посјет имао је за циљ јачање веза између Вашингтона и Западног Балкана, суочених са страним напорима да поткопају мир.

Сенатор Викер је рекао да би приједлог закона "послао снажан двостраначки сигнал да су Сједињене Државе предане потпори дипломатије у регији".

Исто тако, сенатори Дик Дарбин (Дицк Дурбин), Том Тилис (Тхом Тиллис), Крис ван Холен (Цхрис Ван Холлен), Бен Кардин (Бен Цардин) и Крис Марфи (Цхрис Мурпхy) подржавају овај закон.

За сенатора Тилиса, у вријеме када Русија наставља свој илегални рат против Украјине и пријети савезницима у НАТО-у, регија Западног Балкана је кључна за сигурност Еуропе.

Сенатор Бен Кардин, предсједавајући Комисије за сигурност и сурадњу у Еуропи, познате као Америчка хелсиншка комисија, рекао је да су "у вријеме када су земље Западног Балкана направиле велике кораке према демократском управљању, од завршетка ратова у бивша Југославија, политичке подјеле и растућа корупција пријете угрозити овај напредак".

"Морамо наставити подржавати наше демократске партнере и савезнике на западном Балкану. Овај двостраначки приједлог закона унаприједит ће регионалну стабилност и антикорупцијске напоре стварањем програма који потичу укључив господарски развој, националну антикорупцијску стратегију и позивати на одговорност оне који пријете миру на Западном Балкану", рекао је.

Амерички сенатори виде приједлог закона као прилику за даљње јачање односа између САД-а и Западног Балкана, проширење господарских могућности и подупирање напора за унапрјеђење демократије и искорјењивање корупције.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер