петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска не даје сагласност за изградњу „Јужног тока”
Хроника

Турска не даје сагласност за изградњу „Јужног тока”

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. март 2011.

Русија није успела да од Турске добије сагласност за полагање гасовода „Јужни ток” по дну Црног мора у турским територијалним водама, изјавио је новинарима руски вицепремијер Игор Сечин, после преговора руског председника Дмитрија Медведева и турског премијера Реџепа Тајипа Ердогана у Москви.

Он је истакао да руска страна „не разуме из којих разлога се дозвола не даје”, преноси агенција Итар Тас.

„Са једне стране турски партнери кажу да 'Гаспром' није доставио студију економске изводљивости пројекта, коју не може ни да припреми, с обзиром да је добио дозволу за истражне радове тек од 31. маја”, истакао је Сечин.

Он је рекао да је то предмет разговора и додао да је руски председник њега задужио за даље преговоре са турском страном.

Медведев: Русија спремна да коригује цену гаса за Турску

Русија је спремна да коригује цену природног гаса који испоручује Турској , али ти уступци морају бити узајамни, изјавио је председник Русије Дмитриј Медведев.

„Те цене су у великој мери базиране на принципу 'узми или плати' који је кључни принцип сарадње. Ми, наравно, планирамо да се придржавамо тог постојећег приступа, али, са друге стране, ми смо више пута говорили нашим турским пријатељима да смо у низу случајева спремни да размотримо различите приступе, да се одазовемо на неке предлоге, узимајући у обзир тржишну коњуктуру, али тај процес мора бити узајаман”, рекао је Медведев на конференцији за новинаре после разговора са премијером Турске Тајипом Ердоганом.

„То је оно питање (одређивање цене гаса), које се мора решавати полазећи од постојећих споразума, добре воље и поверења обеју страна”, подвукао је Медведев.

У оквиру споразума Турске и „Гаспрома”, за 2010. су Турској биле планиране испоруке 30 милијарди кубних метара руског гаса, при чему су, узимајући у обзир утицај последица светске кризе на турску економију, били утврђени минимални обими турске куповине гаса и такође предвиђено право турске компаније „Ботас” да смањује преузимање руског гаса који се допрема подморским гасоводом до нивоа од 75 одсто без санкција од стране „Гаспрома”. Турска је у 2009. могла да без санкција не преузме око две милијарде кубних метара руског гаса.

Руски природни гас у Турску стиже из два правца - западним коридором преко Украјине и Европе и трансцрноморским гасоводом „Плави ток”.

У оквиру принципа „узми или плати” нека земља је дужна да плати сав гас који је уговорен, без обзира да ли су све количине и преузете.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер