петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вашингтон пост: Русија је добитник јер је успела да заштити Асада
Хроника

Вашингтон пост: Русија је добитник јер је успела да заштити Асада

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. септембар 2013.

ВАШИНГТОН - Договор о контроли сиријског хемијског оружја који су Сједињење Америчке Државе и Русија постигле у Женеви означава делимичну победу за све стране - Вашингтон, Москву и режим Башара ал-Асада, осим за побуњенике у Сирији који су њиме незадовољни и најавили су да га неће поштовати, оцењује се у Вашингтону.

"Вашингтон Пост" пише да је договор на неки начин победа председника Америке Барака Обаме, који је тако успео да "спасе образ" из вероватне ситуације у којој би Конгрес одбио напад.

Међутим, лист наводи да је тешко проценити да ли Обама, својом политиком према Сирији, игра шаховску партију која је толико добро вођена, па јавност не може да је схвати, или су у питању насумични потези у нади да ће испасти најбоље.

"Према ономе што сада видимо, изгледа да су у питању насумични потези, али ће Американци, пошто не желе војну акцију и то прихватити", оцењује Пост.

Лист додаје да би Обама, у супротном, без договора са Русима, био у ситуацији да нареди напад супротно вољи Конгреса или да не предузме ништа против Асада.

"Да је покушао да крене са нападима против експлицитне воље Конгреса, и великог дела јавности, то би могло да доведе и до захтева за опозивом (импичментом) од републиканаца, док би у случају да се повуче и ништа не уради испао немоћан на глобалној позорници", процењује вашингтонски дневник.

Русија је добитник, јер је успела да заштити Асада

Када је у питању Русија, Пост пише да је она добитник, јер је успела да заштити Асада, док као једини који нису задовољни договором остају побуњеници.

"Најбоље чему могу (побуњеници) да се надају, је да ће Асад бити под снажним политичким притиском, укључујући и руском, да не користи хемијско оружје против њих. Али, све указује да ће његове снаге наставити конвенционалне нападе на побуњенике", додаје се у анализи.

Сличну оцену даје и ЈуЕсЕј Тудеј, истичући да Обама и поред тога што добија договором из Женеве, из тога неће извући никакву корист.

Лист оцењуе да је овим договором са дневног реда за сада скинута могућност војне интервенције, и да је главни циљ Обамине администрације да се ослободи хемијског оружја у Сирији.

"Међутим, Белој кући ће убудуће бити теже да Асада проглашава одговорним за брутални напад од 21. августа", истиче ЈуЕсЕј Тудеј и подсећа да ће управо режим бити тај који ће спроводити процес уклањања хемијског оружја и сарадње са међународном заједницом.

"Акт изазовне слабости на америчкој страни"

Да Обаму чекају критике дела политичке јавности због договора са Русима, уз оцену да је на тај начин показао слабост САД око сиријске кризе, види се из ставова утицајних републиканских сенатора Џона Мекејна и Линдзија Грахама, који су од почетка били за интервенцију.

Они су синоћ, у одвојеним саопштењима, оценили да ће, како пријатељи, тако и непријатељи Америке, видети Женевски споразум као "акт изазовне слабости на америчкој страни".

"Не можемо да замислимо лошији сигнал који шаљемо Ирану, док он наставља са радом на стварању нуклеарног оружја", нагласили су сенатори.

Они кажу да без резолуције Савета безбедности УН којом би била уведена претња употребе силе ако Асадов режим не испуни договорено, цео оквир споразума нема никакво значење.

Сенатори сматрају да ће режим у Сирији сада искористити време које следи да одложи предају оружја и да обмане међународне посматраче.

Интервенционизам САД на светској сцени ујединио је по овом питању и припаднике различитих политичких опредељења, па се тако на линији критике Обаме налази и некадашњи помоћник државног секретара у Клинтоновој демократској администрацији, Џејмс Рубин.

Према његовим речима, дошло је до потпуне трансформације у америчкој спољној политици, уз оцену да се САД враћају изолационизму по том питању, својственом времену пред Други светски рат.

"Где је данас осуда сиријских покоља од медија, јавности, спољнополитичких коментатора? Обамин минималистички приступ у спољној политици је веома популаран у Америци, али сматрам да ће нација због тога изгубити", оцењује Рубин.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер