субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Свако ко је примио мито могао би да остане без стажа и имовине?
Хроника

Свако ко је примио мито могао би да остане без стажа и имовине?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2011.

Драгутин Радосављевић, директор Пореске управе

БЕОГРАД - Пореска управа ће предложити Министарству финансија да свакоме за кога се утврди да је примао мито држава одузме имовину и избрише радни стаж, каже у интервјуу за „Блиц” директор Пореске управе Србије Драгутин Радосављевић, уз очекивање да ће закони који би требало да спрече корупцију бити донети до краја ове године. Радосављевић каже и да су укупна дуговања за доприносе достигла 166 милијарди динара.

Ко су највећи порески дужници?

- Данас се догађа да и јавна предузећа не уплаћују доприносе својим запосленима, што је некада било немогуће. То нису велики системи, али има фирми које по овом основу имају велике дугове, против једног из Новог Сада смо поднели и кривичну пријаву. Укупна дуговања за доприносе достигла су 166 милијарди динара, од тога је половина законски ненаплатива јер су фирме у стечају или у поступку приватизације. Прошле године смо због утаје пореза поднели више од 2.000 кривичних пријава, буџет је по том основу оштећен за 16 милијарди динара. Порезе не плаћају ни политичари, бизнисмени и естрадне звезде.

Који порез најчешће избегавају политичари и естрадне звезде?

- Подносили смо кривичне пријаве и против таквих личности. На скорашњем сајму наутике продате су све јахте и ми ћемо врло брзо извршити контролу ко су купци и да ли су поднели пореске пријаве. Врло брзо ћемо завршити и електронски систем комуникације и тада ћемо имати јасну имовинску карту сваког појединца. Тамо где имовински потенцијал буде одскакао од пријављних прихода имаћемо сигнал за пореску полицију.

Прошле године Пореска упрва је поднела око 300.000 опомена. Шта очекује оне који не одговоре на опомену?

- Друге опомене неће бити, а после прве се иде на принудну наплату и све радње које предвиђа решење како би се наплатио порески дуг. Раније се дешавало да велики број наших пријава не буде процесуран, а сада то није тако.

Када су политичари подносили имовинске карте, Агенција за борбу против корупције се жалила да их не може проверити јер немају довољно стручњака?

- Сада се ради на законима који треба да спрече корупцију. Предлажем амерички модел, где свакоме у приватном и јавном сектору за кога се утврди да је примао мито буде заплењена имовина. Такође, брисао би му се и целокупан радни стаж. То ћу предложити Министарсву финансија и, уз подршку јавности, можда то можемо очекивати и ове године.

Својевремено сте помињали да би банке, уместо ранијег СДК, требало да воде рачуна о томе да се уз зараде исплаћују и доприноси. Ко је закочио овакву идеју?

- Мислим да банке не желе да прихвате такву улогу. И у Хрватској, као и у Србији, платни промет иде преко банака, али оне код суседа имају и улогу да упозоравају послодавце да с рачуна с којег исплаћују зараде, у року од осам дана, морају исплатити и доприносе. Ако то не ураде, банка аутоматски сигнализира Пореској управи, која истог тренутка покреће поступак против послодавца. А у Србији је проблем озбиљан - износ који иде за ПДВ није довољан да администрира примања за 1,6 милиона пензионера. Зато држава за пензионере издваја преко 25 одсто прихода из буџета и једино Италија издваја више.

Да ли сте разговарали с банкама?

- То питање сам иницирао на колегијуму Министарства финансија и све се на томе и завршило. Појављивао се неколико пута генерални секретар Удружења банака, али су овакву идеју банке одбациле, рекао бих, с једним гнушањем. Треба, међутим, имати у виду да је банкама НБС дала дозволу за рад, а да правила игре одређује држава и да се по њима мора играти. Србија може да утврди таква правила игре, а мислим да воља постоји.

Значи ли то да држава има маћехински однос према запосленима код приватника?

- Да. С друге стране, радници у јавном сектору су привилеговани, примају редовне плате, због сигурности зараде и посла могу да пусте чекове, да се задуже картицом...

Најавили сте и оштрије мере за привреднике?

- Пореска управа има 750 инспектора, а имамо 117.000 ПДВ обвезника и јасно је да их све физички не можемо контролисати. Циљ нашег инспектора је партнерски однос и он се никако неће понашати као џелат. За привреднике, ипак, неће бити грејс периода и пролонгирања рокова. То не би било ни фер према онима који редовно плаћају обавезе.

Порески приходи чине више од 70 одсто бужета. Постоји ли страх да се ове године буџет неће пунити по плану?

- Не, јер смо у прва три месеца ове године чак пребацили план. Али треба знати да ако желимо квалитетне путеве и здравство, морамо и да плаћамо порезе.

Колико је држава изгубила новца због тога што наши највећи бизнисмени послују преко оф-шор компанија?

- Тешко је рећи, али се зна да ће са уласком Србије у ЕУ контрола токова новца бити сређенија.

Обавезна пријава имовине
Недавно сте изјавили да ће сви морати да плаћају порез на имовину. Шта ћете предузети против оних који овај порез нису плаћали годинама?
- Порез на имовину је у надлежности општина, а нико вас не може и неће ослободити пореза. Ко није плаћао ову обавезу годинама, мораће да плати све заостатке, плус годишњу камату од 23 одсто. Сада ће се ажурније утврђивати и исправност пријава, и то захваљујући Републичком геодетском заводу, који завршава катастар свих непокретности.
А шта ако никада нисам добила пореску пријаву?
- Сви који имају стан дужни су да сами пријаве своју имовину.
(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер