Početna strana > Hronika > Stranačke reakcije na diplomatske odnose između Podgorice i Prištine
Hronika

Stranačke reakcije na diplomatske odnose između Podgorice i Prištine

PDF Štampa El. pošta
petak, 15. januar 2010.

Uspostavljanje diplomatskih odnosa između Podgorice i Prištine naišlo je na osude većine parlamentarnih stranaka u Srbiji. Prema njihovoj oceni, ova odluka vlasti u Crnoj Gori sigurno ne doprinosi poboljšanju odnosa Podgorice i Beograda.

Šefica poslaničke grupe G17 plus u Skupštini Srbije Snežana Grubješić izjavila je da odluka crnogorske vlasti da uspostavi diplomatske odnose sa Kosovom i Metohijom, kao i samo priznanje Kosova, ne doprinosi dobrosusedskim odnosima Crne Gore i Srbije. U izjavi Tanjugu ona je rekla da te odluke nisu u skladu sa interesima srpskog i crnogorskog naroda, koji se zalažu za najbližu moguću saradnju i razumevanje dve zemlje.

Šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije – Jedinstvena Srbija Branko Ružić ocenio je da je „takva odluka očekivana, ali je zasigurno i korak unazad na polju bilateralnih odnosa Srbije i Crne Gore, kao i na polju unapređenja regionalne saradnje”.

„Crna Gora je trebalo da ispoštuje zahtev Ministarstva spoljnih poslova Srbije i da sačeka stav Međunarodnog suda pravde u Hagu i da tek onda povuče odgovarajuće poteze”, smatra Momo Čolaković, šef poslaničke grupe Partije ujedinjenih penzionera Srbije.

Šef poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije Balint Pastor ocenio je da je uspostavljenje diplomatskih odnosa Crne Gore i Kosova i Metohije „logična posledica priznavanja nezavisnosti Kosova od strane Crne Gore”. „Time ne želim da kažem da to odobravam, ali to je logičan sled poteza”, rekao je Pastor i naglasio da se time sigurno neće poboljšati odnosi Srbije i Crne Gore.

Istim povodom potpredsednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je da je odluka crnogorskih vlasti o priznavanju nezavisnosti južne srpske pokrajine „njihov najsramniji potez”. Kako je rekao, „vekovima će to biti najsramniji potez koji je učinio Milo Đukanović”.

Predsednik poslaničke grupe Nova Srbija Velimir Ilić ocenio je da se uspostavljanje diplomatskih odnosa Crne Gore i Kosova i Metohije moglo očekivati i da je pripremano odavno. „Mnogo smo bili naivni, odnosno naši političari, a prvenstveno predsednik Srbije, koji su od početka verovali, čak i pomagali kampanju Đukanovića svojevremeno, da bi se tobože Srbija oslonila na Crnu Goru, a sad se to pokazalo potpuno pogrešno”, rekao je Ilić Tanjugu.

Predsednik Liberalnodemokratske partije Čedomir Jovanović ima nešto drugačije mišljenje. On je juče istakao da je potez crnogorske vlasti o uspostavljanju diplomatskih odnosa sa Prištinom „logična posledica” odluke o priznanju nezavisnosti Kosova i Metohije. „Nažalost, ministar spoljnih poslova povlači ambasadora iz Podgorice, ponavljajući grešku iz oktobra 2008. godine, kada smo upali u problem potpunog prekida saradnje sa Crnom Gorom”, rekao je Jovanović Tanjugu.

On je istakao da Srbija mora da pokaže spremnost da drugačije reaguje i da počne da vodi pravu regionalnu politiku, jer je, kako je naveo, očigledno da više niko, pogotovo niko od suseda, nema razumevanja za prioritete i manire kojima se Srbija služi u regionalnoj politici.

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Predrag Simić kaže da je „pretpostavka da je Crna Gora to uradila pod pritiskom iz inostranstva, ali i polazeći od svojih interesa u odnosu na Kosovo, ali i Albaniju”.

Komentarišući ishitren potez Podgorice koja nije sačekala mišljenje Međunarodnog suda pravde o secesiji Kosova, Simić za „Politiku” navodi da je to još jedna potvrda da pravni argumenti ne idu u prilog nezavisnosti Kosova, ali da oni koji na tome insistiraju nastoje stvoriti faktičku situaciju, pre svega kada su u pitanju susedi Srbije, odnosno Kosova. A povećanjem broja međunarodnih priznanja i uspostavljanjem diplomatskih odnosa sa Prištinom želi se, kako dodaje, na neki način prejudicirati odluka, odnosno stav Međunarodnog suda pravde.

„Prema tome, ovde se radi o sučeljavanju pravnih argumenata, na kojima će se zasnivati mišljenje MSP-a, i politike koja želi da stvori faktičko stanje i time prejudicira konačno rešenje o Kosovu. A to u svakom slučaju ne ide u pravcu stabilizacije uticaja međunarodnog prava, već se prosto politički argumenti stavljaju u prvi plan”, ističe profesor Simić, dodajući da svaka ovakva mera koja ne uvažava aktuelni proces pred MSP-om, iza koga stoji i stav većine zemalja članica Ujedinjenih nacija, ugrožava postojeći međunarodni poredak i praktično ga podriva.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner