понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: Преговори ЕУ и Грчке окончани без договора, и даље постоје "значајне разлике" у ставовима обе стране
Хроника

Брисел: Преговори ЕУ и Грчке окончани без договора, и даље постоје "значајне разлике" у ставовима обе стране

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 14. јун 2015.

Преговори Грчке и преговарача Европске уније и Међународног монетарног фонда (ММФ) окончани су вечерас у Бриселу без договора, а према наводима портпарола Европске комисије, и даље постоје "значајне разлике" у ставовима две стране.

"Иако је начињен одређен напредак, преговори нису успели, јер и даље постоје велике разлике између планова грчких власти и заједничких захтева Комисије, Европске централне банке и ММФ-а", изјавио је агенцији АФП портпарол Европске комисије, који је желео да остане анониман.

Истовремено у Атини, неименовани званичник грчке владе је изјавио да Грчка никада неће прихватити смањење пензија и плата или увођење додатних пореза на основне потрепштине, као што је струја.

"Ове мере брину запослене и средњи сталеж", рекао је тај званичник, пренела је агенција АП.

Ови преговори су били шанса да се постигне споразум и омогући да Грчка врати дугове и спречи излазак те земље из еврозоне, што би, како се сматра, изазвало економски хаос у Европи.

Грчка и преговарачи Европске уније и Међународног монетарног фонда (ММФ) и данас су наставили преговоре које многи виде као последњу шансу да се постигне споразум и омогући да Грчка врати дугове и спречи излазак те земље из еврозоне, што би, како се сматра, изазвало економски хаос у Европи.

Грчки премијер Алексис Ципрас, упозорио је јуче, када су преговори у Бриселу почели, свој народ да се припреми за "тежак компромис" с кредиторима, који ће можда подразумевати нове уступке.

"Преговори се настављају и данас", потврдила је портпаролка Европске комисије Мина Андрејева за агенцију АФП, која оцењује да је исход маратонских разговора и даље неизвестан.

У преговорима учествују Ципрасови најближи сарадници и представници Европске комисије, Европске централне банке и ММФ-а.

Неименовани званичник ЕУ, рекао је за француску агенцију да ставови ни близу нису усаглашени, да се још не зна да ли ће договор бити постигнут и да су званичници Европске комисије забринути да ли ће до тога доћи на време.

Ипак, Ципрас је данас новинарима рекао да је "оптимиста по природи" и предвидео позитиван исход преговора, пренела је агенција АНА.

У међувремену, немачки медији објавили су да су последњих дана тензије између између ЕК и ММФ-а порасле.

Наводећи речи једног од преговарача, "Франкфуртер алгемајне цајтунг" пише да је ММФ "растурио" последњи покушај председника Комисије Жан-Клода Јункера да понуди Атини компромисни договор да се избегне додатно смањење пензија у Грчкој.

Коментаришући овај случај, грчки министар финансија Јанис Варуфакис, рекао је у интервјуу за грчки "Рилњуз" да не би био изненађен да ММФ постави неприхватљиве захтеве које, како добро зна, Грчка не може да прихвати, само да би имао оправдање да напусти преговоре.

Раније данас, немачки вицеканцелар Сигмар Габријел упозорио је Грчку да Европа губи стрпљење.

"Желимо да помогнемо Грчкој и задржимо је у еврозони. Међутим, не само да време истиче, већ је и стрпљење широм Европе на измаку", рекао је Габријел за дневник "Билд".

"Свуда у Европи све је јачи осећај: Доста!", нагласио је Габлијел.

Габријел, који је и министар економије, критиковао је преговарачки процес Грчке и упозорио да би Немачка могла да престане да подржава Атину.

Пре два дана, три извора из Брисела рекла су за Франс прес да су високи званичници еврозоне разматрали најгоре сценарије за Грчку, укљуцујући и њен евентуални банкрот у случају да преговори између Атине и кредитора не буду успешни.

Министри финансија еврозоне састају се 18. јуна у Луксембургу и тај састанак сматра се последњом шансом за владу у Атини да са кредиторима постигне договор након петомесечних узалудних преговора.

Уколико у томе не успе, презадужена Грчка нашла би се на ивици банкрота и катастрофалног изласка из еврозоне, што би потресло глобалну економију.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер