Početna strana > Hronika > Srbi sa Kosmeta protiv decentralizacije
Hronika

Srbi sa Kosmeta protiv decentralizacije

PDF Štampa El. pošta
petak, 15. januar 2010.

PRIŠTINA – Politički predstavnici Srba na severu Kosova protive se planu Međunarodne civilne kancelarije i kosovske vlade za decentralizaciju opština u tom delu Kosova i poštovanju kosovskih zakona, navodeći da strategija koja je u izradi može da bude sprovedena samo silom.

Strategija integracije severnog dela Kosova obuhvata poštovanje kosovskih zakona i formiranje nove opštine Severna Mitrovica sredinom ove godine. Predviđeno je i da vlada Kosova krajem ove godine organizuje lokalne izbore u tri opštine na severu – Zvečan, Leposavić i Zubin Potok.

Prema navodima medija u Prištini, to će doprineti da se marginalizuju strukture Srbije koje deluju u tom delu Kosova.

Plan je da istovremeno bude zatvorena kancelarija UNMIK-a na severu i da Euleks pojača svoje prisustvo. Namera je da budu ugašene strukture vlasti koje finansira Beograd.

Međunarodna civilna kancelarija Pitera Fejta ne priznaje te strukture i strategijom želi da ojača kosovske institucije na severu.

Šef Međunarodne civilne kancelarije Fejt istakao je da je strategija još u razradi, a pripremaju je kosovske institucije s Međunarodnom kancelarijom.

Načelnik kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković naveo je Tanjugu da su Srbi na severu Kosova pokazali odnos prema decentralizaciji kada su bojkotovali lokalne izbore koje su u novembru organizovale kosovske institucije.

„To što su Srbi učestvovali na izborima za opštinu Gračanica ne znači da i Srbi na severu mogu da prihvate ono što im se nudi iz Prištine. Srbi u Gračanici su u specifičnoj situaciji, nemaju mnogo izbora. Mi smo jasno kazali šta nam je cilj ka kome smo okrenuti. Manje od jedan odsto izlaznosti u opštinama na severu na izborima takozvanih kosovskih institucija je najbolji pokazatelj odnosa ovdašnjih Srba prema planovima Prištine”, rekao je Nedeljković.

Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova Milan Ivanović je sličnog razmišljanja, navodeći da bojkot proteklih kosovskih lokalnih izbora najbolji pokazatelj da Srbi hoće da ostanu u ustavno-pravnom sistemu države Srbije i da bi strategija Prištine dovela do destabilizacije severnog Kosova.

„Ova nameravana strategija da se UNMIK, koji treba da radi u duhu Rezolucije 1244, protera sa Kosova i Metohije, da on ustupi mesto Euleksu, organizaciji koja potiče iz zemalja koje su i stvorile to nezavisno Kosovo, svakako da nije dobra po konačno rešenje, kao što neće uspeti ni izbori u (Severnoj) Mitrovici”, rekao je Ivanović Tanjugu.

On je upozorio da se postojeće srpske institucije na severu mogu ukinuti samo nasilnim putem.

„Ako gospodin Piter Fejt podržava takav način rešavanja pitanja i njegovi nalogodavci, onda je to drugo pitanje, ali to ne bi bilo prvi put da se ovakvi sporovi rešavaju nasiljem. Mi zagovaramo mirna rešenja i niko nema prava da nam nameće nekakve institucije koje ne želimo”, rekao je Ivanović.

Protiv struktura Vlade Srbije na Kosovu zuzeo se i šef Euleksa Iv de Kermabon. On je pozvao na hitan odgovor na odluku Beograda da imenuje sudije za srpske sudove na Kosovu.

Kermabon je ocenio da je odluka Beograda da imenuje sudije i obrazuje srpske sudove na Kosovu politička, navodeći da ne postoji nijedno mesto u Evropi gde funkcionišu dva sudska sistema, koji rade istovremeno i pokrivaju istu oblast.

Tako nešto bi značilo nepostojanje pravde, smatra Kermabon.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner