Početna strana > Hronika > Svetozar Marović: Od diplomatskih odnosa s Kosovom bitnija odluka suda
Hronika

Svetozar Marović: Od diplomatskih odnosa s Kosovom bitnija odluka suda

PDF Štampa El. pošta
subota, 16. januar 2010.

PODGORICA - Potpredsednik crnogorske Vlade i Demokratske partije socijalista (DPS) Svetozar Marović izjavio je da bi voleo kada bi Beograd pokazao strpljenje prema Podgorici povodom uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Kosovom i poručio je da je najbitnije šta će o kosovskoj nezavisnosti reći Međunarodni sud pravde u Hagu.

Marović je u intervjuu za "Politiku" rekao da je uveren da imenovanje ambasadora neće ići brže od ispunjavanja uslova koji su poznati našim susedima u Prištini i ponovio da će Crna Gora preispitati svoju odluku o priznaju nezavisnosti Kosova ako sud u Hagu proglasi kosovsku nezavisnost nelegalnom.

Odgovarajući na pitanje da li očekuje posebne reakcije Beograda povodom odluke Vlade u Podgorici da uspostavi diplomatske odnose sa Kosovom, Marović je rekao da se "ni za jedno delo, čak ni ono krivično, ne može kažnjavati dva puta".

Marović je istakao da je od svega najvažnije to da li će sud u Hagu proglasiti nelegalnom odluku Kosova o nezavisnosti ili će ostaviti prostora za različita politička tumačenja.

On je rekao da očekuje da će Crna Gora, ukoliko haški sud odluči da je kosovska nezavisnost nelegalna, biti zemlja koja će među prvima najozbiljnije razmotriti tu odluku duboko verujući da će to uraditi i sve druge najrazvijenije i najdemokratskije zemlje, koje su, takođe, priznale nezavisnost Kosova.

"Crna Gora nije proizvela nezavisnost Kosova. Ona je samo prihvatila tu realnost. Razumeli smo ljutnju Beograda. Odluka Crne Gore nije mogla promeniti status Kosova, ali je mogla da ugrozi svoje interese u evroatlanskim integracijama. Zato očekujem da i nas razumeju u Beogradu", naveo je Marović.

On je kazao da Crna Gora sa puno pažnje očekuje moguće odluke Međunarodnog suda u Hagu i ocenio da je to važnije od toga kojom brzinom idu diplomatski odnosi Podgorice i Prištine.

"Srbija i Crna Gora treba da imaju specijalne odnose, koji treba da budu temelj ukupnoj stabilnosti, razumevanju i evropskim perspektivama naših zemalja i posebno dobar primer za region. Ni Srbiji, ni Crnoj Gori ne treba patetična verbalistika, političko inaćenje, niti bilo kakva ideologizacija odnosa. Treba im praktična saradnja na ostvarenju obostranih interesa i racionalan pristup rešavanje ekonomskih i političkih pitanja", naveo je Marović.

Funkcioner Socijalističke narodne partije (SNP) Predrag Bulatović ocenio je da odluka o uspostavljanju diplomatskih odnosa Podgorice sa Prištinom pre svega ima veze sa odnosima unutar Demokratske partije socijalista (DPS) kako bi se potvrdilo ko je lider u toj partiji i državi.

"Premijer, sa svojim saradnicima koji podržavaju ove stavove koji su veoma ekstremni kada je u pitanju Kosovo, je poslao jasnu poruku javnosti Crne Gore da lični stavovi predsednika države i potpredsednika za njega nisu posebno važni, odnosno poruku ko je glavni u ovom trenutku u DPS", ocenio je Bulatović.

Predsednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić očekuje od šefa države Filipa Vujanovića da ispuni obećanje dato javnosti , "da do razmene ambasadora neće doći" ili da "bar javno osudi politiku vlade".

Vujanović je saopštio da će ukaz o slanju crnogorskog ambasadora u Prištinu potpisati tek kada Kosovo Crnogorce prizna kao manjinu.

(RTV)