Хроника

Вашингтон: САД предложиле закон за борбу против корупције на Западном Балкану због „евидентне намере Владимира Путина да шири злоћудни утицај широм Источне Европе“

Штампа
уторак, 09. август 2022.

ВАШИНГТОН — Група америчких сенатора из Демократске и Републиканске странке представила је нацрт закона који има за циљ подршку економском развоју, трговини и борби против корупције, укључујући израду нацрта закона о посебним санкцијама за сузбијање дестабилизирајућих активности на Западном Балкану.

Нацрт закона, иначе познат као Закон о демократији и просперитету Западног Балкана, представили су демократска сенаторица Џејн Шехин (Јеанне Схахеен), предсједница Подкомитета за Еуропу и регионалну сигурносну сурадњу, и републикански сенатор Роџер Викер (Рогер Wицкер).

Иницијатива долази усред повећане забринутости у региону због рата у Украјини.

Сенаторица Шехин каже да је однос Сједињених Држава са Западним Балканом кључан у овом тренутку, гдје су евидентне намјере предсједника Русије Владимира Путина да шири злоћудни утјецај широм Источне Еуропе.

"Нови двостраначки закон јача трговину и инвестиције између САД-а и Западног Балкана, док се бори против корупције, кроз усвајање посебног закона за санкције против дестабилизирајућих актера. Све то отвара пут ширим еуроатлантским интеграцијама", рекла је Шехин у представљању иницијативе на својој wеб-страници.

Нацрт закона налаже државном секретару да пружи техничку помоћ свакој земљи Западног Балкана у изради националне стратегије за борбу против корупције.

Такођер предвиђа враћање у закон двије извршне наредбе, које би гарантирале овласти за санкције против оних који угрожавају мир и стабилност на Западном Балкану и који су умијешани у коруптивна дјела.

Такођер има за циљ промоцију универзитетских партнерстава, потицање ангажирања Мировног корпуса (Пеаце Цорпса) у региону, стварање иницијативе за лидерство младих на Балкану, те према захтјеву Дивелопмнет фајнанс корпорејшен (Девелопмент Финанце Цорпоратион) отварање раније најављеног уреда у регији.

Сенаторица Шехин предводила је скупину америчких сенатора који су у априлу посјетили Косово, Србију и Босну и Херцеговину због забринутости о утјецају сукоба у Украјини на Западни Балкан.

Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски, премијер Албаније Еди Рама и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рукују се на рају конференције за новинаре у седишту ЕУ у Бриселу, 19. јула 2022.

Њихов посјет имао је за циљ јачање веза између Вашингтона и Западног Балкана, суочених са страним напорима да поткопају мир.

Сенатор Викер је рекао да би приједлог закона "послао снажан двостраначки сигнал да су Сједињене Државе предане потпори дипломатије у регији".

Исто тако, сенатори Дик Дарбин (Дицк Дурбин), Том Тилис (Тхом Тиллис), Крис ван Холен (Цхрис Ван Холлен), Бен Кардин (Бен Цардин) и Крис Марфи (Цхрис Мурпхy) подржавају овај закон.

За сенатора Тилиса, у вријеме када Русија наставља свој илегални рат против Украјине и пријети савезницима у НАТО-у, регија Западног Балкана је кључна за сигурност Еуропе.

Сенатор Бен Кардин, предсједавајући Комисије за сигурност и сурадњу у Еуропи, познате као Америчка хелсиншка комисија, рекао је да су "у вријеме када су земље Западног Балкана направиле велике кораке према демократском управљању, од завршетка ратова у бивша Југославија, политичке подјеле и растућа корупција пријете угрозити овај напредак".

"Морамо наставити подржавати наше демократске партнере и савезнике на западном Балкану. Овај двостраначки приједлог закона унаприједит ће регионалну стабилност и антикорупцијске напоре стварањем програма који потичу укључив господарски развој, националну антикорупцијску стратегију и позивати на одговорност оне који пријете миру на Западном Балкану", рекао је.

Амерички сенатори виде приједлог закона као прилику за даљње јачање односа између САД-а и Западног Балкана, проширење господарских могућности и подупирање напора за унапрјеђење демократије и искорјењивање корупције.

(Глас Америке)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]