четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Угљеша Мрдић: „Спаси Србију Путине!“
Хроника

Угљеша Мрдић: „Спаси Србију Путине!“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. март 2011.

Посета Србији председника Владе Руске Федерације Владимира Путина потврдила је колико воли и поштује српски народ, који га сматра једним од својих највећих пријатеља. Путин није крио емоције приликом посете Србији

„Србија, Србија, Русија, Русија“, „Спаси Србију Путине, Путине, Путине“, одзвањала је Маракана речима поштовалаца и обожавалаца лика и дела руског премијера Владимира Владимировича Путина, једне од најпопуларнијих личности у српском народу. Речима публике на Маракани, као и узвицима и скандирањем грађана Београда широм градских улица српске престонице, најбоље се могу описати утисци једнодневне посете 23. марта председника Владе Руске Федерације Владимира Путина.

Општи утисак је да је Србија дуго чекала тај дан – 23. март – посету једног од највећих пријатеља српског народа, који је својим поступцима, изјавама и искреном борбом за српске интересе показао далеко више него читава актуелна српска влада заједно.

После десет година Путин је поново стигао у Србију, а главни разлог ове посете, надамо се да ће их бити још у наредном периоду, били су јачање политичке, економске, привредне и енергетске сарадње. Али свакако један од највећих утисака Путинове посете је његова блискост са српским народом, што је показано и доказано на западној трибини стадиона Црвене звезде. Није то важно на чијем стадиону је Путин био, јер српски народ у овим тренуцима не треба да се дели на црвено-беле и црно-беле, већ на оне који воле или не воле Србију. Путин је на стадион „Маракана“ дошао око 19.35 часова и после неколико тренутака појавио се у свечаној ложи Звездиног стадиона.

У искрен однос према српском народу од стране Путина уверио се лично потписник ових редова, који је успео да се на два метра примакне руском премијеру. Испред мене налазио се први степен обезбеђења које су чинили најелитнији припадници српских и руских безбедносних снага. Према допуштењу Путиновог окружења дозвољено је да грађани за време другог полувремена утакмице (Путин је стигао на почетку другог полувремена пријатељске утакмице омладинаца Црвене звезде и Зенита из Санкт Петерсбурга, клуба за који руски премијер навија од малих ногу) фотографишу са својим фотоапаратима и мобилним телефонима руског премијера, да му дају постере и књиге са његовим ликом да их потпише. Свакако један од призора који је изазвао огромно одушевљење присутних грађана је када је Путин на питање једног младића да ли би могао да му потпише књиге, руски премијер одговорио: „После. Чим се заврши утакмица“.

Потом је Путин узео звездин шал на поклон, који му је дао петогодишњи дечак кога је отац држао на својим раменима.

Уследило је скандирање: „Волимо те, волимо Путине, Путине, Путине“ и певање руских песама.

Најчешће речи које су изговорене на стадиону биле су: „Помози Боже, помози Боже, спаси нас Путине“, „Србија, Русија“, „Русија, Русија“, „Косово је срце Србије, срце Србије“, „Старији брате, пољуби мајку нашу и кажи јој, кажи, да смо је достојни, и да се боримо и да ћемо се борити, и да је волимо“.

После тих реченица Путин је петнаестак минута пред крај утакмице устао из првог реда свечане ложе и поклонио се гледаоцима. Тада је настала ерупција одушевљена на стадиону, која се могла мерити са оном када је спикер рекао да је Путин стигао у ложу Маракане, на којој је било око 20.000 гледалаца.

Поред репортера „Печата“, на два метра од премијера Русије могли су се приметити људи различите доби, али свакако један од утисака који се не може заборавити је група српске деце са родитељима, протерана са Космета, а која су са сузама у очима скандирала Путиново име и певала српске и руске песме.

Најбољи пример Путиновог односа и поверења према српском народу је што је могао према протоколу, у складу са безбедносном проценом посета светских званичника првог ранга, да прилаз њему буде херметички затворен и да га грађани могу видети највише на десет, двадесет метара или да се догоди ко у случају посете америчких званичника Џозефа Бајдена и Хилари Клинтон, као и руског председника Дмитрија Медведева, да га не виде уживо, него на малим екранима или уз помоћ двогледа на 200 метара испред Палате федерације на Новом Београду.

И тиме је Путин показао своју величину. Иначе о безбедности Путина бринуло је око 4.000 припадника МУП, БИА и других безбедносних служби, као и руски безбедњаци. Обезбеђење је беспрекорно одрадило свој део посла.

Такође, треба истаћи да је за време утакмице на Маракани Путин тражио да седи у првом реду свечане ложе која је тик уз гледаоце, а не у горњим редовима где су се налазили бројни српски званичници.

Утисак је да се српског народа плаше домаћи државни функционери, али не и Владимир Путин.
Али су зато паралелно са скандирањем руском премијеру током целог дана, дуж читавог Београда, државни функционери били главни такмичари у трци званој „Добијање политичких поена због доласка Путина“. Е, због тога је цео стадион на Топчидерском брду узвикавао: „Доле Влада“, „Хоћемо промене“, „Поднеси оставку Борисе, Борисе“.
Но, да се вратимо на протоколарна дешавања и те како битна за Србију, нарочито када је у питању број и садржина потписаних споразума.

Представници влада Русије и Србије потписали су више споразума, у областима туризма, енергетике, научне сарадње и међународног друмског саобраћаја. Споразум о сарадњи града Београда и руске електроенергетске компаније „Интер рао“ потписали су градоначелник Драган Ђилас и Борис Коваљчук, председник руске компаније.

Руске компаније ће помоћи Србији у изградњи железничких пруга, а српски грађевинари учествоваће у припреми Олимпијских игара у Сочију и Светског првенства у фудбалу 2018. године, најавио је Путин. Потписано је више билатералних споразума.

Пошто је већина медија преплављена тиме шта су говорили српски функционери, ми ћемо овом приликом истаћи оно што је говорио руски премијер Владимир Путин. Он је навео да се списак заједничких економских пројеката две земље стално шири и да Русија држи позицију једног од водећих трговинских партнера Србије.

„Разматрамо пакет од 800 милиона долара за финансирање конкретних пројеката. Руске компаније помоћи ће Србији у изградњи железничких пруга, а са друге стране, желели бисмо да искористимо велико искуство српских партнера у изградњи туристичких објеката. Пажљиво ћемо пратити и заједно радити да европска интеграција не би изазвала штету по руско-српске односе. Русија је била и остаће савезник Србије када је реч о Косову и Метохији и не треба објашњавати разлоге за то. Они произилазе из историјских веза и блискости две земље.

Руски премијер посетио је Скупштину Србије. Приликом сусрета са председницом Скупштине Славицом Ђукић-Дејановић и шефовима посланичких група, Путин је рекао да у Русији нема ниједне политичке странке која није пријатељ Србије.

Путин је указао на значај парламентарне сарадње две земље, рекавши да треба проширити сарадњу између посланичких група и различитих парламентарних тела да би се формулисале заједничке позиције на међународном нивоу.

Иначе, долазак Путина пред здање Дома народне Скупштине поздравило је неколико стотина грађана окупљених поред зграде Парламента, узвицима добродошлице и аплаузом.
Путин није крио емоције приликом посете Србији. Сада је на Србији да предузме кораке, хоће ли искрено сарађивати са пријатељима или ће власт као и претходних година играти игру против српског народа, која ни њима самима није јасна.

Истог дана, патријарх српски Иринеј уручио је у Храму Светог Саве на Врачару Орден Светог Саве Првог степена премијеру Руске Федерације Владимиру Путину, изразивши истовремено топле речи добродошлице.

На крају можемо рећи да нема граница у сарадњи Србије и Русије, економској, политичкој, безбедносној и свакој другој…

Не у НАТО

Владимир Путин се заложио за заштиту цивилног становништва и одбио да пореди ситуацију у Либији са НАТО бомбардовањем СРЈ 1999. године.

„Не мислим да треба да стављамо у исту раван Србију и Либију, али ме брине лакоћа којом се прибегава сили у решавању међународних проблема“, рекао је Путин, који је истакао наду да Србија неће приступити НАТО савезу и да ће остати војно неутрална држава, јер би позиционирање Србије на страну Северно-атлантског војног савеза значило да би бојеве главе руског одбрамбеног штита биле окренуте према свим чланицама НАТО-а и њеним партнерима на Балкану.

Аутор: Угљеша Мрдић

(Печат)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер