петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Светозар Маровић: Од дипломатских односа с Косовом битнија одлука суда
Хроника

Светозар Маровић: Од дипломатских односа с Косовом битнија одлука суда

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. јануар 2010.

ПОДГОРИЦА - Потпредседник црногорске Владе и Демократске партије социјалиста (ДПС) Светозар Маровић изјавио је да би волео када би Београд показао стрпљење према Подгорици поводом успостављања дипломатских односа са Косовом и поручио је да је најбитније шта ће о косовској независности рећи Међународни суд правде у Хагу.

Маровић је у интервјуу за "Политику" рекао да је уверен да именовање амбасадора неће ићи брже од испуњавања услова који су познати нашим суседима у Приштини и поновио да ће Црна Гора преиспитати своју одлуку о признају независности Косова ако суд у Хагу прогласи косовску независност нелегалном.

Одговарајући на питање да ли очекује посебне реакције Београда поводом одлуке Владе у Подгорици да успостави дипломатске односе са Косовом, Маровић је рекао да се "ни за једно дело, чак ни оно кривично, не може кажњавати два пута".

Маровић је истакао да је од свега најважније то да ли ће суд у Хагу прогласити нелегалном одлуку Косова о независности или ће оставити простора за различита политичка тумачења.

Он је рекао да очекује да ће Црна Гора, уколико хашки суд одлучи да је косовска независност нелегална, бити земља која ће међу првима најозбиљније размотрити ту одлуку дубоко верујући да ће то урадити и све друге најразвијеније и најдемократскије земље, које су, такође, признале независност Косова.

"Црна Гора није произвела независност Косова. Она је само прихватила ту реалност. Разумели смо љутњу Београда. Одлука Црне Горе није могла променити статус Косова, али је могла да угрози своје интересе у евроатланским интеграцијама. Зато очекујем да и нас разумеју у Београду", навео је Маровић.

Он је казао да Црна Гора са пуно пажње очекује могуће одлуке Међународног суда у Хагу и оценио да је то важније од тога којом брзином иду дипломатски односи Подгорице и Приштине.

"Србија и Црна Гора треба да имају специјалне односе, који треба да буду темељ укупној стабилности, разумевању и европским перспективама наших земаља и посебно добар пример за регион. Ни Србији, ни Црној Гори не треба патетична вербалистика, политичко инаћење, нити било каква идеологизација односа. Треба им практична сарадња на остварењу обостраних интереса и рационалан приступ решавање економских и политичких питања", навео је Маровић.

Функционер Социјалистичке народне партије (СНП) Предраг Булатовић оценио је да одлука о успостављању дипломатских односа Подгорице са Приштином пре свега има везе са односима унутар Демократске партије социјалиста (ДПС) како би се потврдило ко је лидер у тој партији и држави.

"Премијер, са својим сарадницима који подржавају ове ставове који су веома екстремни када је у питању Косово, је послао јасну поруку јавности Црне Горе да лични ставови председника државе и потпредседника за њега нису посебно важни, односно поруку ко је главни у овом тренутку у ДПС", оценио је Булатовић.

Председник Нове српске демократије Андрија Мандић очекује од шефа државе Филипа Вујановића да испуни обећање дато јавности , "да до размене амбасадора неће доћи" или да "бар јавно осуди политику владе".

Вујановић је саопштио да ће указ о слању црногорског амбасадора у Приштину потписати тек када Косово Црногорце призна као мањину.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер