Početna strana > Hronika > Brisel: Pregovori EU i Grčke okončani bez dogovora, i dalje postoje "značajne razlike" u stavovima obe strane
Hronika

Brisel: Pregovori EU i Grčke okončani bez dogovora, i dalje postoje "značajne razlike" u stavovima obe strane

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 14. jun 2015.

Pregovori Grčke i pregovarača Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) okončani su večeras u Briselu bez dogovora, a prema navodima portparola Evropske komisije, i dalje postoje "značajne razlike" u stavovima dve strane.

"Iako je načinjen određen napredak, pregovori nisu uspeli, jer i dalje postoje velike razlike između planova grčkih vlasti i zajedničkih zahteva Komisije, Evropske centralne banke i MMF-a", izjavio je agenciji AFP portparol Evropske komisije, koji je želeo da ostane anoniman.

Istovremeno u Atini, neimenovani zvaničnik grčke vlade je izjavio da Grčka nikada neće prihvatiti smanjenje penzija i plata ili uvođenje dodatnih poreza na osnovne potrepštine, kao što je struja.

"Ove mere brinu zaposlene i srednji stalež", rekao je taj zvaničnik, prenela je agencija AP.

Ovi pregovori su bili šansa da se postigne sporazum i omogući da Grčka vrati dugove i spreči izlazak te zemlje iz evrozone, što bi, kako se smatra, izazvalo ekonomski haos u Evropi.

Grčka i pregovarači Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i danas su nastavili pregovore koje mnogi vide kao poslednju šansu da se postigne sporazum i omogući da Grčka vrati dugove i spreči izlazak te zemlje iz evrozone, što bi, kako se smatra, izazvalo ekonomski haos u Evropi.

Grčki premijer Aleksis Cipras, upozorio je juče, kada su pregovori u Briselu počeli, svoj narod da se pripremi za "težak kompromis" s kreditorima, koji će možda podrazumevati nove ustupke.

"Pregovori se nastavljaju i danas", potvrdila je portparolka Evropske komisije Mina Andrejeva za agenciju AFP, koja ocenjuje da je ishod maratonskih razgovora i dalje neizvestan.

U pregovorima učestvuju Ciprasovi najbliži saradnici i predstavnici Evropske komisije, Evropske centralne banke i MMF-a.

Neimenovani zvaničnik EU, rekao je za francusku agenciju da stavovi ni blizu nisu usaglašeni, da se još ne zna da li će dogovor biti postignut i da su zvaničnici Evropske komisije zabrinuti da li će do toga doći na vreme.

Ipak, Cipras je danas novinarima rekao da je "optimista po prirodi" i predvideo pozitivan ishod pregovora, prenela je agencija ANA.

U međuvremenu, nemački mediji objavili su da su poslednjih dana tenzije između između EK i MMF-a porasle.

Navodeći reči jednog od pregovarača, "Frankfurter algemajne cajtung" piše da je MMF "rasturio" poslednji pokušaj predsednika Komisije Žan-Kloda Junkera da ponudi Atini kompromisni dogovor da se izbegne dodatno smanjenje penzija u Grčkoj.

Komentarišući ovaj slučaj, grčki ministar finansija Janis Varufakis, rekao je u intervjuu za grčki "Rilnjuz" da ne bi bio iznenađen da MMF postavi neprihvatljive zahteve koje, kako dobro zna, Grčka ne može da prihvati, samo da bi imao opravdanje da napusti pregovore.

Ranije danas, nemački vicekancelar Sigmar Gabrijel upozorio je Grčku da Evropa gubi strpljenje.

"Želimo da pomognemo Grčkoj i zadržimo je u evrozoni. Međutim, ne samo da vreme ističe, već je i strpljenje širom Evrope na izmaku", rekao je Gabrijel za dnevnik "Bild".

"Svuda u Evropi sve je jači osećaj: Dosta!", naglasio je Gablijel.

Gabrijel, koji je i ministar ekonomije, kritikovao je pregovarački proces Grčke i upozorio da bi Nemačka mogla da prestane da podržava Atinu.

Pre dva dana, tri izvora iz Brisela rekla su za Frans pres da su visoki zvaničnici evrozone razmatrali najgore scenarije za Grčku, ukljucujući i njen eventualni bankrot u slučaju da pregovori između Atine i kreditora ne budu uspešni.

Ministri finansija evrozone sastaju se 18. juna u Luksemburgu i taj sastanak smatra se poslednjom šansom za vladu u Atini da sa kreditorima postigne dogovor nakon petomesečnih uzaludnih pregovora.

Ukoliko u tome ne uspe, prezadužena Grčka našla bi se na ivici bankrota i katastrofalnog izlaska iz evrozone, što bi potreslo globalnu ekonomiju.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner