петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Улога Албаније у трговини органима отетих Срба
Хроника

Улога Албаније у трговини органима отетих Срба

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. децембар 2010.

У затвору у Тирани 1999. било 37 Срба, који су одвођени на приватни посед који је припадао тадашњем председнику Албаније Саљи Бериши, тврди за "Новости" Љ.К. Како каже саговорник београдског листа, новац од продаје органа коришћен је за подмићивање међународних званичника.

Посед на коме су били заробљени Срби наводно био у власништву Саљија Берише

Анонимни сведок је у наставку приче за „Новости“', које је све затворе обишла, трагајући за киднапованим Србима са Космета и шта је све том приликом видела. Поред Тиране, где је "посетила" централни затвор, саговорник ''Новости“ била је у логорима у Драчу, Фљори, Куксу, то јест такозвану ''жуту кућу“ у којој су се и састајали челници ОВК.

Дрогирали их, па их касапили...

''Трагајући за киднапованим Србима, под специјалним околностима које су ми отварале врата код највећих албанских званичника, децембра 1999. године први пут сам се обрела у Албанији. Како бих прикупила што више информација о киднапованим Србима, наставила сам да долазим у ову земљу са намером да ’обиђем’ све логоре у којима су били заточени Срби“, изјавила је за "Новости" педесетогодишња Љ. К.

Поред Тиране, где је "посетила" централни затвор, саговорница „Новости“ била је у логорима у Драчу, Фљори, Куксу, то јест такозвану ''жуту кућу“ у којој су се и састајали челници ОВК. Сва врата су јој се отварала због новца. За добијене информације плаћала је знатне суме новца. Прва дестинација у потрази за српским заточеницима Љ. К. био је централни затвор у Тирани. Тамо је ушла уз помоћ тамошњег инспектора, из мешовитог српско-албанског брака.

''У овом затвору било је 37 Срба киднапованих на Космету. Били су распоређени у неколико већих просторија. Иако је била зима, неки од њих били су полубоси, оскудно обучени и видно изнурени“, открива детаље Љ.К. тврдећи да су Србе из овог затвора одводили у приватни посед надомак града, налик сеоском ранчу, у власништву тадашњег председника Сали Берише.

На поседу се налазила најмодернија болница. Ту су Србима вађени органи. Покушавала је да разговара за заточеним Србима.

''Остали су неми на сва моја питања. Страх и неповерење владали су Србима. Вероватно су били и под седативима“, додаје она.

Саговорница ''Новости“ тврди да је у том затвору препознала доктора Петковића из Приштине, Горана Столића из Призрена, Милорада Аврамовића из Истока. Следећа станица на путу истине била је "жута кућа" у околини Кукса. Ту је затекла 12 отетих Срба.

''Осим вађења органа киднапованим Србима, у тој кући састајао се и сам врх ОВК са тадашњим челницима Албаније, и ту су се договарали о развијању криминалних активности, од трговине органима, преко оружја до дроге“, прича Љ.К. која је сазнала да је о вађењу органа заточеницима одлучивао тим лекара, који је и оперисао. Киднапованим људима вађени су срце, коштана срж, рожњаче, бубрези, јетре...

''Од пријатеља, блиског вођама ОВК, сазнала сам да један део новца добијеног од те крваве продаје српских органа завршава као мито за високе међународне званичнике“, тврди Љ.К. Обишла је, затим, и место Фљора. И ту је била болница у којој су вађени органи заточеним Србима и Ромима.

Међу жртвама су били и странци, пре свега девојке из Украјине, Румуније, Бугарске, које су на север Албаније довођене на превару. Стравичне сцене затекла је и у Драчу. Киднаповани су држани у штали. Ноћу су из привременог логора допирали крици затвореника.

Транспорт

Саговорница "Новости" тврди да су извађене органе Албанци транспортовали приватним хеликоптерима у специјалним ручним фрижидерима. Органи су потом продавани на црном тржишту Европе и Америке. За сваки орган се, наводи, унапред знала цена док су новац узимале вође ОВК.

Злочини на све стране, а Србија ћути...

Нови докази о злочинима над Србима потресли су домаћу и светску јавност, али власт у Србији уопште није одреаговала. Тако је заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић казао да би Еулекс требало да покрене поступак против Тачија, јер он ''не би био доступан нашим органима гоњења'', док је председник Србије Борис Тадић казао да је Тачи невин док се не докаже супротно. Председник Србије је чак прокоментарисао да поменути извештај неће утицати на дијалог Београда и Приштине.

(Vesti)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер