Početna strana > Hronika > Stejt department pripretio ruskim diplomatama krivičnim gonjenjem ukoliko se pojave na izbornim mestima tokom predsedničkih izbora
Hronika

Stejt department pripretio ruskim diplomatama krivičnim gonjenjem ukoliko se pojave na izbornim mestima tokom predsedničkih izbora

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 27. oktobar 2016.

Američko ministarstvo spoljnih poslova (Stejt department) pripretilo je krivičnim gonjenjem diplomatama ruske ambasade u Vašingtonu ukoliko se pojave na izbornim mestima tokom predsedničkih izbora koji se u SAD održavaju 8. novembra.

Odbijen je i zvanični zahtev iz Moskve da se ruskim posmatračima omogući monitoring sprovođenja izbora u američkim državama Luizijani, Oklahomi i Teksasu. Ruske diplomate, kako saopštenje ruske ambasade u Vašingtonu prenose ruski mediji, pozvane su da posmatračku delatnost obave u okviru ruskog učešća u monitoring-misiji koju organizuje Biro za demokratske institucije i ljudska prava OEBS. Moskva je, prema navodima zvaničnog Vašingtona, taj poziv odbila.

Uz izražavanje razočaranja, ruska ambasada u Vašingtonu je saopštila da se Stejt departmentu nije obraćala „da bi prijavila nadgledanje američkih izbora“, nego je američko ministarstvo obavestila o planu svojih aktivnosti koje, po tvrdnji te Ambasade, spadaju u „uobičajeno ispunjavanje diplomatske funkcije“ i „normalnu funkciju ambasade“ i američke diplomate u Moskvi deluju u skladu sa takvom funkcijom. Ruska ambasada u Vašingtonu tvrdi da je sve planirane aktivnosti imala nameru da obavlja uz „uobičajeni kontakt sa vlastima strane u kojoj boravi“.

„Nažalost, većim smo delom dobili negativne odgovore vlasti sve do pretnji da bi naš interes i pojavljivanje na izbornom mestu mogli da se shvate kao delo koje podleže krivičnom gonjenju“, navedeno je u saopštenju ruske ambasade u Vašingtonu uz žaljenje što ruske diplomate neće moći da ostvare svoju nameru da se „upoznaju sa američkim iskustvom u organizaciji i sporovođenju glasanja“.

Ranije su predstavnici Državne izborne komisije RF saopštili da je ambasador u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije Vladimir Čurov zadužen za organizaciju odlaska desetoro ruskih posmatrača, pre svega članova Državne izborne komisije RF, na predsedničke izbore u SAD. Vladimir Lihačev, član Državne izborne komisije, je tom prilikom primetio da su već u američkoj predizbornoj kampanji primećene nepravilnosti, odnosno „korišćenje administrativnih resursa“. On je precizirao: „To uočavamo kroz ponašanje aktuelnog predsednika SAD Baraka Obame, kroz angažovanje resursa Stejt departmenta i slično“, rekao je Lihačev dajući do znanja da se ruski posmatrači spremaju na kritiku prakse američkih izbora. I citirani ruski politikolozi, na primer Sergej Černjahovski, skrenuli su pažnju da svaka američka država izbore sprovodi po svojim pravilima, da se može glasati ne samo na glasačkom listiću nego i preko interneta posle čega ne sledi potvrda da je glas i prebrojan, da je „dijapazon mogućnosti za falsifikovanje ogroman“.

Objašnjavajući razloge Bele kuće, njen pres-sekretar DŽoš Ernst je rekao da je nejasno šta su Rusi uopšte nameravali da rade: “Razumljivo je da ljudi mogu biti podozrivi u odnosu na njihove motive. Ili se ti motivi mogu razlikovati od zvanično objavljenih, imajući u vidu njihovu aktivnost u sajber prostoru”, rekao je Ernst uz napomenu da je želja Rusa da se upoznaju s američkim izbornim sistemom neuverljiva, jer ga ruske diplomate već odlično poznaju.

Pozivajući se na najnovija američka istraživanja, Frankfurter algemajne cajtung piše da svaki treći Amerikanac strahuje da bi predsednički i izbori za Kongres mogli da budu izmanipulisani. Nemački posmatrač tih izbora u sastavu monitoring – misije OEBS Jirgen Klinke za Bild kaže da „postoji potreba za usaglašavanjem sa međunarodnim standardima“ američke izborne prakse, a njegov kolega Georg Link tvrdi da je pravo na učešće na izborima uskraćeno za šest miliona Amerikanaca - 3,2 miliona onih koji se nalaze u istražnom postupku ili im je već izrečena kazna i 2,6 miliona onih koji su kaznu već izdržali.

Međutim, za optužbe tima predsedničkog kandidata Donalda Trampa da demokrate praktikuju sistematske izborne prevare i krađu glasova nema dokaza, rekli su nemački posmatrači u okviru misije OEBS.

„Sigurno je da naši posmatrači nisu pronašli nikakve indicije da ima nečeg u tim prigovorima“, rekao je Link za FAZ. Potvrda se, po njemu, nalazi i u činjenici da su republikanski guverneri postavili većinu šefova izbornih komisija.

(Danas) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner