Početna strana > Hronika > Turska ne daje saglasnost za izgradnju „Južnog toka”
Hronika

Turska ne daje saglasnost za izgradnju „Južnog toka”

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. mart 2011.

Rusija nije uspela da od Turske dobije saglasnost za polaganje gasovoda „Južni tok” po dnu Crnog mora u turskim teritorijalnim vodama, izjavio je novinarima ruski vicepremijer Igor Sečin, posle pregovora ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva i turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana u Moskvi.

On je istakao da ruska strana „ne razume iz kojih razloga se dozvola ne daje”, prenosi agencija Itar Tas.

„Sa jedne strane turski partneri kažu da 'Gasprom' nije dostavio studiju ekonomske izvodljivosti projekta, koju ne može ni da pripremi, s obzirom da je dobio dozvolu za istražne radove tek od 31. maja”, istakao je Sečin.

On je rekao da je to predmet razgovora i dodao da je ruski predsednik njega zadužio za dalje pregovore sa turskom stranom.

Medvedev: Rusija spremna da koriguje cenu gasa za Tursku

Rusija je spremna da koriguje cenu prirodnog gasa koji isporučuje Turskoj , ali ti ustupci moraju biti uzajamni, izjavio je predsednik Rusije Dmitrij Medvedev.

„Te cene su u velikoj meri bazirane na principu 'uzmi ili plati' koji je ključni princip saradnje. Mi, naravno, planiramo da se pridržavamo tog postojećeg pristupa, ali, sa druge strane, mi smo više puta govorili našim turskim prijateljima da smo u nizu slučajeva spremni da razmotrimo različite pristupe, da se odazovemo na neke predloge, uzimajući u obzir tržišnu konjukturu, ali taj proces mora biti uzajaman”, rekao je Medvedev na konferenciji za novinare posle razgovora sa premijerom Turske Tajipom Erdoganom.

„To je ono pitanje (određivanje cene gasa), koje se mora rešavati polazeći od postojećih sporazuma, dobre volje i poverenja obeju strana”, podvukao je Medvedev.

U okviru sporazuma Turske i „Gasproma”, za 2010. su Turskoj bile planirane isporuke 30 milijardi kubnih metara ruskog gasa, pri čemu su, uzimajući u obzir uticaj posledica svetske krize na tursku ekonomiju, bili utvrđeni minimalni obimi turske kupovine gasa i takođe predviđeno pravo turske kompanije „Botas” da smanjuje preuzimanje ruskog gasa koji se doprema podmorskim gasovodom do nivoa od 75 odsto bez sankcija od strane „Gasproma”. Turska je u 2009. mogla da bez sankcija ne preuzme oko dve milijarde kubnih metara ruskog gasa.

Ruski prirodni gas u Tursku stiže iz dva pravca - zapadnim koridorom preko Ukrajine i Evrope i transcrnomorskim gasovodom „Plavi tok”.

U okviru principa „uzmi ili plati” neka zemlja je dužna da plati sav gas koji je ugovoren, bez obzira da li su sve količine i preuzete.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner