петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Србија против насиља“ упутила писмо Европској комисији: Влада Србије није вољна да направи било каква смислена побољашња изборних услова и хитно примени одредбе из Резолуције Европског Парламента
Хроника

„Србија против насиља“ упутила писмо Европској комисији: Влада Србије није вољна да направи било каква смислена побољашња изборних услова и хитно примени одредбе из Резолуције Европског Парламента

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. март 2024.

Лидери Коалиције “Србија против насиља” позвали су Европску комисију да интензивира свој ангажман на побољшању изборних услова у Србији уочи наредних избора и упозорили да време за акцију истиче.

У писму данас послатом председници Европске Комсије Урсули Фон Дер Лајен, потпредседнику ЕУ Комисије Жозепу Борељу, Комесару за суседство и проширење Оливеру Вархељију и другим члановима Европске Комисије, као и специјалним представницима Француске и Немачке за Западни Балкан Ренеу Троказу и Мануелу Зарацину, они су изразили озбиљне сумње да је Влада Србије вољна да направи било каква смислена побољашња и хитно примени одредбе из Резолуције Европског Парламента о ситуацији у Србији након избора и коначног Извештаја посматрачке мисије ОДИХР-а о изборима 2023. године.

 “Желимо да вам скренемо пажњу да је владајућа странка најавила да намерава да нове изборе у Београду одржи до краја априла, иако је законски могуће да буду одржани до почетка јуна. На тај начин Влада намерно скраћује време за примену препорука ОДИХР-а и њихово ступање на снагу,” наводи се у писму Европској Комисији у које је Н1 имао увид.

Радна група – искључиво представници државне администрације

У писму лидери Коалиције Србија Против Насиља упозоравају да Радну групу Владе Републике Србије за примену препорука ОДИХР-а чине искључиво представници државне администрације и траже од Европске Комисије да, пре пружања политичке подршке за примену препорука ОДИХР-а, обезбеди њену инклузивност укључивањем у њу представника цивилног друштва, Европске Уније и опозиције Србије.

“Учешће других актера неопходно је за сваки озбиљнији искорак на том пољу,” навели су они.

„Ко је мењао податке у бирачком списку?“

У писму се истиче да је ревизија Јединственог бирачког списка апсолутни приоритет пре одржавања било којих избора, а посебно београдских и локалних.

 “Стога позивамо ЕУ да хитно организује независну стручну истрагу која ће извршити увид у базу података електронског бирачког списка и проверити ко је након 3. априла 2022. године приступао тој бази и мењао податке,” наводи се у писму проевропске опозиије Србије упућеном члановима Европске Комисије.

Осим тога, предлажу да се у оквиру тих актиувности изврши и надзор над бирачким списком током наредних избора и објаве законски доступни подаци о броју бирача и промене у евиденцији пребивалишта.

Позив на мисију Европске комисије

Лидери коалиције Србија против насиља у писму су навели и да верују да би Европска Комисија требало да пошаље мисију стручњака у Србију, по угледу на “Прибеове извештаје”, како је то предложио Европски Параламент у фебруарској Резолуцији.

“Циљ мисије био би да изврши процену и предложи решења за системска питања владавине права у Србији, са посебном пажњом на неправилности на парламентарним, покрајинским и општинским изборима, укључујући и оне у вези са организованом миграцијом бирача на локалном нивоу које нису обухваћене извештајима ОДИХР-а, као и на развој ситуације након избора, како би се створили предуслови за дијалог који је неопходан за враћање поверења јавности у институције и изборе,” наводи се у писму.

„Пре нових избора – распустити Савет РЕМ“

Представници странака и покрета који чине Коалицију против насиља посебно су нагласили да је пре нових избора у Београду неопходно распустити Савет Регулаторног тела за електронске медије и именовати нови у складу са раније утврђеним процедурама, изабрати нов Управни Одбор и генералног директора РТС и расписати конкурс за нови Уреднички колегијум РТС, као и да се обезбеди да у извештајима и вестима јавног сервиса активности политичких партија буду заступљене пропорционално њиховој снази у Републичкој Скупштини.

Они су члановима Европске Комисије поручили да су посвећени неговању демократских вредности, заштити основних права грађана и истинском приближавању Србије Европској Унији, али су указали да је за постизање тих циљева потребна тренутна акција како би актуелни проблеми које су изазвале владајуће странке били решени.

“Чврсто верујемо у посвећеност Европске комисије подржавању демократских вредности и владавине права у Србији и радујемо се вашој брзој акцији по овом хитном питању, као и вашој сталној подршци и сарадњи у нашем заједничком трагању за демократском, просперитетном и европском будућношћу наше земље,” наводи се у писму проевропске опозиције Србије упућеном Колеџу Комесара Европске Комисије.

Писмо су потписали Зоран Лутовац (Демократска странка), Александар Јовановић (Еколошки Устанак), Биљана Ђорђевић и Радомир Лазовић (Зелено-Леви Фронт), Павле Грбовић (Покрет Слободних Грађана), Милош Парандиловић (Ново Лице Србије), Драган Ђилас (Странка Слободе и Правде), Мирослав Алексић (Народни Покрет Србије), Здравко Понош (СРЦЕ) и Небојша Зеленовић и Биљана Стојковић (Заједно).

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер