петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стејт департмент припретио руским дипломатама кривичним гоњењем уколико се појаве на изборним местима током председничких избора
Хроника

Стејт департмент припретио руским дипломатама кривичним гоњењем уколико се појаве на изборним местима током председничких избора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. октобар 2016.

Америчко министарство спољних послова (Стејт департмент) припретило је кривичним гоњењем дипломатама руске амбасаде у Вашингтону уколико се појаве на изборним местима током председничких избора који се у САД одржавају 8. новембра.

Одбијен је и званични захтев из Москве да се руским посматрачима омогући мониторинг спровођења избора у америчким државама Луизијани, Оклахоми и Тексасу. Руске дипломате, како саопштење руске амбасаде у Вашингтону преносе руски медији, позване су да посматрачку делатност обаве у оквиру руског учешћа у мониторинг-мисији коју организује Биро за демократске институције и људска права ОЕБС. Москва је, према наводима званичног Вашингтона, тај позив одбила.

Уз изражавање разочарања, руска амбасада у Вашингтону је саопштила да се Стејт департменту није обраћала „да би пријавила надгледање америчких избора“, него је америчко министарство обавестила о плану својих активности које, по тврдњи те Амбасаде, спадају у „уобичајено испуњавање дипломатске функције“ и „нормалну функцију амбасаде“ и америчке дипломате у Москви делују у складу са таквом функцијом. Руска амбасада у Вашингтону тврди да је све планиране активности имала намеру да обавља уз „уобичајени контакт са властима стране у којој борави“.

„Нажалост, већим смо делом добили негативне одговоре власти све до претњи да би наш интерес и појављивање на изборном месту могли да се схвате као дело које подлеже кривичном гоњењу“, наведено је у саопштењу руске амбасаде у Вашингтону уз жаљење што руске дипломате неће моћи да остваре своју намеру да се „упознају са америчким искуством у организацији и споровођењу гласања“.

Раније су представници Државне изборне комисије РФ саопштили да је амбасадор у Министарству спољних послова Русије Владимир Чуров задужен за организацију одласка десеторо руских посматрача, пре свега чланова Државне изборне комисије РФ, на председничке изборе у САД. Владимир Лихачев, члан Државне изборне комисије, је том приликом приметио да су већ у америчкој предизборној кампањи примећене неправилности, односно „коришћење административних ресурса“. Он је прецизирао: „То уочавамо кроз понашање актуелног председника САД Барака Обаме, кроз ангажовање ресурса Стејт департмента и слично“, рекао је Лихачев дајући до знања да се руски посматрачи спремају на критику праксе америчких избора. И цитирани руски политиколози, на пример Сергеј Черњаховски, скренули су пажњу да свака америчка држава изборе спроводи по својим правилима, да се може гласати не само на гласачком листићу него и преко интернета после чега не следи потврда да је глас и пребројан, да је „дијапазон могућности за фалсификовање огроман“.

Објашњавајући разлоге Беле куће, њен прес-секретар Џош Ернст је рекао да је нејасно шта су Руси уопште намеравали да раде: “Разумљиво је да људи могу бити подозриви у односу на њихове мотиве. Или се ти мотиви могу разликовати од званично објављених, имајући у виду њихову активност у сајбер простору”, рекао је Ернст уз напомену да је жеља Руса да се упознају с америчким изборним системом неуверљива, јер га руске дипломате већ одлично познају.

Позивајући се на најновија америчка истраживања, Франкфуртер алгемајне цајтунг пише да сваки трећи Американац страхује да би председнички и избори за Конгрес могли да буду изманипулисани. Немачки посматрач тих избора у саставу мониторинг – мисије ОЕБС Јирген Клинке за Билд каже да „постоји потреба за усаглашавањем са међународним стандардима“ америчке изборне праксе, а његов колега Георг Линк тврди да је право на учешће на изборима ускраћено за шест милиона Американаца - 3,2 милиона оних који се налазе у истражном поступку или им је већ изречена казна и 2,6 милиона оних који су казну већ издржали.

Међутим, за оптужбе тима председничког кандидата Доналда Трампа да демократе практикују систематске изборне преваре и крађу гласова нема доказа, рекли су немачки посматрачи у оквиру мисије ОЕБС.

„Сигурно је да наши посматрачи нису пронашли никакве индиције да има нечег у тим приговорима“, рекао је Линк за ФАЗ. Потврда се, по њему, налази и у чињеници да су републикански гувернери поставили већину шефова изборних комисија.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер