Хроника

„Србија против насиља“ упутила писмо Европској комисији: Влада Србије није вољна да направи било каква смислена побољашња изборних услова и хитно примени одредбе из Резолуције Европског Парламента

Штампа
петак, 08. март 2024.

Лидери Коалиције “Србија против насиља” позвали су Европску комисију да интензивира свој ангажман на побољшању изборних услова у Србији уочи наредних избора и упозорили да време за акцију истиче.

У писму данас послатом председници Европске Комсије Урсули Фон Дер Лајен, потпредседнику ЕУ Комисије Жозепу Борељу, Комесару за суседство и проширење Оливеру Вархељију и другим члановима Европске Комисије, као и специјалним представницима Француске и Немачке за Западни Балкан Ренеу Троказу и Мануелу Зарацину, они су изразили озбиљне сумње да је Влада Србије вољна да направи било каква смислена побољашња и хитно примени одредбе из Резолуције Европског Парламента о ситуацији у Србији након избора и коначног Извештаја посматрачке мисије ОДИХР-а о изборима 2023. године.

 “Желимо да вам скренемо пажњу да је владајућа странка најавила да намерава да нове изборе у Београду одржи до краја априла, иако је законски могуће да буду одржани до почетка јуна. На тај начин Влада намерно скраћује време за примену препорука ОДИХР-а и њихово ступање на снагу,” наводи се у писму Европској Комисији у које је Н1 имао увид.

Радна група – искључиво представници државне администрације

У писму лидери Коалиције Србија Против Насиља упозоравају да Радну групу Владе Републике Србије за примену препорука ОДИХР-а чине искључиво представници државне администрације и траже од Европске Комисије да, пре пружања политичке подршке за примену препорука ОДИХР-а, обезбеди њену инклузивност укључивањем у њу представника цивилног друштва, Европске Уније и опозиције Србије.

“Учешће других актера неопходно је за сваки озбиљнији искорак на том пољу,” навели су они.

„Ко је мењао податке у бирачком списку?“

У писму се истиче да је ревизија Јединственог бирачког списка апсолутни приоритет пре одржавања било којих избора, а посебно београдских и локалних.

 “Стога позивамо ЕУ да хитно организује независну стручну истрагу која ће извршити увид у базу података електронског бирачког списка и проверити ко је након 3. априла 2022. године приступао тој бази и мењао податке,” наводи се у писму проевропске опозиије Србије упућеном члановима Европске Комисије.

Осим тога, предлажу да се у оквиру тих актиувности изврши и надзор над бирачким списком током наредних избора и објаве законски доступни подаци о броју бирача и промене у евиденцији пребивалишта.

Позив на мисију Европске комисије

Лидери коалиције Србија против насиља у писму су навели и да верују да би Европска Комисија требало да пошаље мисију стручњака у Србију, по угледу на “Прибеове извештаје”, како је то предложио Европски Параламент у фебруарској Резолуцији.

“Циљ мисије био би да изврши процену и предложи решења за системска питања владавине права у Србији, са посебном пажњом на неправилности на парламентарним, покрајинским и општинским изборима, укључујући и оне у вези са организованом миграцијом бирача на локалном нивоу које нису обухваћене извештајима ОДИХР-а, као и на развој ситуације након избора, како би се створили предуслови за дијалог који је неопходан за враћање поверења јавности у институције и изборе,” наводи се у писму.

„Пре нових избора – распустити Савет РЕМ“

Представници странака и покрета који чине Коалицију против насиља посебно су нагласили да је пре нових избора у Београду неопходно распустити Савет Регулаторног тела за електронске медије и именовати нови у складу са раније утврђеним процедурама, изабрати нов Управни Одбор и генералног директора РТС и расписати конкурс за нови Уреднички колегијум РТС, као и да се обезбеди да у извештајима и вестима јавног сервиса активности политичких партија буду заступљене пропорционално њиховој снази у Републичкој Скупштини.

Они су члановима Европске Комисије поручили да су посвећени неговању демократских вредности, заштити основних права грађана и истинском приближавању Србије Европској Унији, али су указали да је за постизање тих циљева потребна тренутна акција како би актуелни проблеми које су изазвале владајуће странке били решени.

“Чврсто верујемо у посвећеност Европске комисије подржавању демократских вредности и владавине права у Србији и радујемо се вашој брзој акцији по овом хитном питању, као и вашој сталној подршци и сарадњи у нашем заједничком трагању за демократском, просперитетном и европском будућношћу наше земље,” наводи се у писму проевропске опозиције Србије упућеном Колеџу Комесара Европске Комисије.

Писмо су потписали Зоран Лутовац (Демократска странка), Александар Јовановић (Еколошки Устанак), Биљана Ђорђевић и Радомир Лазовић (Зелено-Леви Фронт), Павле Грбовић (Покрет Слободних Грађана), Милош Парандиловић (Ново Лице Србије), Драган Ђилас (Странка Слободе и Правде), Мирослав Алексић (Народни Покрет Србије), Здравко Понош (СРЦЕ) и Небојша Зеленовић и Биљана Стојковић (Заједно).

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]