четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Срби са Космета против децентрализације
Хроника

Срби са Космета против децентрализације

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јануар 2010.

ПРИШТИНА – Политички представници Срба на северу Косова противе се плану Међународне цивилне канцеларије и косовске владе за децентрализацију општина у том делу Косова и поштовању косовских закона, наводећи да стратегија која је у изради може да буде спроведена само силом.

Стратегија интеграције северног дела Косова обухвата поштовање косовских закона и формирање нове општине Северна Митровица средином ове године. Предвиђено је и да влада Косова крајем ове године организује локалне изборе у три општине на северу – Звечан, Лепосавић и Зубин Поток.

Према наводима медија у Приштини, то ће допринети да се маргинализују структуре Србије које делују у том делу Косова.

План је да истовремено буде затворена канцеларија УНМИК-а на северу и да Еулекс појача своје присуство. Намера је да буду угашене структуре власти које финансира Београд.

Међународна цивилна канцеларија Питера Фејта не признаје те структуре и стратегијом жели да ојача косовске институције на северу.

Шеф Међународне цивилне канцеларије Фејт истакао је да је стратегија још у разради, а припремају је косовске институције с Међународном канцеларијом.

Начелник косовско-митровачког округа Раденко Недељковић навео је Танјугу да су Срби на северу Косова показали однос према децентрализацији када су бојкотовали локалне изборе које су у новембру организовале косовске институције.

„То што су Срби учествовали на изборима за општину Грачаница не значи да и Срби на северу могу да прихвате оно што им се нуди из Приштине. Срби у Грачаници су у специфичној ситуацији, немају много избора. Ми смо јасно казали шта нам је циљ ка коме смо окренути. Мање од један одсто излазности у општинама на северу на изборима такозваних косовских институција је најбољи показатељ односа овдашњих Срба према плановима Приштине”, рекао је Недељковић.

Председник Српског националног већа северног Косова Милан Ивановић је сличног размишљања, наводећи да бојкот протеклих косовских локалних избора најбољи показатељ да Срби хоће да остану у уставно-правном систему државе Србије и да би стратегија Приштине довела до дестабилизације северног Косова.

„Ова намеравана стратегија да се УНМИК, који треба да ради у духу Резолуције 1244, протера са Косова и Метохије, да он уступи место Еулексу, организацији која потиче из земаља које су и створиле то независно Косово, свакако да није добра по коначно решење, као што неће успети ни избори у (Северној) Митровици”, рекао је Ивановић Танјугу.

Он је упозорио да се постојеће српске институције на северу могу укинути само насилним путем.

„Ако господин Питер Фејт подржава такав начин решавања питања и његови налогодавци, онда је то друго питање, али то не би било први пут да се овакви спорови решавају насиљем. Ми заговарамо мирна решења и нико нема права да нам намеће некакве институције које не желимо”, рекао је Ивановић.

Против структура Владе Србије на Косову зузео се и шеф Еулекса Ив де Кермабон. Он је позвао на хитан одговор на одлуку Београда да именује судије за српске судове на Косову.

Кермабон је оценио да је одлука Београда да именује судије и образује српске судове на Косову политичка, наводећи да не постоји ниједно место у Европи где функционишу два судска система, који раде истовремено и покривају исту област.

Тако нешто би значило непостојање правде, сматра Кермабон.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер